W nadchodzącym sezonie TR Warszawa zaprasza na 5 premier: „Ep” Agnieszki Jakimiak i Kuby Krzewińskiego, „Orfeusz” Anny Smolar, „Laguna” Pawła Sakowicza, „Nad morzem” Kornéla Mundruczó oraz „TRZASK PRASK” Krzysztofa Zyguckiego (Debiut TR). Program dopełni nurt kuratorski Michała Borczucha.
Hasłem przewodnim sezonu 2024/25 w TR Warszawa będzie przepływ. Ma nam ono przypominać o tym, że warto towarzyszyć sobie wzajemnie w procesach – tych twórczych i tych odbiorczych. Ma też prowokować do namysłu nad dzieleniem się zasobami, narzędziami i strategiami współtworzenia światów, rozpuszczania twardych granic między nimi, przenikania się pomysłów i intuicji.
Spektakl „Ep” w reżyserii Kuby Krzewińskiego i Agnieszki Jakimiak z udziałem poety migowego Adama Stoyanova stworzy przestrzeń do spotkania osób g/Głuchych i Słyszących, różnych języków i rodzajów nienormatywnej performatywności. „Orfeusz” w reżyserii Anny Smolar, czerpiąc z mitologicznych obrazów Hadesu i uruchamiając wielogłos Orfeuszy, stawiać będzie pytanie o współczesne rytuały przejścia i o to, czy teatr może stać się miejscem wspólnego przepracowywania żałoby. W „Lagunie” w choreografii i reżyserii Pawła Sakowicza skupieniu na materialności performującego ciała towarzyszyć będą narzędzia kina gatunkowego z pogranicza body horroru i horroru psychologicznego. Z kolei w spektaklu pod roboczym tytułem „Nad morzem”, który na podstawie tekstu Katy Weber wyreżyseruje Kornél Mundruczó, proces głębokiej transformacji bohaterki zacznie rozpuszczać solidne, jak by się mogło wydawać, rusztowanie otaczającego ją świata, stawiając pytanie o to, czy da się wrócić do tego, co było. Sezon zamknie DEBIUT TR, czyli przedstawienie „TRZASK PRASK” Krzysztofa Zyguckiego – oparty na „Dwóch powieściach ruchu” Mateusza Górniaka spektakl w adaptacji Wery Makowskx stanie się poszukiwaniem sposobów budowania alternatywnych wspólnot.
Program dopełni nurt kuratorski Michała Borczucha pod hasłem TWARZ. Wychodząc od twarzy jako kategorii, w której przecinają się sprawy tożsamości, siły polityczne i estetyczne, zaproponuje dwa formaty działań: cykl wywiadów-rzek z osobami reżyserskimi „Z BLISKA” oraz jednodniowe wydarzenie performatywne, poprzedzone opencallem. Weronika Murek poprowadzi cykl spotkań o literaturze „KASANDRA”, poświęcony najnowszym publikacjom literatury języków pozacentralnych. Artystka Dominika Olszowy i kurator Michał Grzegorzek zainicjują cykl re-enactmentów formatu telewizyjnego z lat 70. „Sam na sam”.
Sezon przepływ przynosi także zmianę w komunikacji wizualnej: w tym roku do współpracy zaprosiliśmy artystę Patryka Różyckiego, którego malarstwo i rysunki graficznie opracowywać będzie stale współpracujący z TR Grzegorz Laszuk.