- Marszałkowska 8
- Wydarzenie specjalne
Rytuały towarzyszące stracie / wykład
-
Kiedy?
23 listopada, godz. 17:30
-
Gdzie?
TR Warszawa / Marszałkowska 8
-
Prowadząca
Anja Franczak / Instytut Dobrej Śmierci
-
Wiek uczestników
Warsztaty dla osób 18+
-
Bilety
Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona
O wykładzie
Jak możemy opisać i zrozumieć proces żałoby? Czy istnieje „dobry” sposób jej przeżywania? Wciąż można usłyszeć, że żałoba składa się z różnych „etapów”, choć dziś wiemy już, że nie przebiega ona według schematu. Powstały alternatywne, dynamiczne modele, które mogą pomóc nam zrozumieć żałobę jako indywidualny proces, który u każdej osoby może przebiegać inaczej.
Wykład jest edukacyjnym dopełnieniem zbliżającej się premiery „Orfeusza”.
O spektaklu „Orfeusz”
Podobno człowiek w żałobie jakoś się trzyma, dopóki funkcjonuje w trybie zadaniowym – powiedzmy, że do pogrzebu. Podobno żałoba zmienia poczucie czasu. Podobno proces żałoby składa się z konkretnych etapów, ale można przez nie przejść różnymi drogami. Jedna wiedzie najpierw przez sawanny, potem przez górzyste krajobrazy i morza; inna zaczyna się przy kole podbiegunowym, przechodzi kilka stref czasowych i klimatycznych… Są ludzie, którzy zaczynają ubierać się na czarno, innym trudno zrozumieć dlaczego mieliby to robić. Jedni płaczą, inni nie, choć czują że powinni. Jedni zaczynają performować gesty, których dostarcza tradycja i kultura – innym ulgę przynosi izolacja.
O Instytucie Dobrej Śmierci
Instytut Dobrej Śmierci to przestrzeń dialogu i edukacji o umieraniu, śmierci i żałobie. Na organizowanych przez IDŚ spotkaniach, szkoleniach i warsztatach zbliżamy się w sposób czuły i profesjonalny do tematów, na które w życiu codziennym często jest za mało miejsca. IDŚ współpracuje z interdyscyplinarną siecią profesjonalistek_ów zajmujących się tematem śmierci i żałoby zawodowo – w naszym Kolektywie działają ekspertki i eksperci ze świata medycyny i opieki paliatywnej, psychologii i psychoterapii, tanatologii, pedagogiki, socjologii, historii, filozofii i etyki, dziennikarstwa, sztuki i kultury oraz branży funeralnej.
Nasze wydarzenia są otwarte dla wszystkich osób chcących poszerzyć swoją wiedzę i perspektywy na nasze życie z świadomości przemijania. W ramach naszych szkoleń PRO prowadzimy warsztaty dla personelu medycznego, dla osób prowadzących ceremonie pogrzebowe oraz dla profesjonalistek_ów wspierających osoby w żałobie. Wszystko po to, by zmienić myślenie, sposób mówienia i podejście do umierania, śmierci i żałoby w Polsce. Tworzymy społeczeństwo, w którym ludzie potrafią lepiej zrozumieć własne życie i perspektywę jego końca, oraz dobrze zadbać o siebie i wspierać się nawzajem w obliczu śmierci.
O prowadzącej
Anja Franczak – założycielka Instytutu Dobrej Śmierci
Zajmuje się edukacją w obszarze śmierci i żałoby. Wspiera osoby na ostatnim etapie życia, osoby w żałobie oraz tych, którzy im towarzyszą poprzez konsultacje indywidualne, szkolenia i warsztaty. Ważną rolę w jej pracy odgrywają rytuały. Jako celebrantka / mistrzyni ceremonii tworzy i prowadzi osobiste rytuały pożegnania i humanistyczne ceremonie pogrzebowe.
Szkoliła się w Heidelbergu w Instytucie Duszpasterstwa Klinicznego (Institut für Klinische Seelsorgeausbildung) i jest profesjonalną towarzyszką w żałobie certyfikowaną przez Federalne Stowarzyszenie Towarzyszenia w Żałobie w Niemczech (Bundesverband Trauerbegleitung e.V.). Jako doula umierania i certyfikowana instruktorka międzynarodowej inicjatywy Kursów Ostatniej Pomocy (Letzte Hilfe) zajmuje się edukacją o procesie umierania i wspiera rodziny, które opiekują się bliską osobą na ostatnim etapie życia.
Prezeska zarządu Fundacji Instytut Dobrej Śmierci.