„Home. Morceaux de nature en ruine” to spektakl, który przełamuje tabu starości i śmierci. Tabu, które w dobie pandemii stało się problemem aktualnym bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Zapraszamy do przeczytania relacji Romana Pawłowskiego, pełnomocnika dyrektorki TR Warszawa do spraw programowych.
„Home. Morceaux de nature en ruine”
reż. Magrit Coulon
prezentowany w Le Théâtre des Doms
Oddychaj! – hasło programu Le Théâtre des Doms, jednej z najważniejszych scen Festiwalu Off Avignon – brzmi jak przewrotny żart. Wszyscy na widowni mają maski, bileterzy skrupulatnie sprawdzają przy wejściu świadectwa szczepień. Spróbuj zdjąć maseczkę w trakcie spektaklu, zaraz zostaniesz przywołany do porządku. A jednak w powietrzu unosi się zapach wolności. Wszyscy wiemy, że jesteśmy w okienku pomiędzy lockdownami, kiedy po wielu miesiącach kwarantanny teatry są wreszcie otwarte. Dlatego weź głęboki oddech i zanurz się w teatralnym świecie Awinionu! Oddychaj!
Rano w porze śniadania zbieramy się na spektaklu „Home. Morceaux de nature en ruine” francusko-niemieckiej reżyserki Magrit Coulon. Młode aktorki i aktorzy: Carole Adolff, Anaïs Aouat i Tom Geels wcielają się w postacie pensjonariuszy belgijskiego domu opieki Malibran. Autentyczne z rozmowy z seniorami nagrane w jednym z belgijskich domów opieki są librettem tego niezwykłego dokumentalnego przestawienia. Aktorki i aktorzy pieczołowicie odtwarzają najdrobniejsze odruchy i gestykulację swoich bohaterów. Codzienne czynności urastają tu do wymiaru bohaterstwa: przejście przez scenę z chodzikiem od stołu do fotela jest równie ryzykowną wyprawą co wspinaczka na K2, a otwarcie kartonu z sokiem to osiągnięcie na miarę zdobycia Bieguna Północnego. Aktorki i aktorzy grają tak, jakby odtwarzali na scenie swoje babcie i dziadków – z czułością i humorem. Cudowna jest scena, kiedy śpiewają przy akompaniamencie pianina, permanentnie myląc słowa i nuty.
Ten poruszający spektakl przełamuje tabu starości i umierania. Pandemia zepchnęła na margines życie starych ludzi. Spektakl „Home. Morceaux de nature en ruine” stawia je w centrum uwagi. Jak dobrze, że możemy oddychać razem.
Zapraszamy również do przeczytania relacji ze spektakli „Misericordia” i „Pupo Di Zucchero”, a także „Le Tartuffe” i „Wiśniowy sad”.