„Co noc śni mi się Kijów”. Zmieniamy najważniejsze zdania w dramacie Czechowa

10.03.2022

Zmieniamy najważniejsze zdania w najważniejszym dramacie najbardziej znanego rosyjskiego dramatopisarza, aby podkreślić, jak ważna jest dzisiaj solidarność ze społeczeństwem ukraińskim. Dzisiaj wszyscy jesteśmy Ukrainkami i Ukraińcami.

fot. Monika Stolarska

Wyrażając swój sprzeciw wobec agresji Rosji na Ukrainę zespół spektaklu „3SIOSTRY” wraz z reżyserem Lukiem Percevalem podjął decyzję, aby dokonać zmiany w tekście dramatu Antona Czechowa, wystawianego na scenach TR Warszawa i Narodowego Starego Teatru w Krakowie. Od najbliższego setu spektaklu zamiast Moskwy bohaterowie i bohaterki będą wspominać Kijów, symbol utraconego raju, zniszczonego przez wojnę.

Zmieniamy najważniejsze zdania w najważniejszym dramacie najbardziej znanego rosyjskiego dramatopisarza, aby podkreślić, jak ważna jest dzisiaj solidarność ze społeczeństwem ukraińskim. Dzisiaj wszyscy jesteśmy Ukrainkami i Ukraińcami.

Podczas najbliższego setu “3SIÓSTR” (12-13 marca, 15-20 marca) w rolę Nataszy wcieli się Oksana Czerkaszyna, ukraińska aktorka związana z Teatrem Powszechnym w Warszawie. Po ukończeniu Uniwersytetu Artystycznego w Charkowie zadebiutowała w Teatrze Dramatycznym im. Tarasa Szewczenki w Charkowie. Rolę Nataszy na zasadzie dublury gra Oksana Czerkaszyna oraz Marta Ojrzyńska.

O spektaklu “3SIOSTRY”

Trzy siostry, tęskniące za minionym życiem w wielkim mieście. Trzy stare kobiety, próbujące zatrzymać czas. Trzy kobiety, wypędzone z raju dzieciństwa. Czas i wojna zabrały im wszystko. Do świata, który utraciły, nie kursują żadne linie lotnicze. Można się tam dostać jedynie na pokładzie własnej, zawodnej pamięci.

Luk Perceval – belgijski reżyser, jeden z najważniejszych współczesnych twórców teatru zrealizował swój spektakl pierwszy raz w Polsce w ramach linii międzynarodowej TR Warszawa. Oparte na motywach dramatu Antona Czechowa “3SIOSTRY” to portret starzejącej się Europy, która nie chce się poddać upływowi czasu. Rutynę codziennego życia tytułowych bohaterek przerywa próba przywołania wydarzeń z przeszłości. W metaforycznym domu opieki starzejąca się Europa konfrontuje się z nową energią imigrantów. Co wynika z tego spotkania? Jakie są polityczne i społeczne konsekwencje starzenia się całych społeczeństw? Jak radzimy sobie ze starością, utratą pamięci, idealizowaną przeszłością?

Temat przemijania, charakterystyczny dla dramaturgii Czechowa, nigdy nie był tak aktualny jak dzisiaj, kiedy wali się stary porządek świata, a nowy jeszcze się nie wykształcił. Pandemia dodała do problematyki starzenia się jeszcze jeden aspekt: izolację osób starszych. A wojna – temat życia na uchodźstwie. Siostry Prozorow są rozbitkami czasu, zamkniętymi na wyspie pamięci. Żyją przeszłością, niezdolne do konfrontacji z teraźniejszością. Czego boją się główne bohaterki i za czym tęsknią? Czego my sami się boimy i za czym tęsknimy?

Twórcy i twórczynie

„3SIOSTRY” są koprodukcją TR Warszawa i Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. Autorem adaptacji jest reżyser Luk Perceval, scenografię tworzy Philip Bussmann, kostiumy Annelies Vanlaere, za światła odpowiada Mark Van Denesse, za muzykę Karol Nepelski, za tłumaczenie scenariusza Karolina Bikont; spektakl współtworzy także Roman Pawłowski (współpraca dramaturgiczna). Asystentami reżysera są Alek Niemiro, Aleksandra Śliwińska, Amanda Mincewicz, Maja Wisła-Szopińska, asystentem literackim – Jacek Telenga, asystentką kostiumografki – Karolina Bramowicz, inspicjentami – Wojciech Sobolewski, Katarzyna Gaweł, zaś kierowniczkami produkcji są Karolina Pająk-Sieczkowska i Magda Igielska. Spektakl współtworzą aktorki i aktorzy TR Warszawa oraz Narodowego Starego Teatru: Jacek Beler, Zygmunt Józefczak, Natalia Kalita, Rafał Maćkowiak, Maria Maj, Marta Ojrzyńska, Jacek Romanowski, Małgorzata Zawadzka, Mirosław Zbrojewicz oraz Oksana Czerkaszyna (gościnnie). Krakowska premiera spektaklu miała miejsce 15 maja br. na Dużej Scenie Narodowego Starego Teatru; warszawska premiera spektaklu odbyła się 20 czerwca br. na scenie TR Warszawa/ATM Studio.

Krakowska premiera spektaklu miała miejsce 15 maja br. na Dużej Scenie Narodowego Starego Teatru; warszawska premiera spektaklu odbyła się 20 czerwca br. na scenie TR Warszawa/ATM Studio.

Na platformie TR Online dostępne są rozmowy pełnomocnika dyr. TR Warszawa ds. programowych, Romana Pawłowskiego, współtwórcy dramaturgii spektaklu “3SIOSTRY” z twórcami i twórczyniami przedstawienia. Cykl “Próbując 3SIOSTRY” autorstwa Romana Pawłowskiego można zobaczyć i odsłuchać tutaj, recenzje i szczegółowe informacje o “3SIOSTRACH” dostępne są tutaj.

Spektakl “3SIOSTRY” doceniony został przez polskich i europejskich krytyków na festiwalach takich jak 29. Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Divadlo” w Czechach (18 września 2021 r.), 10. Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Dialog” we Wrocławiu (11 i 12 października 2021 r.), 27. Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi (18 i 19 października 2021 r.), gdzie publiczność przyznała produkcji tytuł Najlepszego Spektaklu oraz 14. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia w Krakowie (11 i 12 grudnia 2021 r.). Warto wspomnieć również, że w 2021 roku Luk Perceval został laureatem Nagrody im. Konrada Swinarskiego dla najlepszego reżysera sezonu 2020/2021 za reżyserię „3SIÓSTR”. Został tym samym trzecim zagranicznym reżyserem w historii, któremu przyznano Nagrodę im. Konrada Swinarskiego – po Kornélu Mundruczó, nagrodzonym w sezonie 2018/2019 za “Cząstki kobiety” w TR Warszawa oraz Eimuntasie Nekrošiusie, nagrodzonym w sezonie 2015/2016 za reżyserię „Dziadów“ w Teatrze Narodowym w Warszawie.

Najbliższe pokazy “3SIÓSTR” odbędą się 12 i 13 marca br. oraz od 15 do 20 marca br. o godz. 19:00 w Warszawie, na scenie TR Warszawa/ATM Studio. Bilety na spektakl dostępne są tutaj.

TR Warszawa dla Ukrainy

TR Warszawa aktywnie angażuje się w pomoc naszym siostrom i braciom z Ukrainy, którzy i które stali się ofiarami agresji ze strony Rosji. Nie możemy pozostać obojętni w obliczu katastrofy humanitarnej, jaką jest konflikt zbrojny, dlatego jako instytucja dokładamy wszelkich starań, aby nasze działania miały nie tylko charakter symboliczny, ale również niosły ze sobą potencjał realnej pomocy.

Do naszych stałych działań należy prowadzenie zbiórki, która ma pomóc obywatelkom i obywatelom Ukrainy w obronie przed rosyjską agresją. Zbiórka trwa w TR Warszawa/Marszałkowska 8 w portierni przez całą dobę. Kiedy uzbiera się odpowiednia liczba artykułów, przekazujemy je do transportu. O szczegółach przeczytać można tutaj.

6 marca 2022 o godz. 19:00 w TR Warszawa/Marszałkowska 8 odbył się specjalny koncert “Solidarność z Ukrainą”. Na scenie wystąpili wirtuoz skrzypiec, Vadim Brodski, pianistka Rinko Kobayashi oraz warszawski zespół Z LASU, który zaśpiewał tradycyjne pieśni z Polesia. Podczas koncertu prowadzona była zbiórka na rzecz Fundacji Otwarty Dialog.

Ponadto w związku z rosyjską agresją na Ukrainę TR Warszawa odwołało prezentację spektakli “CZĄSTKI KOBIETY” w reżyserii Kornéla Mundruczó na Festiwalu Złota Maska w Moskwie i “3SIOSTRY” w reżyserii Luka Percevala na Międzynarodowym Festiwalu Sztuk im. Andrieja Płatonowa w Woroneżu. O szczegółach można przeczytać tutaj. O wszystkich naszych działaniach informujemy na naszej stronie internetowej trwarszawa.pl.