Zakończenie pracy nad spektaklem i premiera „Onko” w reż. Weroniki Szczawińskiej

19 marca 2021 roku na scenie TR Warszawa/Marszałkowska 8 odbędzie premiera spektaklu “Onko” w reżyserii Weroniki Szczawińskiej, laureatki Paszportu Polityki 2020. To już piąta premiera w sezonie artystycznym 2020/2021 TR Warszawa

Na scenie zobaczymy Sebastiana Pawlaka i samą Weronikę Szczawińską. Spektakl osadzony jest w osobistych doświadczeniach reżyserki i aktora, których połączyła wiara w to, że nawet najtrudniejszy scenariusz życia można zmienić i zagrać w nim nową rolę. Albo i nie. Razem z Piotrem Wawrem jr. współtworzyli scenariusz. Sebastian Pawlak przygląda się rzeczywistości, ciału, relacjom społecznym i językowi z perspektywy kogoś, który usłyszał, że jest najgorszym artystą na świecie i doświadczył inwazyjnej reżyserii. Weronika Szczawińska przygląda się rzeczywistości, ciału, relacjom społecznym i językowi z perspektywy osoby, która usłyszała diagnozę “rak piersi” i doświadczyła inwazyjnego leczenia. 

projekt plakatu: Grzegorz Laszuk
zdjęcie: Tyndyk/Lach

Moment diagnozy, “wywrotki” i “nowej” tożsamości, radykalne leczenie, niepokój (swój i najbliższych) oraz kulturowa otoczka choroby nowotworowej – to wszystko, chociaż dość niewesołe, staje się napędem komediowego mechanizmu. Jednym ze źródeł komizmu jest wszak niedopasowanie.  To właśnie ta niestosowność, tabu wokół rzeczy “o których nie powinno się mówić” i towarzyszący im bezczelny humor stanowią dla reżyserki punkt wyjścia działań teatralnych. Jak podkreśla, bardzo interesuje ją rzeczywistość zmieniona przez raka – jak mówi:

Ciekawi mnie, do czego może przydać się choroba nowotworowa. Nie zajmuje mnie zrobienie spektaklu o raku, ale przyjrzenie się, czego dzięki rakowi można dowiedzieć się o współczesnym świecie. Czego dowiaduje się chora na raka piersi o naszej kulturze i społeczeństwie? Czego mogą dowiedzieć się widzki i widzowie?

Twórcą scenografii i kostiumów jest Karol Radziszewski, z kolei Agata Maszkiewicz odpowiada za ruch oraz współpracuje koncepcyjnie przy powstawaniu spektaklu. Praca nad spektaklem była procesem silnie wspólnotowym i niehieratycznym. Projekt rozwijany był w ramach rezydencji artystycznej, a etap realizacji prezentowany był w czasie 9. Festiwalu Teatru Dokumentalnego i Rezydencji Artystycznej Sopot Non-Fiction (28 sierpnia 2020). 

Pierwotnie premiera spektaklu miała odbyć się 15 stycznia 2021. Ze względu na obowiązującą kwarantannę, premiera musiała zostać przeniesiona na 19 marca br. Praca twórcza nad spektaklem zakończy się planowo 14 stycznia pokazem zamkniętym przedstawienia, bez udziału publiczności. Premierze “Onko” z udziałem publiczności towarzyszyć będzie program warsztatów, planowana jest także transmisja online premierowego tytułu na platformie TR Online wiosną 2021 roku. O szczegółach będziemy informować wkrótce.  

Bilety na pierwszy, marcowy set spektaklu „Onko” dostępne są na stronie bilety.trwarszawa.pl.

Czytaj więcej o spektaklu Kup bilet

Wsparcie ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Patron