Finał pracowni BURSA TR 2021/22. Ogłaszamy nabór do nowej edycji

22.03.2023

Czas podsumować BURSĘ TR 2021/22, której kuratorką była pisarka, Dorota Kotas. Przedstawiamy krótki zbiór tekstów autorki, który powstał w ramach pracy nad programem, a jednocześnie już teraz zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnej edycji – BURSA TR 2023/24.

Ogłaszamy nabór do BURSA 2023/24

BURSA TR 2023/24 to performatywne poszukiwania przestrzeni zastępczej dla dominacji, przemocy i braku kontaktu z uczuciami. 

Książka “Gotowi na zmianę. O mężczyznach, męskości i miłości” bell hooks stanie się inspiracją do działań grupy. Hooks analizuje, czym staje się PATRIARCHAT, wkradając się w bliskie intymne relacje między osobami, w jaki sposób scementowane systemy przemocy nie pozwalają na szczere spotkanie zarówno z innymi jak i z samym sobą. BURSA TR 2023/24 to działanie na rzecz tworzenia kultury pojednania i terenu wspólnego. 

Proponowane działania performatywne obejmują pracę z ciałem, tekstem, wideo oraz improwizacje. Ćwiczenia odnoszą się do różnych dziedzin sztuki współczesnej. Uczestnicy BURSY TR mają okazję opierając się na interdyscyplinarnych metodach zaczerpniętych od twórców tworzących na scenie TR Warszawa, opowiedzieć własną historię.

Program zakłada powstanie zamkniętej grupy (maksymalnie 15 osób). Do programu mogą aplikować wszystkie osoby studiujące na uczelniach wyższych, niezależnie od kierunku.

Pierwsze zjazdy (kwiecień – maj 2022) co dwa tygodnie we wtorki w godzinach popołudniowych. Udział bezpłatny. Rekrutacja (22.03-7.04) poprzez formularz internetowy. Wyniki rekrutacji 10 kwietnia 2023.

BURSA TR 2023/2024
BELL HOOKS
MĘSKOŚĆ I MIŁOŚĆ

zgłoszenia do 7.04.2023

Podsumowanie pracowni BURSA TR 2021/22

Pod kuratorską opieką Doroty Kotas osoby studiujące przeprowadzały performatywne eksperymenty na rzeczywistości i na sobie zastanawiając się nad modnym określeniem NEURORÓŻNORODNOŚĆ. “Czy neuroróżnorodność jest rzeczywistością, czy jest dziwnym długiem słowem, którego nikt do końca nie rozumie?” Co namysł nad różnicami świata zewnętrznego robi z nami prywatnie i społecznie? Nie chcąc przyjmować liberalnej narracji hiperindywidualizmu i “pięknego różnienia się” zespół bursy zastanawiał się, jak komunikować i jak rozliczać się z własną podatnością na czynniki zewnętrzne, z podatnością nie określaną jako słabość czy wrażliwość, ale jako cecha myślana w kategoriach neutralnych. Czy jest możliwe uciec z układu przemocowego decorum –  nie przemilczać własnych przejawów innego odbioru rzeczywistości, emocji, kruchości – i zachować siłę i sprawczość swojego głosu? Wynikiem pracy zespołu jest cykl tekstów pisarki oraz utwory wideo osób uczestniczących.

Od Doroty Kotas

Osoba z autyzmem czy osoba autystyczna – kim wolisz być? Podaj właściwą odpowiedź. Zapisz i myśl – ale to nie na ocenę! Czy ‘atypowość’ jest lepsza niż autyzm i czy jest lepsza tylko dlatego, że ma na Netfliksie swój własny serial, a nawet ma kategorię, w przeciwieństwie do autyzmu, który niezbyt wiele osiągnął w popkulturze i jak na razie faktycznie brzmi bardziej jak nazwa dziwnej choroby, chociaż nią nie jest. Oraz jeszcze jedno: mieć* czy być? (*autyzm).

Dorota Kotas
Osoby twórcze

materiały wideo: zespół Bursy

tekst: Dorota Kotas

muzyka: Kuzugo

montaż: Michał Domański