TR Warszawa na Athens & Epidaurus Festival (Grecja) z „Cząstkami kobiety”

12.05.2021

Zespół TR Warszawa został ponownie zaproszony na Athens & Epidaurus Festival w Atenach (Grecja) ze spektaklem “Cząstki kobiety” Katy Wéber w reżyserii Kornéla Mundruczó!

Międzynarodowa publiczność Athens & Epidaurus Festival w Atenach zobaczy “Cząstki kobiety” 3  razy, między 2-4 września 2021 roku. Spektakl znalazł się w programie zeszłorocznego Athens & Epidaurus Festival, który został odwołany z powodu pandemii COVID-19. “Cząstki Kobiety” zostały włączone do nowego programu tegorocznej odsłony festiwalu.

Athens & Epidaurus Festival odbywa się między 1 czerwca a 10 października 2021 roku w Atenach. Grecki festiwal teatralny organizowany jest od ponad 65 lat i jest jednym z ważniejszych wydarzeń artystycznych w Europie. Co roku w październiku do antycznego miasta przyjeżdżają najważniejsi twórcy i twórczynie oraz zespoły teatralne z całego świata. W tym roku program rozpoczyna się w czerwcu, a część międzynarodowa dedykowana zamkniętym przestrzeniom odbędzie się na początku sezonu. 

W programie Festiwalu znalazło się 80 wydarzeń, w tym 30 międzynarodowych produkcji. W międzynarodowym teatralnym programie obok Kornéla Mundruczó znaleźli się m.in. Marie Bassard, Thomas Ostermaier i Krzysztof Warlikowski, a w greckim programie m.in. Prodromos Tsinikoris. Pełny program dostępny jest na stronie internetowej Festiwalu.

W 2021 roku oprócz Athens & Epidaurus Festival, spektakl TR Warszawa znalazł się również m.in. w programach Kunstenfestivaldesarts i 75. Festival d’Avignon. Wyjazdy zespołu TR Warszawa można śledzić w mediach społecznościowych pod hashtagiem #TRonTour.

Cząstki kobiety

“Cząstki kobiety” to feministyczny, napędzany przez siłę i determinację kobiecych postaci dramat rodzinny, rozgrywający się we współczesnej Warszawie. Rodzinne spotkanie jak soczewce skupia problemy i wewnętrzne konflikty polskiego społeczeństwa. Postacią centralną spektaklu jest trzydziestoletnia Maja, która mierzy się z osobistą tragedią. Aby wyjść z życiowego zakrętu, musi zakwestionować całe dotychczasowe życie i na nowo zbudować relacje z bliskimi. “Cząstki kobiety” to poruszający obraz współczesnych kobiet, walczących o prawo do decydowania o własnym życiu. Reżyser Kornél Mundruczó oraz autorka scenariusza i dramaturżka, Kata Wéber empatycznie portretują każdą z wyrazistych postaci, nie oceniając i nie krytykując nikogo ze zgromadzonych przy rodzinnym stole osób. Przedstawienie, wykorzystujące filmowe środki wyrazu ujmuje intymną narracją, realizmem szczegółu i  czułością aktorskich kreacji. 

fot. Natalia Kabanow

Spektakl był jednym z najczęściej wymienianych przestawień przez polskie krytyczki i krytyków teatralnych w podsumowaniu sezonu 2018/2019 Najlepszy, najlepsza, najlepsi w sezonie 2018/2019”, opublikowanym w Miesięczniku “Teatr”. “Cząstki kobiety” otworzyły również program specjalnych pokazów w ramach akcji TR Warszawa Zostań w domu, nie wychodź z teatru! – w marcu 2020 roku premierową emisję nagrania zobaczyło ok. 10 tysięcy osób. W listopadzie 2020 roku spektakl “Cząstki kobiety” transmitowany był na żywo prosto ze sceny TR Warszawa/ATM Studio za pośrednictwem platformy TR Online. Za reżyserię streamingu „Cząstek kobiety”odpowiedzialny był Michał Dymek, laureat Złotych Lwów 2020 w kategorii najlepsze zdjęcia – za zdjęcia do filmu “Sweat”.

Premiera “Cząstek kobiety” Katy Wéber w reż. Kornéla Mundruczó odbyła się 13 grudnia 2018 roku w TR Warszawa/ATM Studio. Przedstawienie zostało wielokrotnie docenione na festiwalach teatralnych w Polsce, między innymi przez selekcjonerów i międzynarodowe jury INFERNO 12. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia, które przyznało spektaklowi TR Warszawa nagrodę Grand Prix dla najlepszego przedstawienia festiwalu oraz nagrody aktorskie dla Justyny Wasilewskiej (pierwsza nagroda aktorska) i Dobromira Dymeckiego (druga nagroda aktorska). Oprócz 7 nagród aktorskich i Grand Prix 12. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia, spektakl otrzymał Nagrodę im. Konrada Swinarskiego dla najlepszego reżysera w sezonie 2018/2019 (dla Kornéla Mundruczó).

Pieces of a Woman na Netflixie

7 stycznia 2021 roku odbyła się długo wyczekiwana premiera filmowej wersji “Cząstek kobiety”. Produkcja Netflixa na podstawie scenariusza Katy Wéber w reżyserii Kornéla Mundruczó ma swoje początki w spektaklu zrealizowanym przez parę węgierskich twórców na specjalne zamówienie TR Warszawa. Światowa premiera “Pieces of a Woman” odbyła się na 77. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji we wrześniu ubiegłego roku. Wtedy też Vanessa Kirby otrzymała za główną rolę Marthy nagrodę dla najlepszej aktorki festiwalu, a Kornél Mundruczó został wyróżniony Nagrodą Arca Cinemagiovani dla reżysera najlepszego filmu festiwalu

Patroni