- Marszałkowska 8
- Spotkanie
Kasandra / rozmowa o literaturze
-
Kiedy?
14 listopada, godz. 18:00
-
Gdzie?
TR Warszawa / Marszałkowska 8
-
Prowadząca
Weronika Murek
-
Gościnie
Dominika Wasilewska i Weronika Zalewska / Wydawnictwo Współbycie
-
Bilety
Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona
O spotkaniu
Czy literatura może służyć do wcześniejszego wykrywania potencjalnych kryzysów politycznych? Czy może przepowiadać przyszłość? Za tą intuicją poszedł badacz Jürgen Wertheimer i dziś z zainicjowanego przez niego „Projektu Cassandra” korzystają organizacje związane z obronnością na całym świecie.
Nad literaturą jako systemem wczesnego ostrzegania, będziemy zastanawiać się rozmawiając o książce „Niezatapialne. Czarny feminizm i ssaki morskie” Alexis Pauline Gumbs – flagowej pozycji postkolonialnego feminizmu i najnowszej publikacji Wydawnictwa Współbycie.
O książce
„Niezatapialne” stanowią medytacyjno-poetycki zapis lekcji udzielonych autorce przez ssaki morskie. Po setkach godzin obserwacji i wchodzenia w relacje z mieszkankami i mieszkańcami oceanów, Gumbs zaczęła zauważać analogie między dydaktyką i praktyką Czarnego feminizmu a mądrością przekazywaną jej przez wodne kuzynostwo. Autorka opowiada o ssakach morskich jako istotach niezłomnych, opiekuńczych, uformowanych przez konflikt i wymykających się normatywnym kategoriom biologii. Niezatapialne to ujmujący przepływ poetyckiej wrażliwości, refleksji na temat relacji ludzko-pozaludzkich, odwołań do nauk Czarnego feminizmu oraz spekulacji o świecie wolnym od wyzysku i militaryzmu.
Podczas spotkania będzie prowadzona sprzedaż książki.

O cyklu Kasandra
koncepcja i prowadzenie: Weronika Murek
Zaczęło się od tego, że Kasandra, mitologiczna królewna trojańska, miała dar przewidywania przyszłości: wiedziała, co się wydarzy i wiedziała też, że nikt jej nie posłucha. Takie przekleństwo rzucił na nią za nieodwzajemnioną miłość Apollo.
Później pojawiła się intuicja, że literatura może służyć do wcześniejszego wykrywania potencjalnych kryzysów politycznych na świecie. Za tą intuicją blisko dziesięć lat temu poszedł niemiecki badacz Jürgen Wertheimer, profesor Uniwersytetu w Tybindze. Ze swoim pomysłem zgłosił się do ministerstwa obrony Niemiec i dziś nad zainicjowanym przez niego „Projektem Cassandra” pracują już dziesiątki literaturoznawców_czyń, a z owoców ich pracy korzystają organizacje związane z obronnością.
Czy literatura może więc przepowiadać przyszłość i pomagać w mapowaniu kryzysów? I czy mając w pamięci mit Kasandry jesteśmy w stanie przystać na to, że fikcja literacka może stanowić system wczesnego ostrzegania? Czego możemy się dowiedzieć o przyszłości czytając dziś współczesną literaturę języków pozacentralnych? Jakie narzędzia, kompetencje i jaka wrażliwość są nam potrzebne, by usłyszeć ważne przesłania dotyczące przyszłości, które niesie jej głos?
Dyskusję poprowadzi
Spotkanie poprowadzi Weronika Murek – prozaiczka, dramatopisarka i publicystka – autorka wielokrotnie nagradzanych książek „Uprawa roślin południowych metodą Miczurina” (2015), „Feinweinblein” (2019) i „Dziewczynki. Kilka esejów o stawaniu się” (2023). Weronika Murek stale współpracuje z „Dwutygodnikiem”, miesięcznikiem „Pismo” oraz dwumiesięcznikiem „Książki. Magazyn do czytania”.