wakacje/inspiracje z Karoliną Szczypek

26.07.2021

O wakacyjne inspiracje zapytaliśmy Karolinę Szczypek, reżyserkę wyróżnioną w ramach Debiutu TR 2021. Czego słucha, co ogląda, a co zaprząta jej myśli w czasie letniego odpoczynku?

Karolina Szczypek

Karolina Szczypek jest młodą reżyserką wyróżnioną w ramach Nagrody Debiut TR 2021. W swojej pracy twórczej kładzie olbrzymi nacisk nie tylko na efekt artystyczny, ale też na działania kolektywne i na budowanie teatralnej wspólnoty, w której każdy czuje się dobrze i bezpiecznie. Więcej o Karolinie możecie dowiedzieć sią z naszej rozmowy, która przeczytacie tutaj.

Oglądam

Ostatnio obejrzałam Aniarę, szweckie S-F teoretycznie, ale to jednak traktat filozoficzny w dużej mierze. Opowieść o kosmosie, pierwsza ekranizacja poematu szwedzkiego noblisty Harry’ego Martinsona z 1956 roku. To scheda po Tarkowskim, moim zdaniem. Poza tym oglądam „HyperNormalisation” Adama Curtisa, ponieważ jest jedną z inspiracji do pracy podczas rezydencji Sopot Non Fiction w której pracuję razem z Pawłem Sablikiem.

Słucham

Nadrabiam podcasty, czyli dwa z moich ulubionych: „Można zwariować” i „Lesbijski Sor”. 

Czytam

Właśnie skończyłam czytać „Testo ćpuna” Paula B. Preciado, jest totalna podróż pomiędzy osobistą refleksją nad tożsamością a esejem o biopolityce, kapitalizmie i „hakowaniu” płci. Bardzo polecam ten tytuł. A drugą rzeczą, czytaną równolegle do tego tytułu były  „Dziwki, zdziry, szmaty” Pauliny Klepacz, Aleksandry Nowak i Kamili Raczyńskiej-Chomyn.

Myślę

Gdyby to się dało wszystko w jednym zdaniu umieścić, życie byłoby zupełnie łatwe 🙂 Myślę głównie o tym, jak stale podtrzymywać w sobie ruchy oporu wobec zastanych, patriarchalnych struktur, ale bywam tym zmęczona. Wtedy myślę o wymyślaniu historii, czyli tekstów, ostatnio o Poli Nireńskiej i o księżnej Dianie. Albo o tym czy, Katarzyna W., znana nam wszystkim matka małej Madzi, mogłaby spotkać się z Katarzyną Blum z powieści Bölla. 

Przeczytaj też wakacje/inspiracje z…

… Sebastianem Pawlakiem
Moniką Frajczyk
… Sylwią Chutnik
… Piotrem Kurkiem
Wiktorem Bagińskim
… Janem Jelińskim
… Tomaszem Fryzłem
… Anią Oramus
Wojtkiem Rodakiem
Olgą Ciężkowską
Weroniką Szczawińską
Wojtkiem Blecharzem

Patroni