Opowieść o ludziach z kryjówki – o tych, którzy we wszystkim widzą koniec wszystkiego.

 • Marszałkowska 8
 • Special event

A Safe Place

Buy a ticket
 • Reżyser

  Tomasz Fryzeł

 • Czas trwania

  1 godz.

 • Bilety

  50 zł normalny 
  30 zł ulgowy 

 • Premiera

  08.12.2020

O spekataklu

Pomyśl o swoim bezpiecznym miejscu.
O swojej kryjówce.
O miejscu, w którym odcinasz się od świata.
Gdzie jest tylko to, co jest twoje.
Które jest depozytem ciebie.
Jest tobą.
Jesteś tam.
Sama.
Sam.
Albo z kimś.
Na zewnątrz cię nie ma.
Na zewnątrz zostało wszystko, co nie jest tobą.
To Tu, w którym jesteś, ma:
Twoją temperaturę.
Twoje kolory.
Twoje dźwięki.
Gdzie ono jest?
Jak wygląda?
Co tu jest?
Kogo tu widzisz?
Kogo tu nie ma, a powinien być?

„Bezpieczne miejsce” ma swój początek jeszcze przed pandemią. Czworo studentów pod opieką Marcina Wierzchowskiego przygotowało egzamin, będący odpowiedzią na pytanie: kim jest protagonista naszych czasów? Pokazana w marcu 2020 roku etiuda o pokoleniu współczesnych katastrofistów okazała się koncepcją na tyle pojemną, że stała się punktem wyjścia do pracy nad większą całością – „Bezpiecznym miejscem”.

Przedstawienie to – jak podkreślają twórcy – spektakl katastroficzny. Opowieść o ludziach z kryjówki – o tych, którzy we wszystkim widzą koniec wszystkiego. Którzy nieustannie odczuwają nadciągającą gdzieś z zewnątrz katastrofę. Jako widzowie razem z dwójką performerów bierzemy udział w medytacji nad postaciami. Aktorzy opowiadają o bezpiecznym miejscu bohaterów. O schronieniu, jakie w obliczu niepokojów i lęków przed światem daje im ich własne – fizyczne i metaforyczne – wnętrze. To miejsce, w którym można przyjrzeć się sobie i swoim lękom. Swojemu światu i swoim końcom świata. Współuczestnicząc w intymnej i łagodnej introspekcji będziemy mieć okazję do przejrzenia się w oczach drugiego – takiego samego lub innego. Medytacja nad postaciami da szansę do odpowiedzi na pytanie: czym jest moje bezpieczne miejsce?

fot. Monika Stolarska

Obsada

Kinga
Bobkowska

Adam
Borysowicz

Twórcy i twórczynie

reżyseria: Tomasz Fryzeł

tekst i dramaturgia: Piotr Froń

muzyka: Michał Lazar

inspicjentka: Monika Weis

produkcja: Teatr Łaźnia Nowa

 • W spektaklu wykorzystano cytaty z następujących utworów literackich:

  Józef Tischner, “Ludzie z Kryjówek”
  Cormac McCarthy, “Droga”
  Tove Jansson, “O Filifionce, która wierzyła w katastrofy”
  Stanisław Barańczak, “Mieszkać”
  Józef Czechowicz, “Na wsi”
  Georges Pèrec, “Człowiek, który śpi”
  K. K. Baczyński, “Pożegnanie żałosnego strzelca”
  Jacek Baczak, “Zapiski z nocnych dyżurów”
  H. P. Lovecraft, “Coś na progu”
  Gabriel Márquez, “Miłość w czasach zarazy”
  Tadeusz Różewicz, “Widzę szalonych”
  Tadeusz Różewicz, “Rozebrany”
  C. K. Norwid, “Czarne Kwiaty”
  Jarosław Iwaszkiewicz, “Tatarak”
  Charles Baudelaire, “Łabędź”
  Søren Kierkegaard, “Albo-albo”
  Milan Kundera, “Nieznośna lekkość bytu”
  Bruno Schulz, “Sanatorium pod klepsydrą”
  Tove Jansson, “Kometa nad Doliną Muminków”
  Stanisław Barańczak, “Każdy z nas ma schronienie”
  Karl Ove Knausgård, “Moja walka”

Debiut TR

O reżyserze

Tomasz Fryzeł – Studiuje na V roku Wydziału Reżyserii Dramatu w Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie. Jest absolwentem Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Studiował literaturę francuską na Université Paris Sorbonne. Debiutował w 2020 roku spektaklem „Bezpieczne miejsce” (Teatr Łaźnia Nowa, Festiwal Boska Komedia). W 2021 roku w ramach festiwalu Sopot Non-Fiction przygotował (we współpracy z Mirą Mańką) pokaz work in progress zatytułowany „Możliwe”. Publikował w Didaskaliach. Był asystentem Remigiusza Brzyka i Marcina Wierzchowskiego. 

Linia nowych talentów / Debiut TR


Tomasz Fryzeł został wyróżniony w ramach konkursu Debiut TR, wspierającego rozwój najciekawszych reżyserek i reżyserów teatralnych młodego pokolenia.

Nagroda Debiut TR została powołana w listopadzie 2015 roku w TR Warszawa, w ramach Linii nowych talentów. Wyróżnienie przyznawane jest co roku na Forum Młodej Reżyserii w Krakowie, organizowanym przez Akademię Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. 

Debiut TR wspiera rozwój najciekawszych reżyserów i reżyserek teatralnych młodego pokolenia. Nagrodzeni przez zespół artystyczny TR Warszawa studenci i studentki wydziałów reżyserii otrzymują zaproszenie do zrealizowania przedstawienia w TR Warszawa w kolejnym sezonie teatralnym. laureatami i laureatkami nagrody są: Jędrzej Piaskowski (Debiut TR 2015), Klaudia Hartung-Wójciak (Debiut TR 2016), Grzegorz Jaremko (Debiut TR 2017), Katarzyna Minkowska (Debiut TR 2018), Wiktor Bagiński (Debiut TR 2019), Wojtek Rodak (Debiut 2021).

TR Warszawa od lat wspiera rozwój nowych talentów artystycznych, prowadząc takie projekty jak np. Teren Warszawa, TR/PL, Teren TR, Młody TR, Debiut TR, rezydencje artystyczne, gościnne pokazy prac dyplomowych i spektakli, czy przedstawienia repertuarowe, do realizacji których zapraszane są nowi twórcy i twórczynie, a wybrane projekty są rozwijane we współpracy z partnerami zagranicznymi. TR Warszawa pełni rolę artystycznego schronu, w którym artystki i artyści mogą eksperymentować i realizować swoje pomysły na teatr. W ramach Linii nowych talentów w ostatnich sezonach artystycznych swoje spektakle zrealizowali m. in.: Anna Karasińska (“Ewelina płacze”, “Fantazja”), Piotr Trojan (“Grind/r”), Magda Szpecht (“Możliwość wyspy”, “Wracać wciąż do domu”), Wojciech Blecharz (“Soundwork”), Katarzyna Kalwat (“Holzwege”, “Rechnitz. Opera – Anioł Zagłady”, “Maria Klassenberg. Ekstazy”, “Staff Only” – koprodukcja Biennale Warszawa i TR Warszawa), Małgorzata Wdowik (“Piłkarze”, “Strach”), Jędrzej Piaskowski (“Puppenhaus. Kuracja”, “Dawid jedzie do Izraela” – koprodukcja Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i TR Warszawa), Klaudia Hartung-Wójciak (“Chinka”), Grzegorz Jaremko (“Woyzeck”) oraz Katarzyna Minkowska (“Stream”).

Producentem spektaklu jest Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie

Patrons