Aleksandra Popławska

Popławska
Aleksandra

W zespole TR Warszawa w latach 2000-2007 oraz od 2018 roku.

Biogram

W zespole TR Warszawa w latach 2000-2007 oraz od 2018 roku. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie (wydział zamiejscowy we Wrocławiu, 2000). Zadebiutowała w 1998 roku rolami Helenki i Cypojry w „Sztukmistrzu z Lublina „Isaaka Bashevisa Singera w reż. Jana Szurmieja w Operetce Wrocławskiej. Występowała na wielu polskich scenach – m.in. w Teatrze Polskim we Wrocławiu, Teatrze Powszechnym im. Zygmunta Hübnera w Warszawie, Teatrze Dramatycznym w Warszawie, czy Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu. 

Wielokrotnie nagradzana za swoje kreacje aktorskie: za rolę Tani w „Czwartej siostrze” w reż. Agnieszki Glińskiej w Teatrze Polskim we Wrocławiu (2. Festiwal Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona” w Zabrzu), za rolę Warii w „Wiśniowym sadzie” w reż. Pawła Miśkiewicza w tym samym teatrze (41. Kaliskie Spotkania Teatralne), czy Małej Metalowej Dziewczynki w „Między nami dobrze jest” w reż. Grzegorza Jarzyny w TR Warszawa (9. Ogólnopolski Festiwal Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona” w Zabrzu, 50. Kaliskie Spotkania Teatralne, 46. Przegląd Teatrów Małych Form „Kontrapunkt”). 

Od 2010 roku pracuje również jako reżyserka. Zrealizowała m.in. „Kompleks Portnoya” w Teatrze Konsekwentnym w Warszawie (wraz z Adamem Sajnukiem), „Generała” w Teatrze IMKA w Warszawie  (wraz z Markiem Kalitą), „Klarę” w Teatrze Powszechnym im. Zygmunta Hübnera, czy „Dwoje biednych Rumunów mówiących po Polsku” w Teatrze Ludowym w Krakowie.

Wykreowała wiele ról telewizyjnych i filmowych. Na dużym ekranie można było zobaczyć ją m.in. we „W dół kolorowym wzgórzem” w reż. Przemysława Wojcieszka (2004), w „Mojej Australii” w reż. Ami Drozd (2011), „Niewidzialnych” w reż. Pawła Sali (2018) i „Kobietach mafii” w reż. Patryka Vegi (2018).

fot. Tyndyk/Lach

Role
w TR Warszawa

Książę Myszkin, 2000

reż. Mikołaj Warianow (Grzegorz Jarzyna)


Uroczystość, 2000

reż. Grzegorz Jarzyna

Obróbka, 2002

reż. Artur Urbański


Electronic city, 2003

reż. Redbad Klynstra


Między nami dobrze jest, 2009

reż. Grzegorz Jarzyna

Inni ludzie, 2019

reż. Grzegorz Jarzyna

Serce, 2021

reż. Wiktor Bagiński

Kiedy stopnieje śnieg, 2024

reż. Katarzyna Minkowska

Nagrody

  • Nagroda 2. Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona” w Zabrzu

    za rolę Tani w „Czwartej siostrze” w reż. Agnieszki Glińskiej

  • Nagroda 41. Kaliskich Spotkań Teatralnych

    za rolę Warii w „Wiśniowym sadzie” w reż. Pawła Miśkiewicza

Zobacz także