wakacje/inspiracje z Wojtkiem Blecharzem

09.08.2021

Tym razem w naszym letnim cyklu wakacje/inspiracje porozmawialiśmy z kompozytorem Wojtkiem Blecharzem. Zapraszamy do przeczytania całej rozmowy.

Wojtek Blecharz

Zapraszamy do przeczytania rozmowy z Wojtkiem Blecharzem, kompozytorem i współtwórcą „Rechnitz. Opera – Anioł Zagłady” w reżyserii Katarzyny Kalwat na podstawie tekstu Elfriede Jelinek.

Oglądam

Ostatnio w berlińskim muzeum Gropius Bau widziałem retrospektywę Yayoi Kusamy, której ikoniczny styl najpewniej większość z nas kojarzy, ale zupełnie inaczej jej prace działają na wyobraźnię, kiedy zobaczy się je w większej ilości na żywo. Moją uwagę zwróciły wczesne obrazy artystki, z lat 50-tych, w których po raz pierwszy użyła techniki „sieci nieskończoności” (infinity nets). Początków stylistyki tych prac odnaleźć można w halucynacjach Kusamy, których zaczęła doświadczać już w wieku 10 lat: błyski świateł, płaszczyzny kropek, pulsujące aury sprawiały wrażenie jakby umysł artystki „rozlewał się” po otaczającym świecie. Od tamtego czasu Kusama próbuje uchwycić zjawisko samo-zatracenia/zamazania, gdzie ciało płynnie przechodzi w otaczające środowisko.

Słucham

Monteverdi, Catharina Barbieri !!!!!!!! oraz wszystko co stworzył pod swymi licznymi pseudonimami DJ Healer aka DJ Metaron aka Prince of Denmark aka Traumprinz

Czytam


W tym momencie czytam fascynującą i smutną zarazem opowieść Donny Haraway „Staying with the trouble”, krytykującą antropocen i opisującą wizję jak żyć w międzygatunkowej zgodzie. Ostatnio w księgarni muzeum sztuki współczesnej MUMOK w Wiedniu znalazłem świetny komiks o moich ukochanym C.G. Jungu i zacząłem właśnie czytać książkę poświęconą niezwykłej postaci: szwedzkiej malarce i mistyczce Hilmie af Klint, która przez lata niesłusznie pozostawała w cieniu swoich kolegów (mężczyzn), a to właśnie af Kilnt była jedną z prekursorek malarstwa abstrakcyjnego (tworzyła swoje prace wcześniej niż Kandinsky czy Mondrian). Jej obrazy niczym mistyczne diagramy zawierają wiele odniesień do symbolicznego świata malarki, opartego na teozofii, zjawiskach nadprzyrodzonych czy ezoteryce.

Myślę

Coraz częściej myślę o tym, że chciałbym mieszkać w lesie, z dala od ludzi, w pięknym domu z ogrodem. Gram w totolotka.

Przeczytaj też wakacje/inspiracje z…

… Sebastianem Pawlakiem
Moniką Frajczyk
… Sylwią Chutnik
… Piotrem Kurkiem
Wiktorem Bagińskim
… Janem Jelińskim
… Tomaszem Fryzłem
… Anią Oramus
Wojtkiem Rodakiem
Karoliną Szczypek
… Olgą Ciężkowską
Weroniką Szczawińską

Patroni