• Marszałkowska 8
 • Warsztat

Prawość, Sprawiedliwość, Rozum – warsztaty otwarte do spektaklu “Miasto kobiet”

Kup bilet
 • Kiedy?

  24 lutego 2024, godz. 16:30 – 18:30

 • Gdzie?

  TR Warszawa/Marszałkowska 8 

 • Prowadzący

  Anna Kurelska

 • Bilety

  20 zł

O warsztatach

Prawość, Sprawiedliwość i Rozum to postaci spektaklu “Miasto kobiet”, które nawiedzają główną bohaterkę sztuki – Krystynę de Pizan w jej domu. Autorka napisanej w 1405 roku „Księgi o Mieście Pań” jest namawiana do zostania bohaterką swoich czasów i zbudowania miasta kobiet. Podczas warsztatów zaprosimy uczestników i uczestniczki do wspólnej refleksji o wartościach związanych ze średniowieczną wizją kobiecości i odpowiedzi na pytanie – czy miasto kobiet jest dziś możliwe? 

Wydarzenie organizowane jest w ramach cyklu Warsztaty Otwarte. Spotkania poruszają tematykę wybranych spektakli i wprowadzają widzów w świat przedstawiony na scenie, poszerzając konteksty sztuki. Zajęcia prowadzone są przez pedagogów/pedagożki teatru. Poprzez działania performatywne uczestnicy zapoznają się z problematyką przedstawienia i jego formą.

Miasto kobiet

Emma Hütt, laureatka nagrody Debiut TR, studiująca w Instytucie Teatrologii Stosowanej w Gissen, młoda reżyserka z Berlina, sięga po „Księgę o Mieście Pań” Krystyny de Pizan i tworzy swój własny mit, odkrywając coś tylko pozornie przestarzałego – średniowieczne świadectwo feministycznej samowoli.

Krystyna de Pizan napisała „Księgę o Mieście Pań” w 1405 roku i jako pierwsza z taką mocą zakwestionowała obraz świata konstruowany i zdominowany przez mężczyzn oraz dała kobietom ich herstorię – dekonstruując stereotypy na temat kobiet i opierając się na przykładach postaci historycznych. Nawoływała również do stworzenia fikcyjnego, utopijnego miasta, budując je za pomocą języka i narzędzi do walki o samostanowienie kobiet.