BURSA TR – ruszamy z cyklem warsztatów dla nieneurotypowych i neurotypowych

03.03.2022

fot. Filip Ćwiek

To warsztaty dla nieneurotypowych i neurotypowych. Dla wszystkich, którzy są osobami studiującymi. Właśnie wystartował nabór do warsztatów BURSA TR, których kuratorką jest pisarka Dorota Kotas. Rekrutacja potrwa do 13 marca br. Warsztaty są bezpłatne.

O warsztatach

BURSA TR czyli warsztaty z cyklu Teren Edu nawiązują do tradycji projektów Teren Warszawa i Teren TR skierowanych do młodych artystek i artystów Warszawy. BURSA TR to pracownia dla osób studiujących niezależnie od kierunku i uczelni, którzy chcieliby sprawdzić się w działaniu performatywnym na scenie zarówno teatralnej jak i każdej innej. Kuratorką tegorocznej odsłony warsztatów jest pisarka Dorota Kotas, z którą wspólnie rozpracowywać będziemy idiom: NEURORÓŻNORODNOŚĆ. Prowadzeniem warsztatów i opieką merytoryczną zajmują się pedagog teatru – Michał Domański, oraz koordynatorka Działu Edukacji TR Warszawa – Anna Rochowska. W warsztatach uczestniczyć będzie psycholog/psycholożka, której obecność zagwarantuje bezpieczne ramy pracy oraz sposoby komunikacji nikogo nie wykluczające i gwarantujące komfort bycia ze sobą. 

Zjazdy (marzec – czerwiec 2022) co dwa tygodnie we wtorki w godzinach popołudniowych. Udział bezpłatny. Rekrutacja (28.02-13.03) poprzez FORMULARZ INTERNETOWY. Wyniki rekrutacji 14 marca 2022.

Proponowane działania performatywne obejmują pracę z ciałem, tekstem oraz improwizacje. Ćwiczenia odnoszą się do różnych dziedzin sztuki współczesnej. Uczestnicy i uczestniczki BURSY TR mają okazję opierając się na interdyscyplinarnych metodach zaczerpniętych od twórców i twórczyń tworzących na scenie TR Warszawa, opowiedzieć własną historię.

Program zakłada powstanie zamkniętej grupy (maksymalnie 15 osób). Do programu mogą aplikować studenci i studentki wszystkich uczelni i kierunków zarówno „neurotypowi” jak i Ci o cechach nieneurotypowych.

Dowiedz się więcej

Od kuratorki

Czy świat jest raczej zły, czy jest raczej dobry? A może nie jest ani zły ani dobry. Co to za dziwne miejsce – ale tak naprawdę – i kiedy naprawdę zaczyna się wiosna? Czy świat jest kobietą, czy jest mężczyzną? Czy kobiety i mężczyźni istnieją? Czy miałeś kiedyś gadu-gadu? Czy zdecydowałbyś się rozmawiać z kimś, kto ustawił status „napisz do mnie”? – dodatkowe okoliczności: nie znasz ich; jesteś w domu i masz czas. Co napisałbyś tej osobie, jeśli twoja odpowiedź to „tak”? Kiedy ostatnio ci się nudziło? Czego chciałbyś dla siebie, a czego dla innych ludzi? Czy wydaje ci się, że wszyscy chcemy tych samych rzeczy – i co to jest, a ile to kosztuje? Czy neuroróżnorodność jest rzeczywistością, czy jest dziwnym długiem słowem, którego nikt do końca nie rozumie. Czy ciebie rozumie ktoś, czy raczej nikt, a czy ty rozumiesz ludzi?

Dorota Kotas

Partnerem projektu jest Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie – organizator Stypendium im. Bogny Olszewskiej.