Muzeum Dowodów Rzeczowych. Dokumentalny zapis wystawy

Muzeum Dowodów Rzeczowych to bardzo osobisty projekt dwóch pochodzących z Łotwy artystek – Laury Stašāne i Jany Jacuki. Na zaproszenie TR Warszawa artystki poszerzyły wystawę o historie kobiet mieszkających w Polsce. Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmy dokumentującego pracę nad projektem.

22.10.2021

O projekcie

Muzeum Dowodów Rzeczowych (Physical Evidence Museum) czynne było od 1 do 6 lipca br. roku. Wydarzenie zaprezentowane zostało, jako prolog do trwającego obecnie BALTIC TRANSFER* Festival. To bardzo osobisty projekt dwóch pochodzących z Łotwy artystek – Laury Stašāne i Jany Jacuki. Pierwsza, łotewska odsłona wystawy prezentowała przedmioty i historie powierzone artystkom przez kobiety z Łotwy, które doświadczyły przemocy domowej. Ważną częścią projektu był maraton czytania świadectw przemocy, w którym obok uczestniczek projektu wzięły udział także ich przyjaciółki, siostry, matki i osoby oferujące im wsparcie. Czytanie i wystawa były symbolicznym aktem przełamania milczenia wokół przemocy wobec kobiet.

Na zaproszenie TR Warszawa artystki poszerzyły Muzeum Dowodów Rzeczowych o historie kobiet mieszkających w Polsce. Polską wystawę wspierały dwie organizacje zajmujące się przeciwdziałaniem przemocy wobec kobiet: fundacja Autonomia i fundacja Feminoteka.

To jeden z najważniejszych projektów terenowych, jakie realizowaliśmy w ostatnich latach w TR Warszawa – instalacja i wystawa poświęcona kwestii przemocy domowej wobec kobiet. Artystki z Łotwy stworzyły narzędzia artystyczne, które otwierają nas na tę traumatyczną problematykę i sprawiają, że nikt nie pozostaje obojętny. 

Roman Pawłowski, zastępca dyrektorki TR Warszawa ds. programu

Wydarzenie zorganizowane zostało jako prolog do BALTIC TRANSFER* Festival, było wspierane i finansowane przez Baltic Culture Fund, oraz towarzyszyło cyklowi Nigdy nie będziesz szła sama. Porozmawiajmy o aborcji w TR Warszawa.

Więcej o wydarzeniu

Dokumentalny zapis wystawy

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego zapisu dokumentalnego wystawy, w którym
Laura Stašāne i Jana Jacuka
opowiadają o pracy nad projektem.

BALTIC TRANSFER* Festival

18 – 24 października

BALTIC TRANSFER* Festival to wydarzenie ponad granicami, efekt dwuletniej współpracy TR Warszawa z parterskimi instytucjami z Estonii, Litwy i Łotwy. Na scenie TR Warszawa/Marszałkowska 8 swoje produkcje przedstawią Jaunimo Teatras z Wilna, Dirty Deal Teatro z Rygi i New Theatre Institute of Latvia oraz Centrum Teatralne Vaba Lava z Tallinna.

BALTIC TRANSFER* Festival to przestrzeń transferu idei i projektów artystycznych do innej kultury oraz analizy ich nowych znaczeń w różnych kontekstach. Nazwa festiwalu nawiązuje do koncepcji “transferu kulturowego” francuskiego historyka Michele Espagne. Twierdzi on, że w procesie przejścia z jednej kultury do drugiej każde dzieło nabiera nowego kontekstu i znaczenia. Wymiana kulturowa to nie obieg przedmiotów i idei, jakimi już są, ale ich reinterpretacja, przemyślenie i nadanie nowych sensów. To przeciwieństwo kulturowego kolonializmu i hegemonii, ponieważ obie strony są pod wpływem wymiany. Kraje bałtyckie to jedna ze “stref kulturowych”, jak je nazywa Espagne – przestrzeń relacji międzykulturowych będąca przeciwieństwem narodowej kultury i tożsamości. Mieszanie różnych elementów kulturowych w regionie bałtyckim i przenoszenie praktyk artystycznych z jednej strefy kulturowej do drugiej to główna idea projektu. Pełen program festiwalu dostępny jest tutaj.

Kup bilet lub odbierz wejściówkę na wydarzenia BT*F