- zdjęte z repertuaru
Uroczystość
reż.Grzegorz Jarzyna-
Reżyseria
Grzegorz Jarzyna
-
Premiera
5 czerwca 2001
-
Czas trwania
2 godz. 15 min. (1 przerwa)
W spektaklu występuje scena nagości.
O spektaklu
Co się stanie, kiedy na jaw wyjdzie mroczna, rodzinna tajemnica? Co, jeśli stanie się to podczas uroczystości 60. urodzin ojca – głowy rodziny? I jeśli to właśnie ojciec znajdzie się w centrum podejrzeń? “Uroczystość” Grzegorza Jarzyny w bezkompromisowy sposób odsłania ciemne kulisy rodzinnych związków, balansując pomiędzy tragedią i farsą. To trzymająca w napięciu historia walki o prawdę, którą każdy musi stoczyć sam.
Przełomowy spektakl Jarzyny oparty jest na głośnym filmie “Festen” Thomasa Vintenberga i Mogensa Rukova, pierwszym i najlepszym obrazie duńskiej Dogmy. W przedstawieniu, prezentowanym z powodzeniem na najważniejszych międzynarodowych festiwalach, występuje czołówka polskich aktorów filmowych i teatralnych: obok Andrzeja Chyry i Jana Peszka m.in. Magdalena Cielecka, Aleksandra Popławska, Marek Kalita, Ewa Dałkowska, Katarzyna Herman, Zygmunt Malanowicz, Adam Woronowicz.
Dla grup zorganizowanych ze szkół ponadgimnazjalnych oferujemy warsztaty wprowadzające do spektaklu (prosimy o kontakt z działem edukacji: edukacja@trwarszawa.pl).
Obsada
Twórcy i twórczynie
reżyseria i opracowanie muzyczne: Grzegorz Jarzyna
tekst: Mogens Rukov, Thomas Vinterberg
adaptacja sceniczna: Bo Hr. Hansen
przekład: Elżbieta Frątczak-Nowotny
scenografia: Małgorzata Szczęśniak
kostiumy: Magdalena Maciejewska
muzyka: Paweł Mykietyn / Piotr Domiński
choreografia: Iwona Olszowska
reżyseria światła: PiotrPawlik / Jacqueline Sobiszewski
asystent reżysera: Jacek Poniedziałek / Andrzej Bartnikowski
asystent scenografa: Aleksandra Marczewska
Galeria
fot. Kuba Dąbrowski
Recenzje
-
“Cudowna machina teatralna, czysty klejnot.”
-
“(…) spektakl Grzegorza Jarzyny, występującego tym razem pod pseudonimem H 7, jest wstrząsającym oskarżeniem społeczeństwa żyjącego w kłamstwie.”
-
“Jarzyna, wielbiciel Hitchcocka, sam okazał się być mistrzem suspensu. Umiejętnie budując i akcentując napięcie, komponując sytuacje niczym muzyczne crescendo po to, by urywać je raptownie tuż przed osiągnięciem punktu wrzenia. Zestawiając sceny masowe z pojedynczymi obrazami i montując je błyskotliwie jak w filmie, reżyser sprawia, że Uroczystość staje się scenicznym thrillerem. (…) przez cały czas coś szeleści, szemrze, straszy; muzyka i światło tworzą nastrój, w którym wciąż są obecne duchy przeszłości.”
-
“Jarzyna (…) zmierza wprost do tej części naszego umysłu, w której przechowujemy wspomnienia o wywołujących ciarki spotkaniach rodzinnych, na których niewypowiedziane krzywdy i skargi straszą niczym szkielety w pałacu strachów. Dramat dysfunkcyjnej rodziny rozgrywa się przed oczyma widza niczym naturalistyczny horror w teatrze Grand Guignol. Sposób poprowadzenia akcji przez Jarzynę ma w sobie potencjał katarktyczny: jego adaptację przyrównać można do egzorcyzmu, który zmusza zarówno postaci jak i publiczność do zanurzenia się w atramentowej ciemności wypełnionej zjawami i upiorami (…).”
-
“Przedstawienie Jarzyny jest najwyższych lotów, bez żadnych zastrzeżeń. To fenomenalny spektakl.”
Wyjazdy
St. Ann’s Warehouse, Nowy Jork (20-29.04.2012)
Jeruzalem Festival, Izrael (04-05.06.2004)
Dublin, Irlandia (28-31.01.2004)
Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych, Łódź (10-11.01.2004)
Spielart, Monachium (24-25.10.2004)
Festiwal Lift , Londyn (30.10-02.11.2002)
36. Festiwal Bitef, Belgrad (23-24.09.2002)
56. Festival d’Avignon, Francja (17-20.07.2002)
Wiener Festwochen, Austria (21-24.05.2002)
Hebbel am Ufer Theater, Berlin (19-21.04.2002)
I Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Dialog”, Wrocław (08-10.10.2001)
-
Prawa do sztuki „Męczennicy” reprezentuje w Polsce Agencja ADiT Elżbieta Manthey.