Poznaj najnowszą produkcję Luka Percevala, jednego z czołowych współczesnych reżyserów w Europie! W oczekiwaniu na kwietniową premierę spektaklu “3Siostry” w reż. Luka Percevala (koprodukcja TR Warszawa i Narodowego Starego Teatru w Krakowie), zachęcamy do obejrzenia najnowszej premiery belgijskiego reżysera. Transmisja filmowej ekranizacji spektaklu odbędzie się 11 marca na kanale Vimeo teatru NTGent. Następnie widzowie online zaproszeni zostaną za kulisy gandawskiej produkcji oraz na otwarte na pytania publiczności spotkanie z zespołem twórców.
“Yellow” to druga część trylogii “The Sorrows of Belgium”, w której reżyser podąża śladem najciemniejszych rozdziałów historii Belgii. W zekranizowanej wersji spektaklu na podstawie sztuki Petera van Kraaij, reżyser przygląda się udziałowi Flandrii w drugiej wojnie światowej. Co sprawiło, że pokolenie marzące o nowym porządku świata dołączyło do ruchów nazistowskich? „Yellow” to wielogłosowy chór, który przywołuje ducha czasu lat 1930-tych.
Nazwy części trylogii „The Sorrows of Belgium” odnoszą się do barw narodowych Królestwa Belgii; osią dramaturgiczną pierwszej części, „Black”, jest historia Kongo, a trzecia, „Red”, podejmie temat ataków terrorystycznych w Brukseli.
Czytaj więcej na stronie teatru NTGentW ubiegłym roku Perceval otrzymał za adaptację i reżyserię “Trylogii” najważniejszą norweską nagrodę teatralną, Heddaprisen 2020. Zrealizowany w Norweskim Teatrze Narodowym w Oslo spektakl „Trylogia” na podstawie twórczości Jona Fosse’a nominowany był do Heddaprisen w czterech kategoriach: za najlepszą produkcję, za najlepszą rolę główną, dla najlepszego reżysera i za najlepszą scenografię. Oprócz nagrody Heddaprisen 2020 za adaptację i reżyserię „Trylogii” dla Luka Percevala, za rolę w „Trylogii” Gjertrud Jynge otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki. Aktorka została wyróżniona też specjalną nagrodę przyznawaną przez krytyków teatralnych. Spektakl „Trylogia” otrzymał także nagrodę za najlepszą scenografię (wyróżnienie dla Annette Kurz i Ilse Vandenbusche).
Po czwartkowej premierze spektaklu reżyser powróci do TR Warszawa na ostatni etap przygotowań do “3Sióstr” na podstawie dramatu Antona Czechowa. Premiera warszawska odbędzie się 15 kwietnia 2021 roku na scenie TR Warszawa/ATM Studio, a krakowska – 15 maja w Narodowym Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej. W spektaklu zobaczymy m.in. Juliusza Chrząstowskiego, Zygmunta Józefczaka, Natalię Kalitę, Rafała Maćkowiaka, Marię Maj, Małgorzatę Zawadzką oraz Jacka Belera i Oksanę Czerkaszynę.
O reżyserze
Luk Perceval – flamandzki aktor i reżyser. Po studiach w Koninklijk Vlaams Conservatorium w Antwerpii rozpoczął pracę jako aktor w zespole Koninklijke Nederlandse Schouwburg (KNS). W 1984 roku wraz z Guyem Joostenem założył Blauwe Maandag Compagnie (BMC) w Gent. W 1998 roku został dyrektorem artystycznym teatru Het Toneelhuis, który powstał z połączenia zespołów BMC z Gentu i KNS z Antwerpi. Od 2005 reżyserował głównie w Niemczech: najpierw jako reżyser rezydent w berlińskim Schaubühne am Lehniner Platz, potem jako główny reżyser Thalia Theater w Hamburgu (2009-2014). Od 2019 jest artystą rezydentem NT Gent. Do jego najważniejszych inscenizacji należą: „SCHLACHTEN!” (Schauspiel Hamburg), „Wiśniowy sad” (Schauspielhaus Hannover 2001), „Traum im Herbst” (Münchner Kammerspiele 2001), „Das kalte Kind” (Schaubühne Berlin 2002), „Otello” (Münchner Kammerspiele 2003), „Tristan i Izolda” (Staatsoper Stuttgart 2004). Jego najnowsze produkcje to m.in. „Zola Maraton” (Ruhrtriennale, Thalia Theater, Hamburg 2017), „Romeo i Julia” (BDT, Petersburg 2018), trylogia „The Sorrows of Belgium” (NT Gent, 2019). W Polsce spektakle Luka Percevala prezentowane były gościnnie na międzynarodowych festiwalach w Gdańsku, Krakowie, Poznaniu, Toruniu, Warszawie i Wrocławiu. Do tej pory publiczność w Polsce miała okazję zobaczyć 6 jego przedstawień: „Wujaszka Wanię” (podczas 3. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Dialog, Wrocław 2005), „Andromachę” (podczas festiwalu Baz@rt, Kraków 2005), „Śmierć komiwojażera” (podczas 17. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego KONTAKT 2007), „Penthesileę” (prezentowany gościnnie w Teatrze Dramatycznym m. st. Warszawy, 2008), „The Truth about the Kennedys” (podczas Malta Festival Poznań 2010) i „Hamleta” (podczas 16. Festiwalu Szekspirowskiego, Gdańsk 2012). „3SIOSTRY” w TR Warszawa będą pierwszą pracą Luka Percevala zrealizowaną z polskim zespołem teatralnym.