Jest rok 2000, a ja jestem w 9. klasie.

 • Spektakl w przygotowaniu
 • Marszałkowska 8
 • TR bez barier / PJM
 • Wydarzenie specjalne

Mój sztandar zasikał kotek. Kroniki z Donbasu – otwarta próba czytana

Zapraszamy na otwartą próbę z udziałem publiczności.
 • Reżyseria

  Aleksandra Popławska

 • Tekst

  Lena Laguszonkowa

 • Prapremiera i premiera polska

  28 kwietnia 2023 na scenie TR Warszawa/Marszałkowska 8

Wstęp wolny

Wstęp na wydarzenie nie jest biletowany.

Obsada

Zapraszamy na otwartą próbę czytaną spektaklu „Mój sztandar zasikał kotek. Kroniki z Donbasu”. W rocznicę agresji Rosji na Ukrainę aktorzy i aktorki TR przeczytają scenariusz spektaklu w adaptacji Aleksandry Popławskiej, oparty na fragmentach sztuk Leny Laguszonkowej.

O spektaklu

Przedstawienie oparte na trzech sztukach młodej ukraińskiej dramatopisarki, przedstawiających panoramę losów społeczności z małej miejscowości w Donbasie we wschodniej Ukrainie, z której pochodzi autorka. Akcja dramatów obejmuje okres od schyłku Związku Radzieckiego, przez Euromajdan, wojnę w Donbasie w 2014 roku aż po agresję rosyjską na Ukrainę w 2022 roku. Ostatnią część cyklu Lena Laguszonkowa pisała wiosną 2022 roku w schronie w Kijowie podczas bombardowań. 

„Mój sztandar zasikał kotek. Kroniki z Donbasu” to oparta na osobistych doświadczeniach  rodzinna saga, opowiedziana z perspektywy kobiet. Krótkie dialogi i monologi przesycone są oszczędnym, bezpośrednim językiem i bystrym humorem. Śmieszne i straszne, groteskowe i boleśnie prawdziwe – dramaty Laguszonkowej dają nie tylko wgląd w kontekst obecnej wojny z Rosją, ale przede wszystkim pokazują losy ludzi, którzy próbują zachować życie i godność pod ciśnieniem historii.

Pracę nad przedstawieniem zainicjowało czytanie performatywne III części trylogii: “Mój sztandar zasikał kotek w reż. Aleksandry Popławskiej w maju 2022 roku. Pierwsza otwarta próba spektaklu odbędzie się 24 lutego 2023 roku o godz. 20:00, w rocznicę agresji Rosji na Ukrainę.

Od reżyserki:

„To ja. Witam. Jest rok 2000, a ja jestem w 9. klasie.”

Takim zdaniem autorka Lena Laguszonkowa rozpoczyna „Pipidówę” – pierwszą  część cyklu sztuk o małej społeczności z Donbasu, miejsca, w którym dorasta główna bohaterka. 

Cofając się do tamtych lat zaczyna, opowieść o trudnym życiu w małej przygranicznej miejscowości, o swojej rodzinie, mamie Rosjance, która wierzy w UFO i tacie Ukraińcu czytającym „Świat Zbrodni”. O kumplach ze szkoły, która nie ma numeru, bo jest jedyna w tej miejscowości, o żydowskich korzeniach swojej rodziny i dziadku antysemicie, leczącym się urynoterapią. O Babci Ludzie, która  kłóci się z Babcią Lubą i o swoim marzeniu, żeby wyrwać się z tej dziury i wyjechać do Moskwy na studia. Obserwujemy, jak z upływem lat upadają jej ideały, a Rosja, o której marzyła, staje się oprawcą w bestialski sposób niszczącym jej kraj i mordującym jej bliskich.

Siłą dramatów Leny jest język, jakim opisuje świat i poczucie humoru, które użyte w tragicznym kontekście może być bardzo poruszające.

Śledząc wstrząsające losy jej rodziny, pochodzącej z miejscowości tak doświadczonej przez obecną wojnę, możemy zrozumieć istotę i złożoność trudnej historii tego regionu. Wierzę, że spektakl „Mój sztandar zasikał kotek. Kroniki z Donbasu” będzie poruszający, pozwoli zrozumieć polskiemu widzowi losy naszych sąsiadów, ludzi, którzy uciekając przed wojną, znaleźli u nas tymczasowy dom. Sercem jesteśmy z nimi. Niech opowieść o nich będzie tego wyrazem”.

Lena Laguszunkowa – ukraińska dramatopisarka, pochodząca z miejscowości Stanica Ługańska w Donbasie. Ukończyła wydział historii Ługańskiego Państwowego Uniwersytetu im. Tarasa Szewczenki, a w 2018 roku zadebiutowała jako dramatopisarka. Jej sztuka „Baza” opowiadająca o kobietach i prostytucji była prezentowana podczas festiwalu „Tydzień sztuki aktualnej” w Kijowie. W 2021 roku artystka wzięła udział w organizowanym przez Teatr Polski w Bydgoszczy konkursie Aurora –  Nagroda Dramaturgiczna Miasta Bydgoszczy. „Matka Gorkiego” – druga część “Trylogii z Donbasu” znalazła się w finale konkursu. W 2022 Lena Laguszonkowa otrzymała prestiżową European Drama Award 2022 dla Nowego Talentu w Dramaturgii, przyznawaną przez  Schauspiel Stuttgart w Niemczech. Obecnie autorka mieszka w Bydgoszczy.

Twórcy i twórczynie

tekst: Lena Laguszonkowa

scenografia: Tomasz Mreńca

muzyka: Daniel Spaleniak

kostiumy: Alona Zozulia

projekcje wideo: Maria Matylda Wojciechowska

współpraca scenograficzna: Volodymyr Melymuk

Finansowane przez Fundusz Stabilizacyjny – Inicjatywę wspierającą organizacje kulturalne i edukacyjne w Ukrainie, w Europie Wschodniej i Południowo-Wschodniej oraz Azji Centralnej dotknięte skutkami wojny w Ukrainie.