Odpowiedź TR Warszawa na Orędzie na Międzynarodowy Dzień Teatru 2022

31.03.2022

Przed wejściem do naszego teatru na ulicy Marszałkowskiej 8 pojawił się napis „ДЕТИ”. TR Warszawa odpowiada w ten sposób na apel zawarty w Orędziu na Międzynarodowy Dzień Teatru 2022, wygłoszony 27 marca 2022 roku na Placu Defilad przez Kobiecy Kolektyw Dramatyczny w składzie Agata Adamiecka, Małgorzata Błasińska, Jagoda Dutkiewicz, Monika Dziekan, Dorota Kowalkowska i Monika Strzępka.

„ДЕТИ” („Dzieci”), napis wykonał Tomasz Domański, fot. Michał Domański

Na Marszałkowskiej 8 pojawił się napis „ДЕТИ”

Kobiecy Kolektyw Dramatyczny w swoim przemówieniu z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru 2022 nawiązał do historii zniszczonego przez pociski rakietowe Donieckiego Regionalnego Teatru Dramatycznego w Mariupolu, przed którym na placu znajdował się wielki napis „ДЕТИ” (pol. dzieci). Więcej o przemówieniu dowiedzieć można się tutaj.

[… ] Kiedy dziś myślimy „teatr”, przed naszymi oczami najpierw zjawia się obraz roztrzaskanego pociskami rakietowymi Donieckiego Regionalnego Teatru Dramatycznego w Mariupolu, z ogromnym napisem ДЕТИ na placu przed budynkiem. Obraz teatru-schronu, którego nie oszczędziło bestialstwo wywołanej przez Putina wojny. Zaraz potem widzimy obrazy sceny i widowni Teatru Dramatycznego im. Marii Zańkoweckiej we Lwowie zamienionego w dom uchodźczy. A następnie obrazy z polskich teatrów, w których zamieszkali ludzie uciekający przed przemocą i w których trwa intensywna praca na rzecz realnej pomocy Ukrainie. Organizowane są zbiórki, transporty, zajęcia dla dzieci, pomoc prawna i psychologiczna, miejsca pracy, rezydencje.

[…]

Potrzebujemy teatru jako schronu, jako domu dla nas i dla tych, którzy z nami zamieszkają.

Schronu dla wyobraźni, która niesie alternatywę i stwarza nowe języki.

Schronu dla wartości.

Schronu dla istnień ludzkich i pozaludzkich – gdy chcą być razem, obok, blisko, ciało przy ciele, oddech przy oddechu, bliscy choć obcy, zewsząd, tu i teraz – razem.

Schronu, który jest głęboko pod powierzchnią, pod ziemią, z której bije życie i w którym słychać jej puls.

Schronu, czyli miejsca, w którym ludzie dzielą się zasobami i emocjami.

Schronu dla humoru, którego nie możemy stracić, bo znaczyłoby to, że uwierzyliśmy w śmierć.

Teatr w Mariupolu zburzono. Trzeba go odbudować. Zanim się to stanie, pokażmy Putinowi i tym, którzy wykonują jego rozkazy, że świat widzi każdą ich zbrodnię i każdą osądzi. Skierujmy przesłanie do rosyjskiego społeczeństwa, które musi rozpoznać prawdę i przeciwstawić się przemocy swojego państwa.

Umieśćmy przed każdym teatrem w Polsce i na świecie napis ДЕТИ.

Niech ten napis-okrzyk niesie się przez świat: ДЕТИ ДЕТИ ДЕТИ…

Niech usłyszy go zbrodniarz i zrozumie, że uderza w nas wszystkich.

Niech usłyszy go Ukraina i wie, że wszyscy jesteśmy z nią.

Niech usłyszy go świat i zacznie pracę nad nową przyszłością.

Polskie Orędzie na Międzynarodowy Dzień Teatru
Tak wygląda odpowiedź TR Warszawa na apel Orędzia. 30 marca 2022 przed wejściem do budynku teatru przy ulicy Marszałkowskiej 8 pojawił się napis „ДЕТИ” wykonany przez Zespół Edukacji TR Warszawa oraz Tomasza Domańskiego. Zdjęcia ukazujące napis poniżej.

fot. Michał Domański

Patron