- TR Online
- Wydarzenie specjalne
Nigdy nie będziesz szła sama. Porozmawiajmy o aborcji
Teatr to jedna z niewielu przestrzeni publicznych, w których można bezpiecznie i otwarcie mówić o problemach człowieka – bez narażenia się na osąd czy moralizowanie. W tym sezonie rozpoczynamy cykl spotkań, debat i wykładów poświęconych tematom nieobecnym, zakrzywianym lub stygmatyzowanym w dyskursie publicznym. Z pomocą zaproszonych ekspertek, ekspertów, aktywistów i aktywistek, a także osób, które same przeszły przez trudne doświadczenia, chcemy zrozumieć kondycję człowieka i mechanizmy, jakie nami kierują.
Pierwszym tematem, jakim wiosną 2021 roku zajmiemy się w cyklu Porozmawiajmy o będzie aborcja. Chcemy rozmawiać poza nawiasem ideologii, pogłębiając wiedzę i zrozumienie, a nie przepaść między przekonaniami. Wierzymy, że dialog to najlepsza forma rozwiązywania problemów społecznych. W następnych sezonach będziemy poruszać kolejne aktualne, nurtujące tematy i problemy – takie jak eutanazja, choroba nowotworowa, depresja czy wykluczenie osób starszych.
W ramach cyklu wydarzeń Nigdy nie będziesz szła sama. Porozmawiajmy o aborcji jako teatr nie chcemy i nie zajmujemy stanowiska w kwestii aborcji. Naszym celem nie jest także konfrontacja stanowisk, ale pogłębienie wiedzy na temat aborcji i polityki reprodukcyjnej oraz związanych z tym zjawisk społecznych. Tworzymy przestrzeń do rozmowy na temat ważny dla większości społeczeństwa. To realizacja naszej misji publicznej.
Kuratorką pierwszej odsłony cyklu Porozmawiajmy o jest Sylwia Chutnik. Jako motto programu przyjęliśmy hasło „nigdy nie będziesz szła sama”, które stało się symbolem oddolnego ruchu pod nazwą Strajk Kobiet. Wyraża ono idee i wartości bliskie wielu kobietom i mężczyznom, takie jako solidarność, wsparcie, empatia, wolność. Chcemy pogłębiać świadomość tych idei i wartości w polskim społeczeństwie, tak aby już żaden człowiek nigdy nie szedł sam.
O kuratorce
Sylwia Chutnik – doktor nauk humanistycznych. Pisarka, publicystka, działaczka społeczna i promotorka czytelnictwa. Z wykształcenia kulturoznawczyni, absolwentka Gender Studies na UW. Członkini Związku Literatów Polskich i Stowarzyszenia Unia Literacka. Kuratorka festiwali i inicjatyw literackich (Międzynarodowy Festiwal Literacki Apostrof, Kawiarnia Literacka OFF Festival, dyskusje i spotkania autorskie). Była wykładowczynią w Instytucie Kultury Polskiej UW oraz w szkole pisania Maszyna do Pisania. Felietonistka ,,Polityki”, „Pani”, „Wysokich Obcasów”, ,,Gazety Stołecznej” i wielu portali internetowych. Współprowadziła programy literackie „Cappuccino z książką” i „Zapomniani – odzyskani” w TVP Kultura oraz „Barłóg literacki”. Jej teksty ukazały się w książkach zbiorowych oraz w wielu katalogach do wystaw sztuki współczesnej i programach teatralnych (między innymi Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, Galeria Bunkier Sztuki, Muzeum Nobla w Sztokholmie). Publikuje gościnnie na łamach prasy polskiej i zagranicznej. Jej teksty naukowe znalazły się w ponad 20 opracowaniach i książkach zbiorowych. Stypendystka Homines Urbani 2008, Instytutu Books from Lithuania 2009, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2010, Miasta Stołecznego Warszawy 2010, Instytutu Goethego 2010. Laureatka nagród literackich i społecznych. Zasiada w Kapitule Nagrody im. Olgi Rok, Kapitule Obywatelskiej Naukowych Nagród „Polityki” oraz w Radzie Funduszu Feministycznego. Wokalistka punkowego zespołu Zimny Maj. Prowadzi podcast Radio Sylwia i Elgiebete TV.
Program wydarzeń
Filmy, spotkania i debaty
W ramach cyklu wydarzeń zaprosimy na wydarzenia dyskursywne i artystyczne. W marcu i kwietniu 2021 roku odbędą się dwie debaty towarzyszące pokazom filmów (Aborstorie 1 z udziałem m.in. Krystyny Kacpury i Claudii Snochowskiej-Gonzalez oraz Aborstorie 2 z udziałem m.in. Karoliny Domagalskiej, Marty Lempart, Klementyny Suchanow), a także dyskusja wokół książek z udziałem autorek Agnieszki Graff, Kazimiery Szczuki oraz Katarzyny Wężyk. Rozmowy poprowadzi kuratorka cyklu, Sylwia Chutnik. W programie znajdzie się także seria podcastów prowadzonych przez Sylwię Chutnik oraz wrześniowy projekt Rynek Wymiany Wiedzy.
Nigdy nie będziesz szła sama. AborstorieWydarzenia artystyczne
Konkurs dramaturgiczny
W ramach działań artystycznych ogłaszamy konkurs dramaturgiczny pod hasłem Nigdy nie będziesz szła sama. Konkurs ma na celu pobudzenie refleksji na temat problematyki praw kobiet i aborcji wśród twórców i twórczyń, odbiorców i odbiorczyń teatru oraz stworzenie impulsu do powstania tekstów dramatycznych, poświęconych tematyce praw kobiet.
W ramach konkursu zostaną wyłonione najwartościowsze pod względem artystycznym i merytorycznym sztuki, które zostaną zaprezentowane w formie pokazów warsztatowych w TR Warszawa oraz publikacji
Wystawa, performans, spektakl
Na początku maja 2021 roku, w ramach Festiwalu Baltic Transfer, zaprosimy na wystawę i perfomans Muzeum Dowodów Rzeczowych autorstwa Jany Jacuki i Laury Stašāne. Wydarzenie wyprodukowane będzie przez New Theatre Institute of Latvia we współpracy z TR Warszawa.
W czerwcu i w lipcu 2021 roku odbędą się premierowe pokazy projektu z udziałem studentek Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Projekt powstaje w Akademii Teatralnej we współpracy z TR Warszawa.
Szczegółowe informacje na temat poszczególnych wydarzeń opublikujemy na jeszcze w marcu na naszej stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych.
Partner cyklu: Against Gravity, organizator Millennium Docs Against Gravity, największego festiwalu filmów dokumentalnych w Polsce
Zobacz również
-
- TR Online
Nigdy nie będziesz szła sama. Aborstorie