„Wesele na Bródnie” to partycypacyjny projekt artystyczny z udziałem mieszkanek i mieszkańców Warszawy. To nie tylko samo Wesele, które odbyło się we wrześniu 2020 roku w Lasku Bródnowskim, ale proces wielomiesięcznych wspólnotowych przygotowań: warsztatów, spotkań i działań artystycznych. Premiera filmu z podsumowaniem procesu oraz pełnego emocji finału projektu już w Walentynki – zobacz nagranie bezpłatnie od 14 lutego 2021 roku (od godz. 12:00) na platformie TR Online.
fot. Anna Tomczyńska
„Wesele na Bródnie” to współczesna odpowiedź na „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Porusza tematy ze sfery nieświadomości – niewypowiedzianych myśli, duchowej wspólnoty, wyobrażonych fantazji i intuicyjnych działań. Razem z twórcami projektu: artystą wizualnym Pawłem Althamerem i reżyserką Agnieszką Olsten zaprosiliśmy mieszkańców i mieszkanki Warszawy do wspólnego działania artystycznego by odczarować polską mitologię, zdjąć z polskiej wspólnoty klątwę „Wesela” – przekleństwo marazmu, bezczynności, braku porozumienia i by zrealizować wielkie marzenie Wyspiańskiego o zbiorowym czynie.
Idąc za Wyspiańskim połączyliśmy sztukę i naturę. Odwrócony został gest Racheli, która w dramacie zaprasza całą przyrodę do weselnej chaty: Gospodarz i Gospodyni „Wesela na Bródnie” – Paweł Althamer i Agnieszka Olsten poprowadzili Nowożeńców i gości weselnych z tysiącletniego Grodziska w głąb Lasu Bródnowskiego. Tam, wraz z resztą plemienia, utworzyli Ostoję – miejsce kontemplacji i nasłuchiwania, wpisane w naturalną architekturę przyrody. Działaniom artystycznym towarzyszyła powołana specjalnie na tę okazję Bródnowska Orkiestra Weselna pod kierunkiem kompozytorki Aleksandry Gryki.
U Wyspiańskiego weselni goście nasłuchują Posłańca, który ma im przywieźć sygnał do działania. Co usłyszymy w Bródnowskim Lesie?
Sześć godzin aktywnego nasłuchiwania Ducha Narodu. Bez krzyków, bez pomieszania, bez polityki, bez głupot. Dwieście osób w społeczności zbudowanej dzięki narzędziom Teatru i performance’u, naszym super mocom, które wydobywają z nas szybko to, co najlepsze: obecność, życzliwość, wytrwałość, kreatywność, wspólnotę. Jak patrzę na to dzisiaj? — Cud. To była praca w Duchu. Pozostałam wierna sobie, za co jestem wdzięczna TR-owi, bo wierność twórczym impulsom potrzebuje potężnych sprzymierzeńców, których atrybutami jest empatia i determinacja. Obyśmy zawsze pamiętali, że możemy tworzyć dobre społeczności każdego dnia.
— Agnieszka Olsten
Przejdź do TR OnlineWierzę, że pracujemy z duchami. To było Wesele i Dziady zarazem. Siły wyższe nam sprzyjały.
— Paweł Althamer
fot. Anna Tomczyńska
Projekt „Wesele na Bródnie” finansowany jest ze środków Miasta Stołecznego Warszawy.
Partnerzy i współorganizatorzy projektu:
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
Sinfonia Varsovia
Urząd Dzielnicy Targówek m. st. Warszawy
Fundacja Gesta, prowadząca warszawską Wioskę Żywej Archeologii przy Domu Kultury “Świt”
Dom Kultury “Świt” w Dzielnicy Targówek m. st. Warszawy
Lasy Miejskie – Warszawa
Państwowe Muzeum Archeologiczne
Centrum Aktywności Międzypokoleniowej Nowolipie
AG-Complex Sp. z o. o.