Philippe Quesne w TR Warszawa! Premiera już w lutym 2022 roku

Podczas 75. Festival d’Avignon przedstawiciele i przedstawicielki TR Warszawa spotkaliśmy się z twórcą kolejnej produkcji realizowanej w ramach linii międzynarodowej TR Warszawa, Philippem Quesne, który w nadchodzącym sezonie zrealizuje z zespołem TR Warszawa kolejny spektakl. Premiera w lutym 2022 roku w TR Warszawa/ATM Studio. Szczegóły wkrótce!

Biografia reżysera

Założył w 2003 zespół pod nazwą Vivarium Studio, skupiający aktorów, plastyków i muzyków. W ramach działań niezależnego zespołu Quesne tworzy i reżyseruje spektakle w przestrzeniach o charakterze „wiwarium”, służących obserwacji ludzkich mikrokosmosów. Spektakle (Swędzenie Skrzydeł prezentowane w TR Warszawa 2004; Des Expériences, 2004; D’après Nature, 2006; L’Effet de Serge, 2007; La mélancolie des dragons, 2008; Big Bang, 2010; Swamp Club, 2012 prezentowany w CK Zamek w Poznaniu, czy  Anamorphosis, 2013) zyskują błyskawicznie międzynarodową rozpoznawalność i stałe miejsce w programach Festiwali i europejskich scen. 

Od 2014 do 2020 Quesne był dyrektorem teatru Nanterre-Amandiers. W 2016 rozpoczął współpracę Kammerspiele w Monachium, z którego zespołem stworzył  Caspar Western Friedrich, a następnie Farm Fatale – silnie obecne na międzynarodowych scenach. Równie rozpoznawalną produkcją z rodzimego teatru (Nanterre-Amandiers) jest Welcome to Caveland, prezentowane przez Nowy Teatr w Warszawie. Reżyserował i stworzył scenografię do opery Usher na podstawie Edgara Poe, muzyki Claude’a Debussy’ego i Annelies Van Parys w 2018 roku w Staatsoper Unter den Linden w Berlinie. 

W 2021 roku premierę miały spektakl Meg Stuart, dla którego przygotowywał scenografię, Cascade. W 2021 stworzył sceniczną wersję symfonii Gustava Mahlera Das Lied von der Erde na zamówienie Wiener Festochen (Austria), a także nowy spektakl w Theater Basel – Cosmic Drama. Obecnie wraz z  TR Warszawa przygotowuje spektakl, który premierę będzie mieć w lutym 2022.

Charakterystyczną, inspirującą dla TR Warszawa cechą teatru Quesne’a jest równouprawnienie scenografii wobec innych elementów spektaklu – aktorów czy samego performansu. To teatr, w którym kontempluje się obrazy. Artysta w swoich pracach wychodzi od scenografii, zapraszając publiczność do spójnego świata przedstawionego. Jego spektakle łączą sztuki wizualne, muzykę na żywo i narzędzia teatralne, silnie stawiając na zaangażowanie aktorów i ich współtworzenie powstających dzieł. 

LINIA DZIAŁAŃ MIĘDZYNAROWYCH

Wielkoformatowe spektakle o międzynarodowym zasięgu, reżyserowane zarówno przez polskie reżyserki i reżyserów, jak i twórców i twórczynie zapraszanych z zagranicy. Nowatorskie, rozbudowane inscenizacje, pozwalające publiczności zanurzyć się w rzeczywistość scenicznej. Oryginalne dzieła, konfrontujące się z problemami dzisiejszego człowieka i świata, dostępne dla szerokich kręgów odbiorców i odbiorczyń. Przedstawienia, które tworzą przestrzeń dialogu między polskim i światowym teatrem, a zarazem pozwalają rozwijać publiczność w Warszawie i kształcić nowy typ odbiorcy kultury, otwartego na nowe zjawiska w sztuce. Przy realizacji dużych produkcji wykorzystujemy wieloletnie doświadczenie, kompetencje zespołu i pozycję TR Warszawa w światowym obiegu artystycznym. Co roku, począwszy od 2021, w TR Warszawa reżyserować będzie co najmniej jeden twórca/twórczyni z zagranicy. Kontynuujemy współpracę z twórcami i twórczyniami, którzy już pracowali w TR Warszawa oraz prowadzimy poszukiwania nowych nazwisk na festiwalach i w teatrach w kraju i na świecie. Nawiązujemy współpracę z artystami i artystkami o ustalonej pozycji międzynarodowej, potwierdzonej współpracą z ważnymi ośrodkami lub festiwalami teatralnymi w Europie i na świecie, reprezentującymi różne nurty i strategie artystyczne, otwartymi na myślenie interdyscyplinarne, poszukującymi nowych rozwiązań w języku scenicznym, zaangażowanych w problemy współczesności. Produkcję spektakli uzupełniają programy warsztatowe i prezentacje gościnne przedstawień z zagranicy.