27 marca 2022 r., w Międzynarodowy Dzień Teatru, zagramy “ONKO” w reżyserii Weroniki Szczawińskiej na scenie TR Warszawa/Marszałkowska 8 oraz operę Wojtka Blecharza „RECHNITZ. OPERA – ANIOŁ ZAGŁADY” w reżyserii Katarzyny Kalwat na Dużej Scenie Teatru Capitol we Wrocławiu na 42. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Dzień ten jest dla nas ważny również z innego powodu. Już niebawem poinformujemy o ogłoszeniu przetargu na Generalnego Wykonawcę nowej siedziby naszego teatru przy Placu Defilad.
27.03.2022
Orędzie na Międzynarodowy Dzień Teatru
Polski Ośrodek Międzynarodowego Instytutu Teatralnego ITI co rok wybiera autora lub autorkę polskiego orędzia na Międzynarodowy Dzień Teatru. W tym roku napisanie go zaproponowano Monice Strzępce, która zaprosiła do współpracy Kobiecy Dramatyczny Kolektyw w składzie Agata Adamiecka, Małgorzata Błasińska, Jagoda Dutkiewicz, Monika Dziekan, Dorota Kowalkowska. W orędziu podniesiony został temat wojny na Ukrainie. 4 marca 2022 r. o godzinie 16.00 na Placu Defilad w Warszawie odbyło się odczytanie treści orędzia, któremu towarzyszyła akcja performatywna.
„Wojna namacalnie pozwala nam odczuć, że teatr to zgromadzenie kruchych ciał, które rozpoznają swoją współzależność i siłę płynącą z relacji. A kruchość jest tym, co wznieca rewolucję. Dziś, w środku najgłębszego kryzysu, wzrasta w nas nieposkromione pragnienie zmiany”.
Cały tekst orędzia przeczytać można TUTAJ.
MND w TR Warszawa
27 marca br. warszawskiej i wrocławskiej publiczności zaprezentujemy dwa spektakle z naszego repertuaru. “ONKO” w reżyserii Weroniki Szczawińskiej zobaczyć można będzie scenie TR Warszawa/Marszałkowska 8, zaś operę Wojtka Blecharza „RECHNITZ. OPERA – ANIOŁ ZAGŁADY” w reżyserii Katarzyny Kalwat na Dużej Scenie Teatru Capitol we Wrocławiu na 42. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu w ramach TR ON TOUR 2022.
“ONKO” to spektakl osadzony w osobistych doświadczeniach reżyserki Weroniki Szczawińskiej i aktora Sebastiana Pawlaka, których połączyła wiara w to, że nawet najtrudniejszy scenariusz życia można zmienić i zagrać w nim nową rolę. Więcej o spektaklu przeczytać można TUTAJ. Zachęcamy również do rezerwowania biletów na czerwcowy set spektaklu.
„RECHNITZ. OPERA – ANIOŁ ZAGŁADY” to opera, której scenariusz oparty jest na dramacie austriackiej pisarki Elfriede Jelinek, laureatki Nagrody Nobla. Tekst odwołuje się do dramatycznych wydarzeń, które miały miejsce na zamku baronowej Margit von Batthyány w austriackiej miejscowości Rechnitz w marcu 1945 roku. Według zeznań świadków, podczas wydanego przez baronową przyjęcia, goście Margit von Batthyány – oficerowie lokalnego SS i Gestapo – wzięli udział w masakrze dwustu żydowskich przymusowych robotników, przywiezionych z Węgier. Zbiorowej mogiły zamordowanych robotników nigdy nie odnaleziono, a opieszale prowadzone śledztwo umożliwiło ucieczkę głównym oprawcom. Tekst Jelinek rozpisany jest na głosy pięciu Posłańców, którzy przedstawiają własne wersje wydarzeń. Spektakl nie będzie rekonstrukcją tego, co stało się 70 lat temu w Rechnitz. „RECHNITZ. OPERA – ANIOŁ ZAGŁADY” to próba zrozumienia mechanizmów działania zbiorowej pamięci. Głównym tematem spektaklu jest język jako instrument manipulacji, kłamstw i przemocy. To także opowieść o najnowszej historii Europy i europejskiej tożsamości, której częścią jest doświadczenie wojny i Holokaustu. Więcej o spektaklu można dowiedzieć się TUTAJ.
W tym ważnym dla teatru dniu miło nam również poinformować, że już wkrótce ogłosimy przetarg na Generalnego Wykonawcę nowej siedziby naszego teatru przy Placu Defilad. TR Warszawa wraz z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie od 2014 roku prowadzi inwestycję budowy nowej siedziby teatru. Budynek TR Warszawa zaprojektowany jest przez pracownię architektoniczną Thomas Phifer and Partners z Nowego Jorku w partnerstwie z polską pracownią APA Wojciechowski oraz Buro Happold, a inżynierem kontraktu jest konsorcjum ECM Group Polska S.A. oraz Portico Project Management. Inwestycja finansowana jest ze środków m.st. Warszawy. Nowa siedziba TR Warszawa jest częścią kompleksu dwóch budynków: teatru i nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Obie instytucje będą częścią powstającego nowego zagospodarowania terenu wokół Pałacu Kultury i Nauki. Inwestycje muzeum i teatru dopełnią przestrzeń warszawskiego Placu Centralnego, serca nowoczesnej metropolii. Ich powstanie otworzy dla mieszkanek i mieszkańców Warszawy, a także odwiedzających stolicę gości i gościń nowe możliwości uczestnictwa w kulturze. O wszystkich szczegółach inwestycji informujemy na bieżąco w zakładce NOWY BUDYNEK.