Warsztaty do spektaklu "niedoskonała utopia"

  • Inna lokalizacja
  • Warsztat

Dear Diary, it’s me again

Kup bilet
  • Kiedy

    03.03.2023, godz. 16:30 – 18:30

  • Gdzie

    Warszawskie Obserwatorium Kultury, Marszałkowska 34/50

  • Prowadzenie

    Urszula Hajdukiewicz, Urszula Wawrzyńczyk

  • Bilety

    20 zł

O warsztatach

Kim jesteś Ty, kim jest Twoje ciało? Jak się czujecie ze sobą wzajemnie? Czerpiąc z doświadczenia kultury ballroomu, uczestnix przyglądać się będą jak na codzień performujemy nasze ciała i zachowania. Jak tożsamość wpływa na zachowania oraz ekspresję ciała? Jak grać z presją społeczną i czy da się obrócić ją na własną korzyść?

Warsztat ruchowy dla osób nieheteronormatywnych, oraz dla wszystkich które chcą dowiedzieć się więcej o sobie, chcą poszerzyć swoją perspektywę lub poczuć się po prostu dobrze.

Prowadzenie

Ula Hajdukiewicz // Fatale (ona/jej) – Osoba kobieca, z wykształcenia Magistra Wiedzy o Teatrze i pedagożka. Jako Fatale – Matka ballroomowego Kiki House of Femina. Obecnie związana zawodowo z warszawskim klubem La Pose, Teatrem Narodowym oraz Klubem Komediowym. She’s got a body, she’s got one hell of a brain – she’s got it all.

Ula Wawrzyńczyk // Uli 007 (ona/jej) to Runway Diva! Wschodząca gwiazda polskiej sceny ballroomowej, od 2019 do 2022 członkini pierwszego warszawskiego kiki house’u, Kiki House of Sarmata. Uczyła się u największych osobowości polskiej i światowej sceny. Występuje na balach w Polsce i za granicą, zgarniając trofeum za trofeum. Chodzi w kategoriach Runway – głównie European Runway, chociaż zdobywała nagrody również w All American Runway i Runway with a Twist. Jej wielką miłością jest Old Way.

O spektaklu

„Może bycie queer to naturalny, pierwotny stan bycia. Może queerowanie swojego myślenia oznacza po prostu podejście do siebie i wszystkich innych z ciekawością i współczuciem, zamiast osądzania”.

Czy w tym świecie drobiazgowo skonstruowanych norm płciowych ludzie mają w ogóle szansę na bycie sobą? Czy wszystko, co wpajano nam od dzieciństwa jako „naturalne zachowanie”, jest nie tylko opresją dla tych, którzy odbiegają od norm kulturowych, ale także więzieniem dla nas wszystkich? Czy możemy marzyć o świecie bez wstydu i stygmatyzacji? Z umiłowaniem wolności dla wszystkich, zamiast władzy dla wybranych jednostek?

Takie pytania stawia polsko-niemiecki projekt performatywny „niedoskonała utopia” w reżyserii Noémi Oli Berkowitz. Wraz z Berkowitz i Martyną Wawrzyniak (współautorką „Serca” w reżyserii Wiktora Bagińskiego) zespół – dwoje aktorów z monachijskiego Kammerspiele, dwoje aktorów z TR Warszawa i jeden muzyk – wspólnie badał różne strategie otrząsania się z historii opresji i problematycznych mechanizmów.