• Webinar

Moje kulturalne dziecko. O roli rodzica w edukacji kulturalnej dzieci – webinar

  • Kiedy

    12 kwietnia, 17:00 – 18:30

  • Gdzie

    Facebook, grupa WIĘCEJ NIŻ WIDZ 

  • Gościnnie

     Katarzyna Gawkowska – Marciniak, Magdalena Majewska 

  • Prowadząca

    Anna Kurelska 

O webinarze

Jak i kiedy rozpocząć edukację kulturalną najmłodszych?
Czy odpowiedzialność za rozwój dzieci w kulturze leży po stronie rodzica?
Jakie przeszkody w aktywnościach kulturalnych możemy napotkać na początku tej drogi?

Wraz z ekspertkami Katarzyną Gawskowską-Marciniak i Magdą Majewską porozmawiamy o poczuciu odpowiedzialności rodziców za rozwój kulturalny dzieci, ofercie instytucji kultury, a także o wpływie mediów społecznościowych na aktywność kulturalną z najmłodszymi. Po 3 latach przerwy wracamy do formatu rozmów online w ramach cyklu Inspiratora Działań Kulturalnych. Kontynuujemy rozmowy o edukacji kulturalnej, zaczynając od dyskusji o aktywności w kulturze dla i z najmłodszymi. 

Specjalistki

Katarzyna Gawkowska-Marciniak – animatorka, pedagożka teatru, kulturoznawczyni. Tworzy w mediach blog o kulturze dla dzieci Karmione Kulturą, którego stale rozwija. Przez 8 lat kierowała działem edukacji w Teatrze Ochoty im. Haliny i Jana Machulskich, w którym do dziś zajmuje się koordynacją projektów oraz prowadzeniem warsztatów dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Współpracuje z wieloma organizacjami i instytucjami kultury, przy działaniach z pogranicza teatru i kultury dziecięcej. Swoje doświadczenie zdobywała m.in. w Narodowym Instytucie Audiowizualnym, Stowarzyszeniach Studio Teatralne Koło, Artanimacje, Muzeum Łazienki Królewskie oraz wielu szkoleniach i warsztatach Instytutu Teatralnego. Członkini jury młodzieżowych festiwali teatralnych, festiwalu Kino w Trampkach (2022 r.), kapituły Nagrody im. Haliny Machulskiej (2020, 2021 r.). Mama Helki i Stacha. Uwielbia towarzyszyć swoim dzieciom w poznawaniu świata.

Magda Majewska – redaktorka, animatorka kultury, popularyzatorka literatury i kultury dla dzieci aktywna w internecie pod szyldem Mosty z książek, członkini Polskiej Sekcji IBBY. Od 2013 redaktorka strony krytykapolityczna.pl, odpowiedzialna głównie za tematykę kulturalną i społeczną. Absolwentka studiów podyplomowych poświęconych książce dla dzieci i młodzieży na UW. Redaktorka książek, głównie dla dzieci i młodzieży (m.in. słynnej Złodziejki książek). Inicjatorka akcji społecznej Warszawa Czyta, podczas której organizowała m.in. warsztaty dla Dyskusyjnych Klubów Książki, m.in. o trudnych tematach w literaturze dla dzieci. Od 2022 roku członkini kolektywu blogerskiego tworzącego plebiscyt „Lokomotywa”, w ramach którego wyłaniane są najlepsze książki dla dzieci i młodzieży minionego roku. We współpracy z Domem Kultury Świt realizuje projekt Mosty z książek – rodzinny klub czytelniczy. Obecnie uczestniczka kursu „Arteterapia – kultura przeciw wykluczeniu” w Centrum Kultury Łowicka.

Anna Kurelska – teatrolożka, pedagożka teatru, absolwentka Wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie. Z TR Warszawa związana od 2015 roku. Za projekt „Mama, tata do teatru! Naj, naje na warsztaty!” w 2017 wyróżniona została II Nagrodą w ramach Warszawskiej Nagrody Edukacji Kulturalnej. Współautorka książki dla dzieci o teatrze „W krainie zapadni” (wyd. TR Warszawa, 2018). Koordynowała i współprowadziła takie projekty jak: „TR Otwarty”, „Ale czy na pewno słyszysz ten błysk”,  „Ferie teaTRalne”, “TRudne tematy”. W zespole edukacji zajmuje się prowadzeniem warsztatów i inicjowaniem programów dla młodzieży, studentów i dorosłych widzów teatru Specjalizuje się w tworzeniu projektów zakładających łączenie środowiska teatralnego z dziedzinami pozateatralnymi.

Inspirator działań kulturalnych

Inspirator działań kulturalnych to cykl webinarów dla widzów i widzek TR Warszawa, odbiorców i odbiorczyń działań edukacyjnych oraz osób zainteresowanych edukacją kulturalną i pedagogiką teatru, który powstała w 2020 roku. Webinary transmitowane są na żywo na grupie “Więcej niż widz!” na Facebooku, która powstała dla wszystkich zainteresowanych aktywnym włączaniem się w działania prowadzone wokół spektakl i wydarzeń towarzyszących TR Warszawa. Grupa jest także przestrzenią do wymiany doświadczeń dotyczących pedagogiki teatru i edukacji kulturalnej w Polsce. 

Inspirator działań kulturalnych to cykl spotkań online, mający na celu pobudzanie do uczestnictwa w kulturze, inspirowanie do tworzenia projektów edukacyjnych i komentowanie przemian dotykających obszaru rozwoju publiczności i aktywności w kulturze. Webinary mają formę spotkań z ekspertami i ekspertkami. Zapisane webinary udostępniane są na kanale Youtube teatru i stronie www.trawarszawa.pl