-
Premiera
27 listopada 2020
-
Czas trwania
ok. 3 godziny (z przerwą)
-
Streaming TR Online
29,90 zł – przedsprzedaż
39,90 zł – w dniu wydarzenia -
Kontakt
W razie pytań czy problemów skontaktuj się z nami pod adresem online@trwarszawa.pl lub w wiadomości prywatnej na stronie TR Warszawa na Facebooku.
Wieczór w TR Online
-
18:45
Początek wieczoru z TR Online
Prowadzenie: Rafał Maćkowiak -
19:00
Transmisja spektaklu „2020: Burza” w reż. Grzegorza Jarzyny na żywo ze sceny TR Warszawa/ATM Studio
napisy w j. angielskim
reżyseria streamingu: Nicolas Villegas -
22:10
Rozmowa z reżyserem Grzegorzem Jarzyną
Prowadzenie: Harald Wolff (Münchner Kammerspiele)
Spotkanie w j. angielskim
Wydarzenie nie będzie streamingowane – zapraszamy na platformę Zoom [link], uczestnicy i uczestniczki proszeni są o włączenie kamer
O spektaklu
Czy ludzka perspektywa jest jedyną możliwą?
To prosta historia: kobieta lub mężczyzna wysoko postawiona/y (lub nie), zostaje zmuszona/y do zrezygnowania ze swojej pozycji, władzy, z miasta i z kraju, w którym mieszkał/a. Wraz z synem/córką ucieka na wyspę. Spędza tam dwanaście lat. Przypadek (lub burza) sprawia, że na tę samą wyspę trafiają (lub nie) osoby z jej/jego dawnego otoczenia. Ci, którym zawdzięcza (lub nie) życie, i ci, którzy doprowadzili (bądź nie) do jej/jego upadku.
2020: BURZA to opowieść wielu wariantów – opracowywanych za pomocą nieustannie uczącej się sztucznej inteligencji. Na sceniczną historię nakładane są różne możliwe wersje tego, co mogło się wydarzyć i tego co rzeczywiście się wydarzyło – w sposób imitujący pracę ludzkiej pamięci. Odpowiedz na pierwsze pytanie na blogu 2020burza.trwarszawa.pl.
W spektaklu używane są światła stroboskopowe.
Spotkanie z Münchner Kammerspiele
Wiosną 2020 roku TR Warszawa rozpoczął cykl rozmów partnerskich z Münchner Kammerspiele. Oba te miejskie teatry w centrum swoich zainteresowań stawiają artystyczne poszukiwania i rozwój stałego zespołu aktorskiego. Dyrekcje i pracownicy TR i Kammerspiele wspólnie zastanawialii się nad zadaniami i odpowiedzialnościami publicznych instytucji kultury w dobie pandemii, wzajemnie wymieniając się doświadczeniami, inspiracjami i dobrymi praktykami z Warszawy i Monachium.
Rok później rozpoczynamy współpracę artystyczną.
Marcowy streaming spektaklu “2020: Burza” w reż. Grzegorza Jarzyny znalazł się w repertuarze Kammerspiele, a po spektaklu nasz partner zaprasza widzów i widzki na rozmowę z reżyserem spektaklu, które poprowadzi Harald Wolff. Spotkanie prowadzone będzie w j. angielskim na platformie Zoom. Wydarzenie nie będzie transmitowane na platformę TR Online czy Facebooka.
Dołącz do rozmowy na Zoomie
Harald Wolff – dramaturg Münchner Kammerspiele. Filolog niemiecki, literaturoznawca, filozof, dramaturg i producent kreatywny działający w Niemczech i Szwajcarii. Jest prezesem Stowarzyszenia Dramaturgów, organizacji skupiającej ponad 800 profesjonalistów teatru z Niemiec, Austrii i Szwajcarii. Jest członkiem jury nagrody Kleista dla młodych dramatopisarzy. Zainicjował też serię rozmów pomiędzy branżą teatralną a politykami. Laureat nagrody „Der Faust”.
Spotkanie po spektaklu organizuje Münchner Kammerspiele.
„2020: Burza” w kinach
Chorzów, Kraków, Łódź, Opole, Wrocław. Spędź wieczór z TR Online na wielkim ekranie i zobacz “2020: Burza” w reż. Grzegorza Jarzyny w 6 kinach w całej Polsce!
Niedawną premierę tego sezonu, czyli spektakl “2020: Burza” będzie można zobaczyć już 7 marca. Transmisje w TR Online reżyserują najlepsi reżyserzy multimedialni i eksperci, którzy wnoszą do produkcji nową jakość przekładania języka teatru na ekran. Reżyserem transmitowanej realizacji będzie Nicolas Villegas – filmy, które realizował były pokazywane na najważniejszych festiwalach na całym świecie (w tym w Los Angeles, Cannes i Berlinie), zdobywając różne nagrody (min. Camerimage czy Ars Mundi). W czasie pracy reżyserzy – Villegas i Jarzyna – ściśle współpracują, by wieczór z TR Online był wyjątkowym przeżyciem teatralnym.
Współpraca TR Warszawa z kinami w całej Polsce to pilotażowy projekt i pierwsza w Polsce współpraca tego typu stołecznego teatru artystycznego z kinami w całym kraju. Transmisję ostatniego spektaklu Grzegorza Jarzyny będzie można obejrzeć na wielkim ekranie w następujących kinach:
- Chorzów / Chorzowskie Centrum Kultury
- Kraków / Kino Pod Baranami
- Łódź / Kino Bodo
- Opole / Opolskie Lamy
- Wrocław / OhKino
Obsada
Twórcy i twórczynie
Reżyseria: Grzegorz Jarzyna
Scenariusz: Grzegorz Jarzyna, Weronika Murek
Scenografia: Fabien Lédé
Kostiumy i charakteryzacja: Anna Axer Fijałkowska
Muzyka: Piotr Kurek
Reżyseria wideo: Marek Kozakiewicz
Reżyseria światła: Aleksandr Prowaliński
Choreografia: Ivan Estegneev
Reżyseria dźwięku: Piotr Domiński, Piotr Kurek
Sztuczna inteligencja: Paweł Wawrzyński
Animacje 3D: Kacper Shikeli
Wizualizacje 2D: Oliwia Szanajca-Kossakowska
Skany 3D: 3DMaster, Krystian Parol
Asystentka reżysera: Katarzyna Gawryś
Asystentka scenografa: Olga Papacz
Asystentki kostiumografki: Karolina Bramowicz, Olga Mazur
-
W sztuce wykorzystano:
fragmenty książki H.D. Thoreau „Walden, czyli życie w lesie” w przekładzie Haliny Cieplińskiej.
-
W scenariuszu cytowane są fragmenty:
C. Malaparte, „Sodoma i Gomora”, tłum. J. Popiel
St. Kubrick, P. Sellers, T. Southern, P. George, „Doktor Strangelove, czyli jak przestałem się martwić i skonstruowałem bombę”, tłum. K. Ruciński
F. O’Connor, „Misterium i maniery”, tłum. M. Kołbukowski
W. Shakespeare, „Burza”, tłum. S. Barańczak
Galeria
fot. Monika Stolarska
Realizacja
Kierowniczka produkcji: Magda Igielska
Inspicjentka: Aleksandra Śliwińska
Realizatorzy dźwięku: Jakub Sapka, Miłosz Pawłowski, Jerzy Szelewicz, Jan Gnass
Realizatorzy wideo: Marcin Metelski
Operator kamery: Łukasz Jara
Realizatorzy światła: Daniel Sanjuan Ciepielewski, Kacper Stykowski
Charakteryzatorki: Milena Jura, Dominika Zatońska
Garderobiane: Elżbieta Kołtonowicz, Teresa Rutkowska
Brygadzista sceny: Łukasz Winkowski
Rekwizytor: Grzegorz Zielski
Kierownik techniczny: Sebastian Kuźma
Spec. budowy dekoracji: Tomasz Ciężarek
Stolarz: Tadeusz Tomaszewski
Ślusarz: Tomasz Ciężarek
Montażyści: Mariusz Basiak, Mariusz Gajdak, Piotr Gromek, Marcin Puanecki, Tomasz Trojanowski, Andrzej Tuszewicz, Łukasz Winkowski, Grzegorz Zielski
Budowa dekoracji: Mariusz Basiak, Tomasz Ciężarek, Mariusz Gajdak, Piotr Gromek, Marcin Puanecki, Tadeusz Tomaszewski, Tomasz Trojanowski, Łukasz Winkowski, Kacper Stykowski, Daniel Sanjuan Ciepielewski, Konrad Kajak, Łukasz Jara, Adrian Hutyriak, Jakub Sapka, Jerzy Szelewicz, Miłosz Pawłowski
Wsparcie ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.