18.01.2023
Spektakl “Rodzina” w reż. Justyny Sobczyk został przyjęty do 29. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Serdecznie gratulujemy wszystkim twórcom i twórczyniom oraz życzymy powodzenia!
O konkursie
Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej powołany został przez Kazimierza Dejmka w 1995 roku w miejsce organizowanego wcześniej przez blisko 40 lat we Wrocławiu Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych. Do głównych celów Konkursu należy wspomaganie teatrów wystawiających dramaty polskich twórców i twórczyń i adaptacje polskiej literatury współczesnej. Dodatkowo wydarzenie przyczynia się do popularyzacji twórczości współczesnych dramatopisarek i dramatopisarzy oraz poszerza ofertę repertuarową polskich scen. W tym roku w komisji artystycznej konkursu zasiadają Dominik Gac, Wiesław Kowalski, Andrzej Lis, Julia Lizurek, Magdalena Rewerenda, Jacek Sieradzki (przewodniczacy), Agata Tomasiewicz.
W pierwszym etapie konkursu, do 30 kwietnia 2023, Komisja Artystyczna obejrzy zgłoszone spektakle. Następnie, do 10 maja 2023, ogłoszona zostanie lista przedstawień zakwalifikowanych do finału. W drugim etapie, między 10 maja a 20 czerwca 2023, jury obejrzy zakwalifikowane spektakle, a następnie w trakcie posiedzenia wybierze laureatów Konkursu. Wybrane spośród nagrodzonych spektakli zaprezentowane zostaną w sezonie teatralnym 2023/2024 na przeglądzie NÓWKA SZTUKA.
O spektaklu
“Rodzina” jest premierą w ramach Festiwalu Kultura Bez Barier oraz cyklu “Porozmawiajmy o (niepełno)sprawnościach”.
Spektakl połączonych zespołów Teatru 21 i TR Warszawa, badający temat współczesnej rodziny i relacji rodzinnych. Bazując na swoich osobistych doświadczeniach oraz rolach zagranych wcześniej w filmie i na scenie, aktorzy i aktorki obu teatrów tworzą rodzinną komedię omyłek, w której ciemna strona relacji rodzinnych spotyka się z tęsknotami i fantazjami na temat harmonijnej rodziny wprost z polskich seriali. Czy osoba z niepełnosprawnością może być pełnoprawnym członkiem / członkinią rodziny – nie tylko synem czy córką ale też ciocią, wujkiem, matką lub ojcem? Czy aktor/ka z niepełnosprawnością może być pełnoprawnym członkiem / członkinią rodziny teatralnej?
Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Koordynatorką Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej jest Maria Stępkowska