Zobacz spektakl „2020: Burza” na wielkim ekranie

Chorzów, Kraków,  Łódź, Opole, Wrocław. Spędź wieczór z TR Online na wielkim ekranie i zobacz “2020: Burza” w reż. Grzegorza Jarzyny w 6 kinach w całej Polsce!

Niedawną premierę tego sezonu, czyli spektakl “2020: Burza” będzie można zobaczyć już 7 marca. Transmisje w TR Online reżyserują najlepsi reżyserzy multimedialni i eksperci, którzy wnoszą do produkcji nową jakość przekładania języka teatru na ekran. Reżyserem transmitowanej realizacji będzie Nicolas Villegas – filmy, które realizował były pokazywane na najważniejszych festiwalach na całym świecie (w tym w Los Angeles, Cannes i Berlinie), zdobywając różne nagrody (min. Camerimage czy Ars Mundi). W czasie pracy reżyserzy – Villegas i Jarzyna – ściśle współpracują, by wieczór z TR Online był wyjątkowym przeżyciem teatralnym.

Współpraca TR Warszawa z kinami w całej Polsce to pilotażowy projekt i pierwsza w Polsce współpraca tego typu stołecznego teatru artystycznego z kinami w całym kraju. Transmisję ostatniego spektaklu Grzegorza Jarzyny będzie można obejrzeć na wielkim ekranie w następujących kinach:

  • Chorzów / Chorzowskie Centrum Kultury
  • Kraków / Kino Pod Baranami
  • Łódź / Kino Bodo
  • Opole / Opolskie Lamy
  • Wrocław / OhKino

Czytaj więcej o wieczorze z „2020: Burzą”

fot. Monika Stolarska

O spektaklu

“2020: Burza” to opowieść wielu wariantów – opracowywanych za pomocą nieustannie uczącej się sztucznej inteligencji*. To prosta historia: kobieta lub mężczyzna wysoko postawiona/y (lub nie), zostaje zmuszona/y do zrezygnowania ze swojej pozycji, władzy, z miasta i z kraju, w którym mieszkał/a. Wraz z synem/córką ucieka na wyspę. Spędza tam dwanaście lat. Przypadek (lub burza) sprawia, że na tę samą wyspę trafiają (lub nie) osoby z jej/jego dawnego otoczenia. Ci, którym zawdzięcza (lub nie) życie, i ci, którzy doprowadzili (bądź nie) do jej/jego upadku. Tak rozpoczyna się historia przedstawiona w “2020: Burza”. 

Profesor Tadeusz Sławek pisze, że aby podjąć próbę „pomyślenia człowieka” trzeba wyciągnąć go z jego zwyczajowego miejsca i przenieść go zupełnie gdzie indziej. W ten sposób pytania stawia w swoich dziełach Shakespeare: ponawia akt wygnania (z raju, miasta, życia, rodziny, państwa). Bez sytuacji „bycia wygnanym” nie można myśleć człowieka. Co oznacza dzisiaj „na nowo pomyślenie człowieka”, skoro możemy o tym myśleć jedynie w kategoriach, którzy sami utworzyliśmy? Polegamy na wiedzy i wyobraźni osadzonych w jednym z najbardziej niedoskonałym z narzędzi: ludzkiej pamięci. Czy perspektywa ludzka jest jedyną możliwą? 

Jak działa sztuczna inteligencja w spektaklu? Na sceniczną historię nakładane są różne możliwe wersje tego, co mogło się wydarzyć i tego co rzeczywiście się wydarzyło – w sposób imitujący pracę ludzkiej pamięci. Specjalnie zaprojektowany dla spektaklu program AI (Artificial Intelligence) będzie gromadził w czasie rzeczywistym informacje i opinie od ekipy spektaklu oraz publiczności – zarówno obecnej na żywo w TR Warszawa/ATM Studio, jak i tej oglądającej streaming – poprzez udzielanie odpowiedzi na krótkie ankiety przed spektaklem. Na podstawie tych informacji system będzie podejmował decyzje o układzie wariantów scen, charakterze muzyki i oświetlenia. 

Ta sztuczna sieć neuronowa powstaje dzięki ludziom. Na bazie odpowiedzi ankietowych od publiczności oraz informacji od realizatorów i realizatorek, wykonawców i wykonawczyń program AI będzie doskonalił swoje umiejętności. Tym samym – będzie rozwijał rzeczywistość spektaklu “2020: Burza”.

Twórcy i twórczynie

Alonso: Lech Łotocki
Antonio: Jacek Beler
Ariel: Justyna Wasilewska
Gonzalo: Sebastian Pawlak
Ferdynand: Natalia Kalita
Kaliban: Tomasz Tyndyk
Miranda: Mateusz Górski
Prospero: Agnieszka Podsiadlik
Sebastian: Mateusz Więcławek
Stefano: Monika Frajczyk
Trinkulo: Sara Celler-Jezierska
Kreska: pies Zula (Szelewicz)

Reżyseria: Grzegorz Jarzyna
Scenariusz: Grzegorz Jarzyna, Weronika Murek
Scenografia: Fabien Lédé
Kostiumy i charakteryzacja: Anna Axer Fijałkowska
Muzyka: Piotr Kurek
Reżyseria wideo: Marek Kozakiewicz
Reżyseria światła: Aleksandr Prowaliński
Choreografia: Ivan Estegneev
Reżyseria dźwięku: Piotr Domiński, Piotr Kurek
Sztuczna inteligencja: Paweł Wawrzyński
Animacje 3D: Kacper Shikeli
Wizualizacje 2D: Oliwia Szanajca-Kossakowska
Skany 3D: 3DMaster, Krystian Parol
Asystentka reżysera: Katarzyna Gawryś
Asystentka scenografa: Olga Papacz
Asystentki kostiumografki: Karolina Bramowicz, Olga Mazur

Współpraca TR Warszawa z kinami

Dzięki scenie online TR Warszawa i partnerskim instytucjom staje się jeszcze bardziej otwartą instytucją kultury – dostępną zarówno dla osób mieszkających w Warszawie, jak i publiczności z całej Polski oraz ze świata! Spektakle w TR Online oraz towarzyszący im program spotkań, warsztatów i wprowadzeń są nie tylko pełnowartościowym uzupełnieniem, ale i integralną częścią działań artystycznych i programowych TR Warszawa. 

Streamingowym przedstawieniom towarzyszą będą wprowadzenia live prosto ze scen przygotowane przez aktorki i aktorów TR Warszawa, a także spotkania z twórcami i twórczyniami spektakli, odbywające się na żywo z udziałem publiczności tuż po zakończeniu każdego spektaklu. Zachęcamy do obejrzenia spotkania towarzyszącego premierze “2020: Burzy” dostępnego bezpłatnie na platformie TR Online: online.trwarszawa.pl/vods/vod.64

W kolejnych odsłonach do projektu TR Online dołączać będą kolejne kina i instytucje kultury. Instytucje chcące nawiązać współpracę z TR Warszawa zapraszamy do kontaktu pod adresem kasa@trwarszawa.pl lub tel. (+48) 570 762 967.

Wsparcie ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.