• Inna lokalizacja
  • Wydarzenie specjalne

Domówka TRxMSN: oprowadzanie po przyszłości

  • Kiedy?

    18 maja 2024, godz. 19.30-23.00

  • Gdzie?

    Działka przy Marszałkowskiej 103

  • Koncepty i realizacja

    Izabela Dudziak, Dobromir Dymecki, Monika Frajczyk, Mateusz Górski, Rafał Maćkowiak, Sebastian Pawlak, Paweł Sakowicz, Katarzyna Sikora, Tomasz Tyndyk, Justyna Wasilewska, Adam Woronowicz, Mirosław Zbrojewicz

  • Kuratorka cyklu Domówek

    Anna Smolar

Zapraszamy na wspólną Domówkę TR i MSN, która odbędzie się na działce przy Marszałkowskiej 103, gdzie już powstała nowa siedziba MSN i powstaje przyszły gmach TR Warszawa. Razem z publicznością obydwu instytucji – także tą przyszłą – wprowadzimy w ruch zbiorową wyobraźnię i pospekulujemy o tym, co przed nami. W programie: performatywne oprowadzania po przyszłości, sonda uliczna, pop-up’owe kino na fasadzie MSN, taneczna batelka na dwa ciała zbiorowe oraz koncert chodnikowy kultowych piosenek, które pojawiały się w naszych spektaklach. Zaczynamy po zmroku: Sunshine’s down. So come to town*.

* Zachód słońca narasta. Więc chodź do centrum miasta. (Sabrina, Boys)

Line-up:

19:30-20:30 Mapa i terytorium. Oprowadzanie performatywne Sebastiana Pawlaka
20.30-21.00 Projekcja prac video ze zbiorów Filmoteki MSN
(Jolanta Marcolla: Buziaczek, Agnieszka Polska: Ćwiczenia korekcyjne)
21.00-21.30 Tu będzie stało. Oprowadzanie performatywne Dobromira Dymeckiego i Adama Woronowicza
21:30-22.00 Przywitanie gości oraz Sonda uliczna w pop-up kinie
22:00-23.00 Sekcja chodnikowa (Batelka oraz Granie na chodniku)

SEKCJA TURYSTYCZNA

MAPA I TERYTORIUM oprowadzanie performatywne Sebastiana Pawlaka


Czas trwania: 19.30 – 20.30
Miejsce startu: budynek MSN
Zapisy na spacery po budowie startują 13 maja o godz. 12:00 na stronie sklep.artmuseum.pl/rezerwacja

Zazwyczaj mapy wyznaczają szlaki i określają kierunki – tym razem dają impuls performansowi błądzenia i odnajdywania (się), stając się performatywnym dokumentem i narzędziem spekulacji. Mapy otwierają tu szansę na dryfowania po nieznanym, domagają się jakiegoś terytorium. Mapa kieruje, nawiguje, oswaja, ale czasem może też zaanektować przestrzeń, odzyskać ją i ustanowić na nowych zasadach – jeśli tylko ma się odwagę, by skorzystać z potencjału własnej wyobraźni. Podczas otwierającego Domówkę oprowadzania po przyszłości Sebastian Pawlak posługując się zbiorem autorskich Map nie zawaha się skutecznie ich użyć, by znaleźć swoje miejsce i przekonać do niego innych.

Aby wejść do budynku MSN, niezbędne jest założenie kasku i ubrania ochronnego.

TU BĘDZIE STAŁO oprowadzanie performatywne Dobromira Dymeckiego i Adama Woronowicza

Czas trwania: 21:00-21:30
Miejsce startu: przy „wieży” budynku MSN


Plac Defilad i jego okolice to przestrzeń intensywna i różnorodna, pełna bodźców i sprzeczności, a jednocześnie wciąż od nowa zagospodarowywana i zawsze w przebudowie. Od ponad dwóch dekad unosi się nad nią wizja nowoczesnego teatru przyszłości – budynku TR Warszawa, który swoją futurystyczną bryłą i technologicznym zaawansowaniem otwiera miasto na nowe, odważne myślenie o przyszłości miasta i sztuki (albo: o przyszłości sztuki w mieście). Wokół trwającej wiele lat budowy narosło wiele narracji, miejskich legend i wyobrażeń, które chcemy teraz wypuścić na wolność, odzyskując na chwilę narrację. O tym, jak nowy gmach TR Warszawa organizuje wyobraźnię, o jego siostrzanej relacji (architektoniczne yin-yang!) z budynkiem MSN – od kapitalistycznych dywagacji o kosztach i racjonalizacji po romantyczne i nowoczesne wizje, w których wizjonerstwo teatru spotyka się z wizjonerstwem architektury – opowiedzą Dobromir Dymecki i Adam Woronowicz.

Sonda uliczna w pop-up kinie

Izabella Dudziak, Ignacy Ciszewski
Współpraca: Marcin Metelski
Czas trwania: około godz. 21.30-22:00


Kierowniczka Działu Sond Ulicznych w TV TR, Izabella Dudziak, zaprasza na sondę uliczną, z której dowiemy się co osoby (i organizmy więcej-niż-ludzkie) przypadkowo spotkane w okolicach Placu Defilad sądzą na temat skrótowców, jak postrzegają architektoniczny koncept siostrzanych budynków TR i MSN oraz ich monochromatyczną relację.  Usłyszymy też, co tak naprawdę sądzą o dziełach, znajdujących się w zbiorach MSN.

SEKCJA DROGOWA

BATELKA

Drużynowi: Paweł Sakowicz, Katarzyna Sikora
godz. 22:00
wstęp wolny bez zapisów, brak limitu miejsc

Zapraszamy na ulicę prowadzącą do przyszłej siedziby TR na batelkę taneczną na dwa ciała zbiorowe. Drużynom składającym się z zespołów TR i MSN oraz osób, które zechcą do nas dołączyć na miejscu, przewodzić będą drużynowy Paweł Sakowicz (choreograf i tancerz) oraz drużynowa Katarzyna Sikora (choreografka i tancerka). Team Sakowicz vs Team Sikora. Wspólnie wyperformujemy marzenie o przyszłości relacj  między instytucjami sztuki i publicznością oraz relacji międzyinstytucjonalnych, w których rywalizacja zamienia się w energetyczną i przyjemną współpracę. 

PS. Do tych wszystkich, którzy_re nie zdecydują się tańczyć w batelce, gorąco apelujemy o doping. 

Wydarzenie będzie streamingowane w szerokich i życzliwych planach na żywo na fasadę budynku MSN.

GRANIE NA CHODNIKU

Koncept: Monika Frajczyk, Mateusz Górski, Rafał Maćkowiak
około godz. 22:30
wstęp wolny bez zapisów, brak limitu miejsc

Wystąpią: Monika Frajczyk, Mateusz Górski, Rafał Maćkowiak, Sebastian Pawlak, Tomasz Tyndyk, Justyna Wasilewska, Mirosław Zbrojewicz
Współpraca: Piotr Domiński

Na koniec wieczoru mamy dla Was koncert zespołu bez nazwy, który zawiązał się specjalnie z okazji 18 maja. To jedyna szansa, żeby usłyszeć bez nazwy w takim składzie! Drodzy_gie fanatycy_czki muzycznych talentów aktorów_ek TR – nie rozczarujecie się. Usłyszycie kultowe piosenki z naszych spektakli w nowych kontekstach i wykonach, m.in.: Wicked Game Chrisa Isaaka (Moja walka), Boys Sabriny (Niedoskonała utopia) czy We are the champions Queen (Stream).