TiSZ TR – Teatr i Szkoła. Trzeci rok realizacji projektu

Projekt TiSZ TR – Teatr i Szkoła, realizowany w TR Warszawa od 2019 roku, wkracza w ostatni rok działania. Tym razem licealiści pracować będą nad przygotowaniem spektaklu teatralnego pod okiem reżysera, Jakuba Skrzywanka.

tisz-teatr-i-szkoła

Główną ideą projektu TiSZ TR – Teatr i Szkoła jest wprowadzenie młodych odbiorców w świat teatru poprzez praktykę. Uczniowie XIII Liceum Ogólnokształcącym im. płk. Leopolda Lisa Kuli w Warszawie odbywać będą spotkania z pedagogami teatru. Oprócz tego uczniowie poznawać będą spektakle z repertuaru TR Warszawa oraz dyskutować o bieżących wydarzeniach ze świata sztuki oraz swoich odczuciach.

W poprzednich latach licealiści pracowali warsztatowo z pedagogami teatru – Agatą Sławińską-Pietrzyk i Tomaszem Daszczukiem, poznając teatr przez pryzmat takich spektakli, jak „Między nami dobrze jest”, „Fantazja”, czy „Ewelina płacze”. Ochotnicy mogli także włączyć się w procesy twórcze przygotowywania performansu z Anną Karasińską („Topnienie”). Zaangażowali się też w organizację wystawy video-art z Wojtkiem Ziemilskim („Gdzie jesteście”). Z początkiem maja 2021 rozpoczyna się finałowy rok projektu.

TiSZ 2021

W tym roku uczestnicy projektu TiSZ TR – Teatr i Szkoła pracować będą nad najbardziej angażującym przedsięwzięciem – spektaklem teatralnym. Licealistów chętnych, aby zaangażować się w projekt, poprowadzi Jakub Skrzywanek. Jest to doświadczony reżyser, autor, twórca instalacji performatywnych, a od stycznia 2021 r. kurator programowy Teatru Współczesnego w Szczecinie. Współpracuje on też z najważniejszymi polskimi teatrami, m.in. Teatrem Powszechnym w Warszawie, Teatrem Polskim w Poznaniu oraz Teatrem Współczesnym w Szczecinie, a także unikalnym Teatrem21. Efekty ich wspólnej pracy zostaną zaprezentowane jesienią na scenie TR Warszawa przy Marszałkowskiej 8. Więcej o projekcie i prowadzącym możecie przeczytać tutaj.

Projekt TiSZ – Teatr i Szkoła dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Projekt współfinansowany przez m.st. Warszawa.