-
Kiedy
6 marca 2022 o godz. 19:00
-
Gdzie
TR Warszawa/Marszałkowska 8
-
Bilety
15 zł – bilet w przedsprzedaży
Osobom posługującym się ukraińskim paszportem przysługuje darmowa wejściówka do pobrania na stronie bilety.trwarszawa.pl.
Cena biletu – 15 zł – jest 𝙨𝙮𝙢𝙗𝙤𝙡𝙞𝙘𝙯𝙣𝙖. Zachęcamy, aby dodatkowe środki wpłacać na zbiórkę prowadzoną przez Fundację Otwarty Dialog.
O wydarzeniu
Napaść Rosji na Ukrainę przyniosła niewyobrażalną tragedię i katastrofę humanitarną. Całe polskie społeczeństwo włączyło się w akcję niesienia pomocy naszemu wschodniemu sąsiadowi. Koncert “Solidarność z Ukrainą” będzie okazją do wyrażenia poparcia dla naszych ukraińskich sióstr i braci w ich walce o wolność i suwerenność. W pierwszej części koncertu wystąpi Vadim Brodski, wirtuoz skrzypiec z Ukrainy mieszkający w Polsce oraz polsko-japońska pianistka Rinko Kobayashi. W części drugiej usłyszymy warszawski zespół Z LASU, wykonujący tradycyjne ukraińskie pieśni z Polesia – regionu, leżącego na polsko-ukraińsko-białoruskim pograniczu. Będą im towarzyszyć zdjęcia z Polesia autorstwa ukraińskiego fotografika Oleksiya Nahornyuka. Mamy nadzieję, że muzyka, siła ludzkiego głosu, surowe piękno tradycyjnej melodyki, obrzędowość i mądrość kobiet, które nad nią czuwają zjednoczą nas wokół wspólnej sprawy, jaką jest pomoc Ukrainie.
Podczas koncertu odbędzie się zbiórka na pomoc Ukrainie, przeprowadzona we współpracy z Fundacją Otwarty Dialog. Środki zebrane w ramach zbiórki zostaną przekazane albo bezpośrednio do Ukrainy albo w formie zakupionej pomocy humanitarnej Ukraińcom. Zachęcamy także do przekazywania datków poprzez serwis zrzutka.pl.
Zapraszamy obywateli i obywatelki Ukrainy, przebywających w Polsce. Dla Was wstęp na koncert jest bezpłatny.
Запрошуємо громадян України, які перебувають у Польщі. Для вас вхід на концерт безкоштовний.
Program koncertu
Część I
Vadim Brodski – skrzypce (UA-PL)
– Andrij Sztoharenko : Pieśń
– Henryk Wieniawski : Polonez
przerwa
Rinko Kobayashi – fortepian (JPN – PL)
– Ferenc Liszt : Marzenia miłosne
– Kozaburo Hirai : Fantazja Sakura-Sakura
– Jan Sebastian Bach : Jezu, radości mojego pragnienia
przerwa
Część II
Zespół Z LASU (PL)
O artystach
Vadim Brodski
Vadim Brodski jeden z najwybitniejszych wirtuozów skrzypiec na świecie; jest jednym z nielicznych skrzypków, którzy mieli zaszczyt zagrać na należącym do Niccolò Paganiniego słynnym instrumencie Guarneri del Gesù. Urodził się w Kijowie, w wieku 11 lat wystąpił jako solista z Orkiestrą Filharmonii Kijowskiej, wykonując koncert Dymitra Kabalewskiego pod dyrekcją kompozytora. Występował z tak znakomitymi orkiestrami jak m.in.: Filharmonia Moskiewska, Filharmonia w Sankt Petersburgu, Filharmonia Narodowa w Kijowie, Filharmonia Narodowa w Warszawie, Mexico National Symphony, London Philharmonic, Jerusalem Symphony, New Jersey Symphony, Suisse Romande w Genewie, Jako dyrygent podjął współpracę z m.in. ze szwajcarską Orkiestrą Radiową z Lugano. Regularnie współpracuje z włoską telewizją, dla której m.in. – z wspólnie z orkiestrą RAI – nagrał koncerty skrzypcowe Maxa Brucha, Ludwiga van Beethovena, Piotra Czajkowskiego, Niccolò Paganiniego, Béli Bartóka i Antonio Vivaldiego.
Rinko Kobayashi
Rinko Kobayashi japońska pianistka mieszkająca w Polsce, laureatka wielu prestiżowych nagród, występująca z recitalami i koncertująca z najlepszymi orkiestrami na całym świecie. m.in. w: Weil Hall w Carnegie Hall w Nowym Jorku, w Wigmore Hall w Londynie. Wystąpiła z koncertem podczas oficjalnej wizyty Królowej Danii Małgorzaty II w Polsce, a także brała udział w cyklu koncertów mistrzowskich w Wiedniu. Od 1987 roku przez wiele lat była solistką Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia i Telewizji. W 1988 roku artystka została odznaczona przez Ministra Kultury i Sztuki medalem „Za Zasługi dla Kultury Polskiej”, m.in. za wkład w popularyzację muzyki Fryderyka Chopina na świecie. W 2002 roku otrzymała Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.
Z LASU
Zespół Z LASU tworzą osoby zaangażowane w praktykowanie muzyki tradycyjnej, z bogatym doświadczeniem śpiewaczym, artystycznym i badawczym. Wspólnie śpiewają tradycyjne pieśni z Polesia, krainy ciągnącej się od Polski aż po Rosję, wzdłuż bagnistych łąk Prypeci. Od kilkunastu lat przemierzają te tereny w poszukiwaniu ducha dawnego świata – żywego i obfitego źródła, z którego można czerpać współcześnie. Docierają do najstarszych mieszkańców, poznają ich historie, uczą się od nich śpiewać. Od twórczyń: „Polesie, które znamy, to lasy, bagna, jeziora i ukryte między nimi malownicze wsie. Szukamy chutorów – miejsc z dala od głównych dróg, małych wiejskich kolonii, na wpół opustoszałych zakątków. Zachodzimy do chat, pytamy starych ludzi o ich pieśni, o ich historie. Opowiadają chętnie. Kiedy słuchamy, cofamy się do czasów, gdy egzystowali w przymierzu z przyrodą, żyjąc z tego, czym obdarowały ich las, rzeka, pole i łąka. Gdy ze światem materialnym współistniała sfera sacrum, a poczucie bliskiej obecności duchów przodków dawało człowiekowi oparcie“. W niedzielę wystąpi w składzie: Joanna Gancarczyk, Ewa Grochowska, Anna Jakowska, Jagna Knittel, Olga Kozieł, Karolina Podrucka.
Partnerem wydarzenia jest Lions Club Centrum Warszawa.
Patronat nad wydarzeniem objęła Ambasada Włoch.