Zabić siebie czy miłość? Performans „POKOJE. Historia pewnej zdrady”

06.05.2022

„Tak to bardzo dziwne, co zrobiła Pani B, ale Pani B. miała wybór: zabić siebie, albo zabić w sobie tę miłość, dlatego pojechała do rozpaczy, do bólu, do straty” – tak brzmi fragment performansu Zuzanny Janin zatytułowanego „POKOJE. Historia pewnej zdrady”, który zobaczyć będzie można w TR Warszawa 22 maja br.

Screen shot pochodzący dokumentacji performansu w Jeleniej Górze i na Węgrzech.

O wydarzeniu

„POKOJE. Historia pewnej zdrady” w wykonaniu Zuzanny Janin to performans zrealizowany przy użyciu wideoinstalacji “ROOMS / POKOJE (209 Paryż, 108 Berlin, 1002 Białystok). Historia pewnej zdrady”, która powstała w latach 2018-2019 i była prezentowana m.in. w BWA w Jeleniej Górze.
Wydarzenie to części wystawy Take My Eyes dotyczącej problemu przemocy ze względu na płeć, którą można było oglądać w Galerii lokal_30 w Warszawie od 18 lutego do 21 kwietnia br. TR Warszawa było partnerem wystawy, o której więcej przeczytać można TUTAJ. Performans zaprezentowany zostanie na scenie TR Warszawa / Marszałkowska 8 w ramach majowego cyklu „Nigdy nie będziesz szła sama. Porozmawiajmy o aborcji”.

Performans rozgrywający się w przestrzeni instalacji wideo, dotykający problemu zdrady i przemocy psychicznej w związku. Artystka odwiedziła pokoje hotelowe w Paryżu, Berlinie i Białymstoku, skrywające tajemnicę zdrady. W każdym z nich spędziła jedną noc. Okrucieństwo i ból zdrady zapisane są w leniwym tempie zarejestrowanych na wideo scen, w pozornie spokojnych emocjach i przyćmionym świetle obrazów hotelowych pokoi, w których pojawia się samotna kobieta spędzająca w białej pościeli ciężką, długą, nieprzespaną noc. Tekst wypowiadany w trakcie performansu ma charakter listu bohaterki, Pani B., będącej zarazem jego protagonistką, adresatką i autorką. Pokrętność przemocy, niewidoczność rozpaczy, nieoczywistość samotności składają się na emocje, jakie odczuwa osoba będąca w związku z oprawcą. Artystka tworzy na żywo multimedialny kolaż, wprowadzając w obraz bezpiecznych hotelowych wnętrz poczucie niewygody i zagrożenia, a jednocześnie tragicznego humoru.

Dowiedz się więcej

Zapraszamy również na pozostałe wydarzenia z cyklu „Nigdy nie będziesz szła sama. Porozmawiajmy o aborcji”, do których należą czytania performatywne sztuk powstałych w ramach konkursu dramaturgicznego „Nigdy nie będziesz szła sama”. Więcej o tych wydarzeniach można dowiedzieć się TUTAJ.

Współorganizatorką wydarzenia jest Fundacja Lokal Sztuki / lokal_30