Milczenie nie jest złotem

 • Wydarzenie specjalne

Muzeum Dowodów Rzeczowych

 • Autorki

  Laura Stašāne i Jana Jacuka

 • Kiedy

  Start zbiórki: 13 maja 2021
  3 lipca, godz. 12:00 – 20:00 – maraton czytania świadectw

 • Gdzie

  Prywatne mieszkanie na Saskiej Kępie, w okolicach ulicy Niekłańskiej
  Więcej informacji wkrótce

 • Dołącz

  Chcesz podzielić się z nami swoją historią?
  Możesz skontaktować się z nami pod adresem: muzeumdowodow@trwarszawa.pl

O projekcie

Świadkami przemocy domowej wobec kobiet są nie tylko osoby bezpośrednio uczestniczące w dramacie. To też milczące cztery ściany i otaczający sytuację towarzysze codzienności – przedmioty takie jak szczotka do zębów, kuchenna ścierka, buty czy poduszka. 

Muzeum Dowodów Rzeczowych (Physical Evidence Museum) to bardzo osobisty projekt dwóch pochodzących z Łotwy artystek – Laury Stašāne i Jany Jacuki. Pierwsza, łotewska odsłona wystawy prezentowała przedmioty i historie powierzone artystkom przez kobiety z Łotwy, które doświadczyły przemocy domowej. Ważną częścią projektu był maraton czytania świadectw przemocy, w którym obok uczestniczek projektu wzięły udział także ich przyjaciółki, siostry, matki i osoby oferujące im wsparcie. Czytanie i wystawa były symbolicznym aktem przełamania milczenia wokół przemocy wobec kobiet. 

Na zaproszenie TR Warszawa artystki poszerzają Muzeum Dowodów Rzeczowych o historie kobiet mieszkających w Polsce. Polską edycję wystawy wspierają dwie organizacje zajmujące się przeciwdziałaniem przemocy wobec kobiet: fundacja Autonomia i fundacja Feminoteka.„Nigdy nie będziesz szła sama” – to hasło całego cyklu wydarzeń, skoncentrowanych wokół praw kobiet, który realizujemy w sezonie 2020/2021 w TR Warszawa. Dla nas – publicznej instytucji kultury – to hasło to zobowiązanie: misją teatru jest dawać przestrzeń do dialogu i dyskusji na najtrudniejsze tematy. Do takich tematów należy problem przemocy wobec kobiet w rodzinach i związkach. Wierzymy, że projekt Muzeum Dowodów Rzeczowych przyczyni się do tego, aby głos kobiet, które doświadczyły przemocy został usłyszany.

Wydarzenie organizowane jest w ramach Baltic Transfer* Festival oraz towarzyszy cyklowi Nigdy nie będziesz szła sama. Porozmawiajmy o aborcji w TR Warszawa.

Zobacz zaproszenie w Polskim Języku Migowym

Fot. dzięki uprzejmości artystek (Laura Stašāne, Jana Jacuka)

Formularz zgłoszeniowy

Przedmioty można przekazać bezpośrednio do teatru TR Warszawa lub za pośrednictwem Paczkomatów na terenie całego kraju. Osoby, które zdecydują się na wzięcie udziału w projekcie, proszone są o wypełnienie formularza. W trakcie wypełniania formularza wybiera się sposób dostarczenia/wysyłki przedmiotów. Zgłoszony przedmiot można dostarczyć bezpośrednio do siedziby teatru przy ul. Marszałkowskiej 8 w Warszawie; prosimy o umieszczanie przedmiotów w skrzynce z napisem „Muzeum Dowodów Rzeczowych” umieszczonej w foyer teatru umieszczonej po lewej stronie od głównego wejścia; skrzynka będzie chroniona oraz na bieżąco opróżniana przez pracowników teatru, a jej zawartość zabezpieczana) lub wysyłając przedmiot bezpłatnie za pomocą Paczkomatu (w formularzu znajduje się szczegółowe informacje na temat sposobu nadania przesyłki).

Zbiórka przedmiotów trwa do 5 lipca br. Uruchomiony został także specjalny adres mailowy, za pośrednictwem którego można skontaktowac się z organizatorami i organizatorami wydarzenia: muzeumdowodow@trwarszawa.pl.

Przekaż przedmiot do Muzeum Dowodów Rzeczowych

Zaproszenie od artystek

Witajcie! 

Nazywamy się Laura Stašāne i Jana Jacuka. 
Mieszkamy w stolicy Łotwy, Rydze, i jesteśmy twórczyniami Muzeum Dowodów Rzeczowych. Jest to wystawa rzeczy i przedmiotów codziennego użytku, które były świadkami przemocy domowej wobec kobiet i które zebrałyśmy z pomocą wielu kobiet z Łotwy. W lipcu, dzięki zaproszeniu TR Warszawa, będziemy prezentować Muzeum w Warszawie i byłybyśmy zaszczycone, gdybyśmy mogły wzbogacić zbiory muzeum o przedmioty i historie z Polski. 

Jeśli jakiś przedmiot kojarzy Wam się z przypadkami przemocy w rodzinie lub w związku – emocjonalnej, fizycznej, seksualnej lub ekonomicznej – przekażcie go nam wraz z Waszą historią, a włączymy go do zbiorów Muzeum. Może to być coś, czego chcecie się pozbyć albo przedmiot, który był elementem aktu przemocy, ale nigdy nie zostałby uznany za dowód przez policję lub sąd, jednak dla Was mówi sam za siebie.

Wierzymy, że mówienie o swoich doświadczeniach jest pierwszym krokiem do uwolnienia się. Milczenie nie jest złotem i to już od bardzo dawna. Każda osoba powinna czuć, że mówienie o przemocy domowej, której doświadczyła (niezależnie od tego, kiedy to się stało) jest akceptowane. Powinniśmy częściej siebie słuchać.

Muzeum Dowodów Rzeczowych będzie działało w prywatnym mieszkaniu w Warszawiemiędzy 1 a 6 lipca 2021 roku w godzinach 16:00-20:00, a 3 lipca br. w godzinach 12:00-20:00. 3 lipca zapraszamy Was do wzięcia udziału w publicznym czytaniu powierzonych nam historii o przemocy. Czytać je będą osoby, które same doświadczyły przemocy, ich przyjaciółki, siostry, matki i osoby oferujące wsparcie. Poszczególne osoby będą czytać historie, które nadesłały inne kobiety. 

Partnerkami polskiej wersji MuzeumFundacja Autonomia w Krakowie i Fundacja Feminoteka w Warszawie. Jesteśmy niezwykle podekscytowane i wdzięczne, że możemy współpracować z tymi organizacjami oraz z TR Warszawa przy realizacji tej wystawy.

Muzeum Dowodów Rzeczowych to dla nas bardzo osobisty projekt. Każdy przedmiot i historia jest dla nas niezwykle cenna. Wszystkie historie pozostają anonimowe. 

Mamy nadzieję, że się odezwiecie!
Bądźcie silne!
Laura & Jana

Laura Stašāne i Jana Jacuka

Od partnerek

Autonomia działa, by każda dziewczynka i kobieta była bezpieczna i odważna, mogła decydować o sobie, mogła się rozwijać i razem z innymi wpływać na kształt świata. Nasze motto to: siła, odwaga, solidarność. Od 2007 roku nieprzerwanie wzmacniamy kobiety i dziewczynki, mężczyzn, chłopców i społeczności, by były zdolne do powstrzymywania przemocy i dyskryminacji. „Muzeum Dowodów Rzeczowych” jest dla nas właśnie takim działaniem – przełamanie milczenia wokół przemocy to jedna z najpotężniejszych rzeczy, którą każda osoba może robić. Jesteśmy dumne, że możemy wspierać to wydarzenie społeczno-artystyczne: zwracając uwagę na kwestię dostępności projektu dla osób z niepełnosprawnościami, zachęcając do aktywnego udziału w projekcie poprzez przekazywanie naszych herstorii i obiektów/świadków.

fundacja Autonomia

Od kilkunastu lat Feminoteka towarzyszy kobietom w procesie zdrowienia po doświadczeniu przemocy. Bierzemy udział w tym projekcie, aby uczestniczki i uczestnicy mogli spojrzeć na przemocowe zdarzenie oczami przetrwanek, skonfrontować się z przedmiotami – świadkami, usłyszeć świadectwa i wydobyć je ze strefy ciszy i ukrycia. Już czas, aby przemoc przestała być wstydliwą tajemnicą.

fundacja Feminoteka

Nie jesteś sama

Jeśli w związku z Twoimi doświadczeniami czujesz potrzebę rozmowy, wsparcia lub pomocy, zadzwoń na jeden z poniższych telefonów zaufania:

888 88 33 88 – telefon antyprzemocowy fundacji Feminoteka (przeznaczony dla kobiet i dziewcząt powyżej 15. roku życia) czynny od poniedziałku do piątku w godz. 11.00-19.00
800 120 002 – Niebieska Linia (czynna 24/7)
600 070 717 – telefon interwencyjny Centrum Praw Kobiet (czynny 24/7)

Czytaj więcej o Muzeum Dowodów Rzeczowych (Physical Evidence Museum) w języku angielskim.

Zobacz więcej zdjęć

Partnerkami polskiej wersji Muzeum fundacja Autonomia w Krakowie i fundacja Feminoteka w Warszawie. Projekt został zrealizowany przez New Theatre Institute of Latvia przy wsparciu finansowym platformy „Magic Carpets” w ramach programu „Creative Europe”. Premiera odbyła się na Międzynarodowym Festiwalu Teatru Współczesnego „Homo Novus” w Rydze.

Projekt Baltic Transfer* Festival jest wspólną inicjatywą Jaunimo Teatras (Wilno), The New Theatre Institute (Ryga), Vaba Lava (Tallinn) we współpracy z TR Warszawa.
Wspierane i finansowane przez Baltic Culture Fund.

Zobacz również

Patroni