-
Autorki
Laura Stašāne i Jana Jacuka
-
Kiedy
1 – 5 lipca, godz. 16:00 – 20:00
6 lipca 16:00 – 22:00
1 lipca, godz. 20:00 – spotkanie z artystkami
3 lipca, godz. 12:00 – 20:00 – maraton czytania świadectw
-
Gdzie
ul. Niekłańska 34/2 (mieszkanie prywatne, wejście od strony ul. Walecznych)
W związku z sytuacją epidemiologiczną prosimy o pobranie wejściówki, która pozwoli nam usprawnić proces obsługi na miejscu.
Wejściówka jest bezpłatna.
Wejście możliwe będzie w dowolnym momencie w ciągu godziny, od której dokonano rezerwacji.
Nie przewidujemy limitu czasowego na zwiedzanie, po wejściu można zostać na wystawie dowolnie długo.
Osoby bez wejściówki również będą mogły wejść na wystawę, jednak jej pobranie zapobiegnie tworzeniu się kolejki.
Dziękujęmy!
Ze względu na duże zainteresowanie, 6 lipca Muzeum Dowodów Rzeczowych otwarte będzie do 22:00.
Zachęcamy do odwiedzenia wystawy. To ostatni dzień, kiedy można oglądać ją w Polsce.
Wersja Broszury dla osób niewidomych i niedowidzących dostępna jest na żądanie u biletera.
O projekcie
Świadkami przemocy domowej wobec kobiet są nie tylko osoby bezpośrednio uczestniczące w dramacie. To też milczące cztery ściany i otaczający sytuację towarzysze codzienności – przedmioty takie jak szczotka do zębów, kuchenna ścierka, buty czy poduszka.
Muzeum Dowodów Rzeczowych (Physical Evidence Museum) to bardzo osobisty projekt dwóch pochodzących z Łotwy artystek – Laury Stašāne i Jany Jacuki. Pierwsza, łotewska odsłona wystawy prezentowała przedmioty i historie powierzone artystkom przez kobiety z Łotwy, które doświadczyły przemocy domowej. Ważną częścią projektu był maraton czytania świadectw przemocy, w którym obok uczestniczek projektu wzięły udział także ich przyjaciółki, siostry, matki i osoby oferujące im wsparcie. Czytanie i wystawa były symbolicznym aktem przełamania milczenia wokół przemocy wobec kobiet.
Na zaproszenie TR Warszawa artystki poszerzają Muzeum Dowodów Rzeczowych o historie kobiet mieszkających w Polsce. Polską edycję wystawy wspierają dwie organizacje zajmujące się przeciwdziałaniem przemocy wobec kobiet: fundacja Autonomia i fundacja Feminoteka.„Nigdy nie będziesz szła sama” – to hasło całego cyklu wydarzeń, skoncentrowanych wokół praw kobiet, który realizujemy w sezonie 2020/2021 w TR Warszawa. Dla nas – publicznej instytucji kultury – to hasło to zobowiązanie: misją teatru jest dawać przestrzeń do dialogu i dyskusji na najtrudniejsze tematy. Do takich tematów należy problem przemocy wobec kobiet w rodzinach i związkach. Wierzymy, że projekt Muzeum Dowodów Rzeczowych przyczyni się do tego, aby głos kobiet, które doświadczyły przemocy został usłyszany.
Wydarzenie organizowane jest w ramach Baltic Transfer* Festival oraz towarzyszy cyklowi Nigdy nie będziesz szła sama. Porozmawiajmy o aborcji w TR Warszawa.
Fot. dzięki uprzejmości artystek (Laura Stašāne, Jana Jacuka)
Zaproszenie od artystek
Witajcie!
Nazywamy się Laura Stašāne i Jana Jacuka. Mieszkamy w stolicy Łotwy, Rydze, i jesteśmy twórczyniami Muzeum Dowodów Rzeczowych. Jest to wystawa rzeczy i przedmiotów codziennego użytku, które były świadkami przemocy domowej wobec kobiet i które zebrałyśmy z pomocą wielu kobiet z Łotwy. W lipcu, dzięki zaproszeniu TR Warszawa, będziemy prezentować Muzeum w Warszawie i byłybyśmy zaszczycone, gdybyśmy mogły wzbogacić zbiory muzeum o przedmioty i historie z Polski.
Jeśli jakiś przedmiot kojarzy Wam się z przypadkami przemocy w rodzinie lub w związku – emocjonalnej, fizycznej, seksualnej lub ekonomicznej – przekażcie go nam wraz z Waszą historią, a włączymy go do zbiorów Muzeum. Może to być coś, czego chcecie się pozbyć albo przedmiot, który był elementem aktu przemocy, ale nigdy nie zostałby uznany za dowód przez policję lub sąd, jednak dla Was mówi sam za siebie.
Wierzymy, że mówienie o swoich doświadczeniach jest pierwszym krokiem do uwolnienia się. Milczenie nie jest złotem i to już od bardzo dawna. Każda osoba powinna czuć, że mówienie o przemocy domowej, której doświadczyła (niezależnie od tego, kiedy to się stało) jest akceptowane. Powinniśmy częściej siebie słuchać.
Muzeum Dowodów Rzeczowych będzie działało w prywatnym mieszkaniu w Warszawie między 1 a 6 lipca 2021 roku w godzinach 16:00-20:00. 3 lipca br. w godzinach 12:00-20:00 zapraszamy Was do wzięcia udziału w publicznym czytaniu powierzonych nam historii o przemocy. Czytać je będą osoby, które same doświadczyły przemocy, ich przyjaciółki, siostry, matki i osoby oferujące wsparcie. Poszczególne osoby będą czytać historie, które nadesłały inne kobiety.
Partnerkami polskiej wersji Muzeum są Fundacja Autonomia w Krakowie i Fundacja Feminoteka w Warszawie. Jesteśmy niezwykle podekscytowane i wdzięczne, że możemy współpracować z tymi organizacjami oraz z TR Warszawa przy realizacji tej wystawy.
Muzeum Dowodów Rzeczowych to dla nas bardzo osobisty projekt. Każdy przedmiot i historia jest dla nas niezwykle cenna. Wszystkie historie pozostają anonimowe.
Mamy nadzieję, że się odezwiecie!
Bądźcie silne!
Laura & Jana
Twórcy i twórczynie
autorki: Jana Jacuka, Laura Stašāne
scenografia: Katarzyna Minkowska, Marta Piotrowska
pracowniczki Muzeum: Izabella Dudziak, Kinga Bobkowska
Ledon/neon „nikt Ci nie uwierzy“: Zuzanna Janin
uczestniczki maratonu czytania świadectw: Agnieszka, Aleksandra, Alina, Ana, Elżbieta, Izabella, Katarzyna, Kinga, Magda, Marta, Zofia, Zuzanna
dział techniczny: Mariusz Basiak, Tomasz Ciężarek, Piotr Domiński, Piotr Gromek, Łukasz Jara, Sebastian Kuźma, Tadeusz Tomaszewski, Tomasz Trojanowski, Łukasz Winkowski
zespół ds. multimediów: Marcin Metelski, Bartłomiej Zajder
dział administracji: Paweł Śmigielski
dział rozwoju publiczności: Wiktoria Grochowska, Justyna Matyjaśkiewicz, Damian Piwowarczyk, Monika Pizło, Agnieszka Prokopczuk, Bartek Wlazło, Monika Zielińska
rzeczniczka prasowa i koordynatorka współpracy z mediami: Kaja Stępkowska
zespół ds. projektów międzynarodowych: Agata Kołacz
asystent ds. literackich: Jacek Telenga
kierowniczka produkcji: Magda Igielska
współpraca produkcyjna: Urszula Musiał-Kozłowska
Szczególne podziękowania dla Piotra Oliwera Dulińskiego, Anny Rochowskiej i Anny Szałas oraz Akademii Teatralnej w Warszawie
Od partnerek
Autonomia działa, by każda dziewczynka i kobieta była bezpieczna i odważna, mogła decydować o sobie, mogła się rozwijać i razem z innymi wpływać na kształt świata. Nasze motto to: siła, odwaga, solidarność. Od 2007 roku nieprzerwanie wzmacniamy kobiety i dziewczynki, mężczyzn, chłopców i społeczności, by były zdolne do powstrzymywania przemocy i dyskryminacji. „Muzeum Dowodów Rzeczowych” jest dla nas właśnie takim działaniem – przełamanie milczenia wokół przemocy to jedna z najpotężniejszych rzeczy, którą każda osoba może robić. Jesteśmy dumne, że możemy wspierać to wydarzenie społeczno-artystyczne: zwracając uwagę na kwestię dostępności projektu dla osób z niepełnosprawnościami, zachęcając do aktywnego udziału w projekcie poprzez przekazywanie naszych herstorii i obiektów/świadków.
Od kilkunastu lat Feminoteka towarzyszy kobietom w procesie zdrowienia po doświadczeniu przemocy. Bierzemy udział w tym projekcie, aby uczestniczki i uczestnicy mogli spojrzeć na przemocowe zdarzenie oczami przetrwanek, skonfrontować się z przedmiotami – świadkami, usłyszeć świadectwa i wydobyć je ze strefy ciszy i ukrycia. Już czas, aby przemoc przestała być wstydliwą tajemnicą.
Jeśli w związku z Twoimi doświadczeniami czujesz potrzebę rozmowy, wsparcia lub pomocy, zadzwoń na jeden z poniższych telefonów zaufania:
888 88 33 88 – telefon antyprzemocowy fundacji Feminoteka (przeznaczony dla kobiet i dziewcząt powyżej 15. roku życia) czynny od poniedziałku do piątku w godz. 11.00-19.00
800 120 002 – Niebieska Linia (czynna 24/7)
600 070 717 – telefon interwencyjny Centrum Praw Kobiet (czynny 24/7)
Czytaj więcej o Muzeum Dowodów Rzeczowych (Physical Evidence Museum) w języku angielskim.
Zobacz więcej zdjęćPartnerkami polskiej wersji Muzeum są fundacja Autonomia w Krakowie i fundacja Feminoteka w Warszawie. Projekt został zrealizowany przez New Theatre Institute of Latvia przy wsparciu finansowym platformy „Magic Carpets” w ramach programu „Creative Europe”. Premiera odbyła się na Międzynarodowym Festiwalu Teatru Współczesnego „Homo Novus” w Rydze.
Projekt Baltic Transfer* Festival jest wspólną inicjatywą Jaunimo Teatras (Wilno), The New Theatre Institute (Ryga), Vaba Lava (Tallinn) we współpracy z TR Warszawa.
Wspierane i finansowane przez Baltic Culture Fund.
Zobacz również
-
- TR Online
Nigdy nie będziesz szła sama. Porozmawiajmy o aborcji
-
- TR Online
Nigdy nie będziesz szła sama. Aborstorie