Muzeum Dowodów Rzeczowych w kampanii 16 Dni Akcji Przeciw Przemocy ze względu na Płeć

07.12.2021

Od 25 listopada do 10 grudnia trwa międzynarodowa kampania 16 Dni Akcji Przeciw Przemocy ze względu na Płeć. Do akcji włączony został projekt Muzeum Dowodów Rzeczowych, współorganizowany przez TR Warszawa, Feminotekę i fundację Autonomia.

16 Dni Akcji Przeciw Przemocy ze względu na Płeć

Trwająca przez 16 dni kampania organizowana przez Women’s Global Leadership Institute zrzesza fundacje i organizacje z całego świata, których wspólnym celem jest wyeliminowanie wszelkich form przemocy i dyskryminacji ze względu na płeć, na poziomie lokalnym, państwowym i międzynarodowym. Na polskiej stronie kampanii przeczytać możemy, że do jej głównych celów należy: 

  • rozwój świadomości, iż przemoc ze względu na płeć stanowi pogwałcenie praw człowieka,
  • wzmocnienie lokalnych struktur przeciwdziałających przemocy wobec kobiet,
  • budowanie powiązań pomiędzy lokalnymi i międzynarodowymi inicjatywami na rzecz powstrzymania przemocy wobec kobiet,
  • zastosowanie metod pozwalających na rozwijanie i odkrywanie nowych i skutecznych strategii,
  • wzmacnianie solidarności kobiet na całym świecie, organizujących się, by przeciwdziałać przemocy wobec kobiet,
  • tworzenie narzędzi nacisku na rządy, aby wywiązały się z obietnic powstrzymania przemocy wobec kobiet.

Daty trwania kampanii również nie są przypadkowe. Na jej rozpoczęcie wybrano dzień 25 listopada – Międzynarodowy dzień Przemocy wobec Kobiet. 10 grudnia przypada natomiast Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. W ten sposób organizatorzy pragną symbolicznie zaznaczyć, że naruszenie praw kobiet stanowi również pogwałcenie podstawowych praw człowieka. Warto wspomnieć również, że w trakcie trwania kampanii przypadają dwie inne, równie ważne daty – 1 grudnia, światowy Dzień AIDS, oraz 6 grudnia, rocznica masakry w Montrealu.

Więcej o akcji 16 Dni Przeciw Przemocy ze względu na Płeć można przeczytać na oficjalnej stronie internetowej wydarzenia. Tam również znaleźć można instrukcję tłumaczącą, w jaki sposób każda i każdy z nas może wesprzeć tę inicjatywę.

Muzeum Dowodów Rzeczowych w ramach akcji

W kampanii 16 Dni Akcji Przeciw Przemocy ze względu na Płeć zostały wykorzystane zdjęcia z wystawy Muzeum Dowodów Rzeczowych autorstwa Laury Stašāne i Jany Jacuki. Wystawa organizowana przez TR Warszawa przy wsparciu fundacji Feminoteka i Autonomia trwała od 1 do 6 lipca br. i stanowiła prolog do odbywającego się w październiku Baltic Transfer* Festival.

Pierwsza, łotewska odsłona wystawy prezentowała przedmioty i historie powierzone artystkom przez kobiety z Łotwy, które doświadczyły przemocy domowej. Ważną częścią projektu był maraton czytania świadectw przemocy, w którym obok uczestniczek projektu wzięły udział także ich przyjaciółki, siostry, matki i osoby oferujące im wsparcie. Czytanie i wystawa były symbolicznym aktem przełamania milczenia wokół przemocy wobec kobiet. Na zaproszenie TR Warszawa, artystki postanowiły poszerzyć wystawę o przedmioty i historie nadesłane przez polskie kobiety.

Obecnie, za sprawą 16 Dni Akcji Przeciw Przemocy ze względu na Płeć o Muzeum Dowodów Rzeczowych ponownie zrobiło się głośno. O wystawie przeczytać możemy między innymi na stronie Vouge.pl, gdzie ukazał się artykuł “Dowody rzeczowe: Historie przemocy” autorstwa Julii Właszczuk oraz w Wysokich Obcasach, w artykule “Przedmioty widzą niejeden gwałt, ale na zawsze pozostaną tylko ich milczącymi świadkami” autorstwa Pauli Szewczyk.

Więcej o projekcie możecie przeczytać tutaj. Zapraszamy również do obejrzenia dokumentalnego zapisu wystawy.