11.05.2022
„Porozmawiajmy o aborcji” to nie tylko tytuł naszego cyklu wydarzeń pod hasłem „Nigdy nie będziesz szła sama”. Już 25 maja w TR Warszawa/Marszałkowska 8 dosłownie porozmawiamy o aborcji. Zapraszamy do wzięcia udziału w Rynku Wymiany Wiedzy, podczas którego ekspertki udzielać porozmawiać będzie można z ekspertkami na tematy dotyczące praw kobiet.
Rynek Wymiany Wiedzy
Strajk nie zaczął się jesienią 2020 roku. Trwa przynajmniej od 7 stycznia 1993 roku, kiedy to przehandlowano prawa reprodukcyjne w zamian za polityczne poparcie Kościoła Katolickiego. Herstoria aborcji w Polsce jest ważna, aby zrozumieć nie tylko przyczyny tego, że aborcja w Polsce jest oficjalnie niemal niemożliwa, ale także obecną sytuację i dyskurs wokół tego tematu. A w praktyce: jak można pomagać w aborcji, czy to jest legalne i z czym się wiąże? Oraz, w jaki sposób hasło „nie jesteś sama” realizowane jest w praktyce.
25 maja br. (środa) w godzinach 18:00-21:30 zaprosimy do udziału w wieczorze spotkań w formacie “Market of Knowledge”. Chcemy, aby Rynek Wymiany Wiedzy był wydarzeniem dyskursywnym umożliwiającym bezpośrednie spotkanie z osobami, które zajmują się tematyką ciała/praw reprodukcyjnych. Chcemy stworzyć możliwość rozmowy i wymiany, a także przywrócić w mówieniu i pisaniu o aborcji języka medycznego zamiast etycznego. Porozmawiamy m.in. o tym co zrobić, kiedy znana mi osoba potrzebuje aborcji? Jakie prawa przysługują osobom, które chcą przerwać ciążę? Jak edukować seksualnie? Czy bać się aborcji? Jak zapobiegać HIV/AIDS? Jak wspierać w aborcji? Jak rozmawiać z lekarką lub lekarzem, kiedy chcę aborcji. Jak mówić i pisać o aborcji?
Od kuratorki, Sylwii Chutnik:
“Rynek Wymiany Wiedzy” inspirowany jest akcją „Czarny Rynek Użytecznej Wiedzy i Niewiedzy”, której autorką jest niemiecka artystka Hannah Hurtzig. Jej ideą są spotkania sam na sam z ekspertami i ekspertkami, którzy i które dzielą się wiedzą podczas półgodzinnej sesji. Akcja realizowana była m.in. w Niemczech, Austrii, Szwajcarii i Turcji. W Polsce odbyła się w 2005 roku w ramach programu TR Warszawa.
Sylwia Chutnik
Wydarzenie odbędzie się w przestrzeni teatru TR Warszawa/Marszałkowska 8 z udziałem ekspertek oraz publiczności. Do udziału w projekcie zaprosiliśmy ekspertki, które między 18:00 a 21:30 będą dostępne dla publiczności/uczestniczek/uczestników. Ekspertkami będą m.in.: Natalia Broniarczyk i Justyna Wydrzyńska z Aborcyjnego Dream Teamu, Kamila Ferenc i Krystyna Kacpura z Federacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, Agata Stola z Fundacji Edukacji Społecznej, Sofia Wasilenko (ona/jej) z Grupy Edukatorek i Edukatorów Seksualnych Ponton oraz Katarzyna Bratkowska, krytyczka literacka, feministka i aktywistka ruchów lewicowych, Karolina Domagalska, dziennikarka, autorka podcastu “Coś na A i Paulina Reiter dziennikarka (Gazeta Wyborcza, Wysokie Obcasy).
Spotkania odbędą się w formule 1/1. Każde ze spotkań ma trwać ok. 20-30 minut. Spotkania odbędą się na żywo w zaaranżowanej przestrzeni w teatrze – przy małych stolikach i kanapach. Każda chętna osoba ma możliwość wybrania tematu i zapisania się do wybranej ekspertki na dwudziestominutową rozmowę.
Stoliki
Zapraszamy wszystkie i wszystkich zainteresowanych do udziału w indywidualnych rozmowach z ekspertkami na następujące tematy:
STOLIK NR 1
temat: Jakie prawa przysługują osobom, które chcą przerwać ciążę?
ekspertka: Kamila Ferenc, Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny
STOLIK NR 2
temat: Jak rozmawiać z lekarką lub lekarzem, kiedy chcę aborcji?
ekspertka: Krystyna Kacpura, Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny
STOLIK NR 3
temat: Co zrobić, kiedy znana mi osoba potrzebuje aborcji?
ekspertka: Natalia Broniarczyk, Aborcyjny Dream Team
STOLIK NR 4
temat: Jak wspierać w aborcji?
ekspertka: Justyna Wydrzyńska, Aborcyjny Dream Team
STOLIK NR 5
temat: Zapobieganie HIV/AIDS
ekspertka: Agata Stola, Fundacja Edukacji Społecznej
STOLIK NR 6
temat: Jak pisać i mówić o aborcji? Porady dla dziennikarek i dziennikarzy
ekspertka: Paulina Reiter, Gazeta Wyborcza, Wysokie Obcasy
STOLIK NR 7
temat: Aborcja i media
ekspertka: Katarzyna Bratkowska, dziennikarka, feministka
STOLIK NR 8
temat: Jak edukować seksualnie?
ekspertka: Sofia Wasilenko (ona/jej), Grupa Edukatorek i Edukatorów Seksualnych Ponton
STOLIK NR 9
temat: Czy bać się aborcji?
ekspertka: Karolina Domagalska, dziennikarka, autorka podcastu “Coś na A”
STOLIK NR 10
temat: Dzień po
Kolektyw Dzień Po
Zgłoszenia
Aby wziąć udział w wydarzeniu ,wystarczy zgłosić swój udział w wybranej/wybranych rozmowach za pośrednictwem formularza. Zachęcamy do wyboru kilku tematów. W razie pytań, zachęcamy do kontaktu z kasą TR Warszawa: kasa@trwarszawa.pl, 505 283 185.
wypełnij formularzPorozmawiajmy o
cykl wydarzeń w TR Warszawa
Teatr to jedna z niewielu przestrzeni publicznych, w których można bezpiecznie i otwarcie mówić o problemach człowieka – bez narażenia się na osąd czy moralizowanie. W tym sezonie rozpoczynamy cykl spotkań, debat i wykładów poświęconych tematom nieobecnym, zakrzywianym lub stygmatyzowanym w dyskursie publicznym. Z pomocą zaproszonych ekspertek, ekspertów, aktywistów i aktywistek, a także osób, które same przeszły przez trudne doświadczenia, chcemy zrozumieć kondycję człowieka i mechanizmy, jakie nami kierują.
Pierwszym tematem, jakim wiosną 2021 roku zajęliśmy się w cyklu Porozmawiajmy o jest aborcja. Chcemy rozmawiać poza nawiasem ideologii, pogłębiając wiedzę i zrozumienie, a nie przepaść między przekonaniami. Wierzymy, że dialog to najlepsza forma rozwiązywania problemów społecznych. W następnych sezonach będziemy poruszać kolejne aktualne, nurtujące tematy i problemy – takie jak eutanazja, choroba nowotworowa, depresja czy wykluczenie osób starszych.
Nigdy nie będziesz szła sama. Porozmawiajmy o aborcji
W ramach cyklu wydarzeń Nigdy nie będziesz szła sama. Porozmawiajmy o aborcji jako teatr nie chcemy i nie zajmujemy stanowiska w kwestii aborcji. Naszym celem nie jest także konfrontacja stanowisk, ale pogłębienie wiedzy na temat aborcji i polityki reprodukcyjnej oraz związanych z tym zjawisk społecznych. Tworzymy przestrzeń do rozmowy na temat ważny dla większości społeczeństwa. To realizacja naszej misji publicznej. Kuratorką pierwszego cyklu Porozmawiajmy o jest Sylwia Chutnik.
Jako motto całego cyklu przyjęliśmy hasło Nigdy nie będziesz szła sama, które stało się symbolem oddolnego ruchu pod nazwą Strajk Kobiet. Wyraża ono idee i wartości bliskie wielu kobietom i mężczyznom, takie jako solidarność, wsparcie, empatia, wolność. Chcemy pogłębiać świadomość tych idei i wartości w polskim społeczeństwie, tak aby już żaden człowiek nigdy nie szedł sam.
Wydarzenia artystyczne w ramach cyklu
W ramach działań artystycznych zaprosiliśmy na wystawę i perfomans Muzeum Dowodów Rzeczowych autorstwa Jany Jacuki i Laury Stašāne. Wydarzenie odbyło się w ramach Festiwalu Baltic Transfer i zostało wyprodukowane było przezNew Theatre Institute of Latvia we współpracy z TR Warszawa. W czerwcu i w lipcu 2021 roku odbyły się premierowe pokazy spektaklu “KLUB” studentek Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie w reżyserii Weroniki Szczawińskiej. Projekt powstał w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie w koprodukcji z TR Warszawa.
TR Warszawa ogłosił także konkurs dramaturgiczny pod hasłem Nigdy nie będziesz szła sama. Konkurs ma na celu pobudzenie refleksji na temat problematyki praw kobiet i aborcji wśród twórców i twórczyń, odbiorców i odbiorczyń teatru oraz stworzenie impulsu do powstania tekstów dramatycznych, poświęconych tematyce praw kobiet. Do finału konkursu zakwalifikowały się trzy teksty: „Wielki wybuch” autorstwa Agnieszki Niesierowskiej, „Grupa Wsparcia im. Boya-Żeleńskiego” autorstwa Marcina Miętusa oraz „Wyparte” autorstwa Darii Kubasik. Nagrodzone dramaty zaprezentowane zostaną w TR Warszawa w formie czytań performatywnych. Czytania reżyserować będą Olga Ciężkowska, Tomasz Fryzeł i Karolina Szczypek, wyróżnieni przez zespół programowy TR Warszawa w ramach konkursu Debiutu TR 2021, przyznawanej przez zespół programowy teatru na Forum Młodej Reżyserii w Krakowie.
W ramach cyklu wydarzeń „NIGDY NIE BĘDZIESZ SZŁA SAMA„, wspólnie z Galerią lokal_30 i fundacją Feminoteka zapraszamy 22 maja 2022 roku o godzinie 19:00 do TR Warszawa/Marszałkowska 8 na performans Zuzanny Janin “POKOJE/HISTORIA PEWNEJ ZDRADY”. Performans Zuzanny Janin rozgrywający się w przestrzeni instalacji wideo, dotykający problemu zdrady i przemocy psychicznej w związku. Artystka odwiedziła pokoje hotelowe w Paryżu, Berlinie i Białymstoku, skrywające tajemnicę zdrady.