„Cząstki kobiety” w reż. Kornéla Mundruczó w programie Athens & Epidaurus Festival

Zespół TR Warszawa ponownie zaproszony został na Athens & Epidaurus Festival w Atenach (Grecja) ze spektaklem “Cząstki kobiety” Katy Wéber w reżyserii Kornéla Mundruczó!

O FESTIWALU

Międzynarodowa publiczność Athens & Epidaurus Festival w Atenach (Grecja) zobaczy “Cząstki kobiety” trzy razy, między 2-4 września 2021 roku . Spektakl znalazł się w programie zeszłorocznego Athens & Epidaurus Festival, który został odwołany z powodu pandemii COVID-19. “Cząstki Kobiety” zostały włączone do nowego programu tegorocznej odsłony festiwalu.

Athens & Epidaurus Festival odbywa się między 1 czerwca a 10 października 2021 roku w Atenach (Grecja). Grecki festiwal teatralny organizowany jest od ponad 65 lat i jest jednym z ważniejszych wydarzeń artystycznych w Europie. Co roku do antycznego miasta przyjeżdżają najważniejsi twórcy i twórczynie oraz zespoły teatralne z całego świata. W tym roku program rozpoczął się w czerwcu, a część międzynarodowa dedykowana zamkniętym przestrzeniom odbywa się się na początku sezonu 2021/2022. 

W programie festiwalu znalazło się 80 wydarzeń, w tym 30 międzynarodowych produkcji. W programie obok przedstawienia w reżyserii Kornéla Mundruczó znalazły się spektakle takich twórców i twórczyń jak:  Marie Bassard, Thomas Ostermaier i Krzysztof Warlikowski a w greckim programie m.in. Prodromos Tsinikoris. Dyrektorką artystyczną festiwalu jest Katerina Evangelos, a za program międzynarodowy odpowiada Stefanie Carp. Pełny program tegorocznego festiwalu znajduje się tutaj.

O SPEKTAKLU „CZĄSTKI KOBIETY”

“Cząstki kobiety” to feministyczny, napędzany przez siłę i determinację kobiecych postaci dramat rodzinny, rozgrywający się we współczesnej Warszawie. Rodzinne spotkanie jak soczewce skupia problemy i wewnętrzne konflikty polskiego społeczeństwa. Postacią centralną spektaklu jest trzydziestoletnia Maja, która mierzy się z osobistą tragedią. Aby wyjść z życiowego zakrętu, musi zakwestionować całe dotychczasowe życie i na nowo zbudować relacje z bliskimi. “Cząstki kobiety” to poruszający obraz współczesnych kobiet, walczących o prawo do decydowania o własnym życiu. Reżyser Kornél Mundruczó oraz autorka scenariusza i dramaturżka, Kata Wéber empatycznie portretują każdą z wyrazistych postaci, nie oceniając i nie krytykując nikogo ze zgromadzonych przy rodzinnym stole osób. Przedstawienie, wykorzystujące filmowe środki wyrazu ujmuje intymną narracją, realizmem szczegółu i  czułością aktorskich kreacji. 

Spektakl był jednym z najczęściej wymienianych przestawień przez polskie krytyczki i krytyków teatralnych w podsumowaniu sezonu 2018/2019 “Najlepszy, najlepsza, najlepsi w sezonie 2018/2019”, opublikowanym w Miesięczniku “Teatr”. “Cząstki kobiety” otworzyły również program specjalnych pokazów w ramach akcji TR Warszawa Zostań w domu, nie wychodź z teatru! – w marcu 2020 roku premierową emisję nagrania zobaczyło ok. 10 tysięcy osób. W listopadzie 2020 roku spektakl “Cząstki kobiety” transmitowany był na żywo prosto ze sceny TR Warszawa/ATM Studio za pośrednictwem platformy TR Online. Za reżyserię streamingu „Cząstek kobiety” odpowiedzialny był Michał Dymek, laureat Złotych Lwów 2020 w kategorii najlepsze zdjęcia – za zdjęcia do filmu “Sweat”.

fot. Natalia Kabanow

Premiera “Cząstek kobiety” Katy Wéber w reż. Kornéla Mundruczó odbyła się 13 grudnia 2018 roku w TR Warszawa/ATM Studio. Przedstawienie zostało wielokrotnie docenione na festiwalach teatralnych w Polsce, między innymi przez selekcjonerów i międzynarodowe jury INFERNO 12. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia, które przyznało spektaklowi TR Warszawa nagrodę Grand Prix dla najlepszego przedstawienia festiwalu oraz nagrody aktorskie dla Justyny Wasilewskiej (pierwsza nagroda aktorska) i Dobromira Dymeckiego (druga nagroda aktorska). Oprócz 7 nagród aktorskich i Grand Prix 12. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia, spektakl otrzymał Nagrodę im. Konrada Swinarskiego dla najlepszego reżysera w sezonie 2018/2019 (dla Kornéla Mundruczó).

7 stycznia 2021 roku odbyła się długo wyczekiwana premiera filmowej wersji “Cząstek kobiety”. Produkcja Netflixa na podstawie scenariusza Katy Wéber w reżyserii Kornéla Mundruczó ma swoje początki w spektaklu zrealizowanym przez parę węgierskich twórców na specjalne zamówienie TR Warszawa. Światowa premiera “Pieces of a Woman” odbyła się na 77. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji we wrześniu ubiegłego roku. Wtedy też Vanessa Kirby otrzymała za główną rolę Marthy nagrodę dla najlepszej aktorki festiwalu, a Kornél Mundruczó został wyróżniony Nagrodą Arca Cinemagiovani dla reżysera najlepszego filmu festiwalu. 

W Warszawie spektakl prezentowany będzie między 14 a 18 października br. na scenie TR Warszawa/ATM Studio. Bilety dostępne są tutaj.

TR ON TOUR 2021

Tegoroczne tournée TR Warszawa rozpoczęły pokazy “CZĄSTEK KOBIETY” w reżyserii Kornéla Mundruczó we Francji na 75. Festival d’Avignon w lipcu br. Kolejnymi przystankami będą Athens & Epidaurus Festival w Atenach, Festiwal RomaEuropa w Rzymie oraz festiwal Sirenos w Wilnie. “CZĄSTKI KOBIETY” nie są jednak jedynym spektaklem TR Warszawa, który w tym roku wyjedzie w trasę. W dniach 18-21 sierpnia prezentujemy spektakl “ONKO” w reżyserii Weroniki Szczawińskiej w Groningen na Noorderzon Festival of Performing Arts & Society. Po pokazach “ONKO” w Holandii wyruszamy do Sopotu (sierpień br.) na 10. Festiwal Sopot Non-Fiction ze spektaklem “ONKO”. Na sopockim festiwalu prezentowana będzie także koprodukcja Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza i TR Warszawa “KLUB” w reż. Weroniki Szczawińskiej. We wrześniu br. będziemy obecni m.in. na 29. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Divadlo w Pilźnie (Czechy) ze spektaklem “3SIOSTRY” w reżyserii Luka Percevala Szczegółowe informacje o TR ON TOUR 2021 znajdują się na tutaj.

Bilety na spektakle TR Warszawa “CZĄSTKI KOBIETY”, “KLUB”, “3SIOSTRY” dostępne są na stronie bilety.trwarszawa.pl

Patroni