21.09.2022
Czy istnieje rodzina idealna? Nad tym pytaniem zastanawiają się twórcy z Teatru 21 i TR Warszawa. Już 30 września o 19:00 na scenie przy Marszałkowskiej 8 odbędzie się premiera „Rodziny” w reż. Justyny Sobczyk. O pracy nad spektaklem rozmawiamy z jedną z aktorek z zespołu TR Warszawa, Moniką Frajczyk.
Monika Frajczyk o pracy nad spektaklem
Gdy słyszę “rodzina”, myślę o….
wyzwaniu.
“Każda relacja z drugim człowiekiem ma w sobie zarzewie potencjalnego konfliktu”. Jak rozumiesz te słowa w kontekście swojej roli w spektaklu “Rodzina”?
Że niezależnie od roli, którą odgrywamy w rodzinie, jesteśmy zmuszeni do kompromisów.
Co podczas pracy nad spektaklem okazało się dla ciebie najtrudniejsze?
Zachowanie powagi, która czasami była potrzebna, tak wiele radości przyniosła mi ta praca i możliwość współpracy z ekipą Teatru 21.
Jak Twoim zdaniem wpływają na siebie style pracy obu zespołów?
Odświeżająco, inspirująco, z dużą dozą czułości. Jest to jeden z najważniejszych i najpiękniejszych teatralnych procesów, jakie mi się przydarzyły. Życzyłabym nam – aktorom i widzom teatralnym w naszym kraju, żeby osoby z niepełnosprawnościami mogły stać się częścią teatrów repertuarowych, dołączać do zespołów. Możliwość wspólnego spojrzenia na świat ubogaca i poszerza horyzonty.
O spektaklu
Spektakl połączonych zespołów Teatru 21 i TR Warszawa, badający temat współczesnej rodziny i relacji rodzinnych. Bazując na swoich osobistych doświadczeniach oraz rolach zagranych wcześniej w filmie i na scenie, aktorzy i aktorki obu teatrów tworzą rodzinną komedię omyłek, w której ciemna strona relacji rodzinnych spotyka się z tęsknotami i fantazjami na temat harmonijnej rodziny wprost z polskich seriali. Czy osoba z niepełnosprawnością może być pełnoprawnym członkiem / członkinią rodziny – nie tylko synem czy córką ale też ciocią, wujkiem, matką lub ojcem? Czy aktor/ka z niepełnosprawnością może być pełnoprawnym członkiem / członkinią rodziny teatralnej?