• Marszałkowska 8
  • Warsztat

LABORATORIUM PRZESTRZENI x TR Warszawa

  • Kiedy?

    22 września, godz. 13:00

  • Gdzie?

    TR Warszawa, Marszałkowska 8

  • Prowadzące

    Anna Kurelska, Helena Świegocka

  • Wstęp

    wolny, po wcześniejszej rezerwacji miejsc (kontakt: anna.kurelska@trwarszawa.pl)

O warsztatach

Jakie ślady historii możemy odnaleźć w najbliższej okolicy teatru? Co o „tu i teraz” opowiadają nam ruchliwa Marszałkowska, zielona uliczka Emila Zoli czy elegancka aleja Szucha biegnące tuż obok siedziby TR Warszawa? Jakie historie skrywa modernistyczna kamienica Heleny Pal i czy  wciąż możemy nazywać ją „schronem”? 

Zapraszamy na warsztaty inspirowane siedzibą TR Warszawa i jej najbliższą okolicą. Podczas spotkania wspólnie wytropimy ślady historii i przyjrzymy się zmianom, jakie zaszły w tej części miasta, by zakończyć nasze działania w przestrzeni sali warsztatowej teatru. W trakcie warsztatów uczestnicy_czki wezmą udział w działaniach performatywnych inspirowanych obiektami przesłanymi do TR Warszawa z Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka. Obiekty te nawiązują do serii fotograficznych kolaży Kantora Pomniki niemożliwe. Kolaże te przedstawiają wprowadzone przez artystę do przestrzeni Krakowa zwykłe, codzienne  przedmioty, ale przeskalowane do ogromnych rozmiarów. Prace powstały w 1970 roku. W 1971 r. na wystawie w Galerii Foksal Kantor zaprezentował trzy wielkoformatowe fotografie na płótnie, na których widać kolosalne krzesło stojące na Rynku Głównym w Krakowie, most-wieszak przerzucony przez Wisłę koło Wawelu oraz żarówkę ustawioną na Małym Rynku. Podczas warsztatów staną się one punktem wyjścia do działań, które będą podejmowały zabawę z przestrzenią miejską, codziennymi przedmiotami i ich znaczeniami zmieniającymi się w zależności od miejsca, w którym się znajdują.

TR Warszawa jest partnerem projektu badawczego realizowanego we współpracy z Ośrodkiem Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka — LABORATORIUM PRZESTRZENI. Jednym z elementów projektu są  warsztaty stworzone we współpracy z sześcioma partnerskimi teatrami: Narodowym Instytutem Architektury i Urbanistyki, Miejskim Teatrem Miniatura w Gdańsku, Teatrem im. Wilama Horzycy w Toruniu, TR Warszawa, Teatrem Muzycznym w Łodzi, Narodowym Starym Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie i Wrocławskim Teatrem Lalek.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.