DOROTA MASŁOWSKA

Między nami dobrze jest

REŻ.: GRZEGORZ JARZYNA

Zderzyłam pokolenia: języki, sposoby myślenia, funkcjonowania, inne codzienności, żeby wydobyć ten zgrzyt, ten brak czegoś takiego jak „statystyczny Polak”, brak platformy, na której to by się wszystko spotykało i moglibyśmy powiedzieć „my”. Wszystko to jest w tej sztuce dość makabryczne, przerysowane, ale wydaje mi się, że tutaj po raz pierwszy mówię coś potencjalnie dobrego. Oczywiście nie formułuję wprost żadnego pozytywnego przesłania, ale to pierwsza rzecz, którą napisałam nie pod hasłem: w jakim okropnym kraju żyjemy, a jak tu szaro! Odwrotnie, jest tu moja afirmacja bycia Polką i polskości, totalnie dzisiaj wyszydzonej, zmieszanej z błotem i traktowanej jako skaza, jako policzek wymierzony przez los, przynajmniej w moim pokoleniu.
Dorota Masłowska w wywiadzie dla DZIENNIKA

Prapremiera: 26 marca 2009, Schaubühne am Lehniner Platz, Berlin
Czas: 1 godz. 40 min (bez przerwy)


Dla grup zorganizowanych ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oferujemy warsztaty wprowadzające do spektaklu (prosimy o kontakt z działem edukacji: edukacja@trwarszawa.pl).

Spektakl powstał w koprodukcji TR Warszawa i Schaubühne am Lehniner Platz.
Projekt realizowany przy wsparciu programu Warszawa - Europejska Stolica Kultury 2016

 

Obsada

TWÓRCY

  • Magdalena Maciejewskascenografia
  • Magdalena Musiałkostiumy
  • Jacqueline Sobiszewskireżyseria światła
  • Piotr Domiński / Grzegorz Jarzynaopracowanie muzyczne
  • Cókierek / Pani K.wideo

FILMOWA ADAPTACJA SPEKTAKLU

Przenosząc na ekran sztukę Doroty Masłowskiej, Grzegorz Jarzyna mówi o Polsce po transformacji. “Między nami dobrze jest” to dowcipna opowieść o pustych formach tworzących społeczną tkankę: o języku, polityce i teatrze kulturowych ról. 
Bartosz Staszczyszyn, Culture.pl

www.mndj.pl

„Masłowska z niezwykłym talentem potrafi naśladować autentyczne głosy i w swojej drugiej sztuce idealnie oddaje język różnych środowisk i pokoleń. W grożących zawaleniem murach warszawskiej kamienicy czynszowej umieszcza panoramę polskiego społeczeństwa, równie plastyczną, jak ponurą, która w swoim przejaskrawieniu przedstawia warstwy zbiorowego rozpadu, tak że widzowi śmiech więźnie w gardle.”
Andreas Schäfer, TAGESSPIEGEL

„Jarzyna uchwycił niejako duszę tego tekstu i wydobył jego surrealistyczny rdzeń: podchodzi do tego dramatu nie tylko od jego dowcipnej strony, ale pozwala mu także zabłysnąć jako tragikomicznej, wyzutej z realizmu farsy. Trzy ekrany, brzęcząca muzyka, animowane dodatki i sposób gry oparty na ironicznej aluzji sprawiają, że spektakl w cudownie wieloznaczny sposób oscyluje między powagą i żartem.”
Dirk Pilz, BERLINER ZEITUNG

„W ustach aktorów frazy Masłowskiej mogą bowiem zyskać właściwe znaczenie, scena pogłębia perspektywę. Na tym polega znaczenie prapremierowej inscenizacji Grzegorza Jarzyny. (…) Jarzyna nadał jej niemal doskonały kształt sceniczny.”
Jacek Wakar, DZIENNIK

WYJAZDY

Międzynarodowy Festiwal „Raduga”, Sankt Petersburg (24.05.2013)
Sibiu International Festival, Teatru National „Radu Stanca”, Rumunia (25.05.2012)
46. Ogólnopolski Przegląd Teatrów Małych Form „Kontrapunkt”, Szczecin (11.04.2011)
XX Międzynarodowy Festiwal Teatralny Divadelna Nitra (23.09.2011)
XVI Festiwal „Konfrontacje Teatralne”, Lublin (18-19.10.2011)
Międzynarodowe Forum Sztuki Teatralnej „TEART", Mińsk (25-26.10.2011)
Festiwal Una Mirade del Mundo, Madryt (4,5,6.11.2011)
BOZAR, Bruksela (3-4.12.2011)
Festiwal „Złota Maska”, Moskwa (02.04.2010)
50. Kaliskie Spotkania Teatralne - Festiwal Sztuki Aktorskiej (8.05.2010)
III Festiwal Wybrzeże Sztuki, Gdańsk (28-29.06.2010)
Stage - Helsinki Theatre Festival (19-20.08.2010)
II Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Boska Komedia”, Kraków (11-12.12.2009)
Festiwal Prapremier, Bydgoszcz (5.10.2009)
V Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Dialog”, Wrocław (10.10.2009)
Festiwal „Rzeczywistość przedstawiona", Zabrze (17.10.2009)
Schaubühne am Lehniner Platz, Berlin (26-29.03.2009)

NAGRODY

Nagroda im. Konrada Swinarskiego dla Grzegorza Jarzyny przyznana przez miesięcznik „Teatr" dla najlepszego reżysera w sezonie 2008/2009.

Nagroda Główna IX Ogólnopolskiego Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona" w Zabrzu dla Grzegorza Jarzyny.

Nagrody aktorskie IX Ogólnopolskiego Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona" w Zabrzu dla grających główne role w spektaklu Aleksandry Popławskiej za rolę Małej Metalowej Dziewczynki i Danuty Szaflarskiej za rolę Osowiałej Staruszki Na Wózku Inwalidzkim.

Grand Prix - Nagroda Publiczności IX Ogólnopolskiego Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona" w Zabrzu.

Medal im. Stanisława Bieniasza dla najlepszego dramatopisarza IX Ogólnopolskiego Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona" w Zabrzu dla Doroty Masłowskiej.

Grand Prix dla najlepszego spektaklu na II Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym „Boska Komedia”  - „za otwarte przyjrzenie się współczesnej Polsce: jednocześnie pełne ironii i prawdziwej głębi. Spektakl sięgający wyżyn pod każdym względem: reżyserii, gry aktorskiej, koncepcji, scenografii oraz spójnej realizacji".

Wyróżnienie Specjalne za tekst Między nami dobrze jest na II Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym „Boska Komedia” – „za inteligentne ukazanie podwójnych i potrójnych znaczeń w znaczeniach a także niespodziewanych rozwiązań na każdym kroku".

50. Kaliskie Spotkania Teatralne - Festiwal Sztuki Aktorskiej: Nagroda im. Jacka Woszczerowicza ufundowana przez ZASP dla Danuty Szaflarskiej, wyróżnienie aktorskie dla Aleksandry Popławskiej.

XVI Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej - nagroda zespołowa dla twórców i realizatorów za najlepsze przedstawienie Konkursu.

XVI Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej - nagroda za tekst dla Doroty Masłowskiej.

XVI Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej  - nagroda za rolę męską dla Adama Woronowicza.

Grand Prix 46. Przeglądu Małych Form Teatralnych „Kontrapunkt" w Szczecinie.