Zainspirowane powieścią Josepha Conrada

 • Nowość
 • Inna lokalizacja
 • Wyjazdy

Serce – 10. Festiwal Fast Forward w Dreźnie

reż.Wiktor Bagiński
 • Adaptacja i reżyseria

  Wiktor Bagiński

 • Scenariusz

  Wiktor Bagiński, Martyna Wawrzyniak

 • Premiera

  5 marca 2021

 • Czas trwania

  ok. 1 godz. 40 min

 • Ceny biletów

  70 zł – normalny

  40 zł ulgowy

  30 zł – wejściówka

Uwaga!

Spektakl rekomendowany dla publiczności powyżej 16 roku życia.

W spektaklu używane są dymiarki.

O spektaklu

Prawie trzydziestoletni Nigeryjczyk mieszkający w Polsce porzuca swoje ledwie narodzone dziecko w 1994 roku. Trzydzieści lat później jego syn rozpoczyna wędrówkę do serca swojej historii. Co jest prawdą, a co mitem w tej rodzinnej opowieści? Jak zmierzyć się ze stereotypami na temat rasy? Jak uwolnić się od nienawiści?

“Serce” jest dokumentalną opowieścią młodego, czarnoskórego Polaka, który wyrusza na poszukiwanie swojego biologicznego ojca. Scenariusz inspirowany opowiadaniem Josepha Conrada bazuje na autobiograficznych zapisach reżysera, Wiktora Bagińskiego i jest próbą wydobycia politycznych znaczeń kryjących się w osobistej historii reżysera. 

fot. Monika Stolarska

Od reżysera

Twórcy i twórczynie

 • W spektaklu wykorzystano fragmenty książek:

  Joseph Conrad, „Jądro ciemności”, tłum. Aniela Zagórska, Wolne Lektury
  James Baldwin „Zapiski syna kraju tego”, tłum. Mikołaj Denderski, wydawnictwo Karakter 2019
  Stanislav Grof „Kosmiczna gra”, wydawnictwo Okultura, tłum. Maciej Lorenc, Dariusz Misiuna, Warszawa 2014
  Frantz Fanon „Czarna skóra, białe maski”, tłum. Urszula Kropiwiec , Wydawnictwo Karakter 2020
  Stowarzyszenie Polaków Pochodzenia Afrykańskiego, „Z Wiktorem Bagińskim rozmawia Oskar Kafel (prezes SPPA)” [w:] „Rasizm po polsku”, wydawnictwo HOW2 Digital Publishing

O reżyserze

Wiktor Bagiński to absolwent Wydziału Reżyserii Dramatu Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Studiował także Filozofię na Uniwersytecie Warszawskim. Jako aktor stworzył role w kilku spektaklach takich jak m. in. Heroes of Future w reż. Markusa Öhrna (prod. Komuna Warszawa, 2014), Twerk Like a Teen Spirit w reż. Marty Ziółek (2015), Piłkarze w reż. Małgorzaty Wdowik (prod. TR Warszawa, 2016), czy Vernon Subutex w reż. Wiktora Rubina (prod. Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, 2018). Był asystentem Krzysztofa Garbaczewskiego przy realizacji Kosmosu (prod. Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej, 2016). W 2017 r. wyreżyserował swój autorski tekst „Negronautki” w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego. Podczas 8. Forum Młodej Reżyserii w Krakowie wyreżyserował spektakl pt.
MARAT/SADE. Dwa lata poźniej na tym samym festiwalu wystawił„Otella”. Jest laureatem 3. konkursu Modelatornia (projekt Czarna skóra, białe maski). Na festiwalu Sopot Non-Fiction pokazał swój performans pt. „Zmurzynienie”. W grudniu 2020 wyreżyserował komedię Moliera „Don Juan” w Teatrze Polskim w Poznaniu. We wrześniu 2021 roku powołał Instytut Redukcji Stresu
Mniejszościowego BIAŁOŚĆ.

Realizacja

Wywiady i rozmowy

J.S.: W „Sercu” motywy autobiograficzne mieszasz z motywami z „Jądra ciemności”, Conradowskiej podróży do źródeł zła. Twój spektakl to także rozliczenie się z samym sobą. Twój bohater jest bucem, ma zadatki na tyrana, niestabilność kończy się u niego ćpaniem. Do czego doszedłeś w tej podróży?

W.B.: – Do tego, że przestałem usprawiedliwiać wszystkie swoje emocje kolorem skóry, problemem rasizmu. Zrozumiałem też, że te problemy, w które popadałem, brały się stąd, że szukałem odpowiedzi na podstawowe pytania, ale od najbliższych nie dostawałem prawdziwych odpowiedzi. Nie otrzymywałem też zresztą kłamliwych odpowiedzi. A jeśli nie dostajesz żadnych odpowiedzi, zaczynasz wymyślać własne.

Recenzje

Debiut TR

O reżyserze

Wiktor Bagiński – absolwent Wydziału Reżyserii Dramatu Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Studiował także filozofię na Uniwersytecie Warszawskim. Jako aktor stworzył role w kilku spektaklach, takich jak m.in. “Heroes of Future” w reż. Markusa Öhrna (prod. Komuna Warszawa, 2014), “Twerk Like a Teen Spirit” w reż. Marty Ziółek (2015), “Piłkarze” w reż. Małgorzaty Wdowik (prod. TR Warszawa, 2016), czy “Vernon Subutex” w reż. Wiktora Rubina (prod. Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, 2018). Był asystentem Krzysztofa Garbaczewskiego przy realizacji spektaklu “Kosmos” (prod. Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej, 2016).

W 2017 r. wyreżyserował swój autorski tekst “Negronautki” w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego. Podczas 8. Forum Młodej Reżyserii w Krakowie pokazywany był premierowo jego spektakl pt. “MARAT/SADE”; dwa lata poźniej na 10. Forum Młodej Reżyserii w Krakowie prezentowany był kolejny jego spektakl “Otello”. Jest laureatem 3. konkursu Modelatornia (projekt “Czarna skóra, białe maski”). Na 8. Festiwalu Sopot Non-Fiction pokazał swój performans “Zmurzynienie”. W grudniu 2020 wyreżyserował komedię Moliera “Don Juan” w Teatrze Polskim w Poznaniu. Wiktor Bagiński jest laureatem nagrody Debiut TR 2019, przyznawanej przez zespół programowy TR Warszawa w ramach Forum Młodej Reżyserii w Krakowie. W ramach nagrody w sezonie 2020/2021 zrealizował swój kolejny spektakl “Serce” w TR Warszawa (prem. kwiecień 2021). We wrześniu 2021 roku powołał Instytut Redukcji Stresu Mniejszościowego BIAŁOŚĆ.

Linia nowych talentów / Debiut TR


Wiktor Bagiński jest laureatem konkursu Debiut TR, wspierającego rozwój najciekawszych reżyserek i reżyserów teatralnych młodego pokolenia.

Nagroda Debiut TR została powołana w listopadzie 2015 roku w TR Warszawa, w ramach Linii nowych talentów. Wyróżnienie przyznawane jest co roku na Forum Młodej Reżyserii w Krakowie, organizowanym przez Akademię Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. 

Debiut TR wspiera rozwój najciekawszych reżyserów i reżyserek teatralnych młodego pokolenia. Nagrodzeni przez zespół artystyczny TR Warszawa studenci i studentki wydziałów reżyserii otrzymują zaproszenie do zrealizowania przedstawienia w TR Warszawa w kolejnym sezonie teatralnym. laureatami i laureatkami nagrody są: Jędrzej Piaskowski (Debiut TR 2015), Klaudia Hartung-Wójciak (Debiut TR 2016), Grzegorz Jaremko (Debiut TR 2017), Katarzyna Minkowska (Debiut TR 2018) oraz Wiktor Bagiński (Debiut TR 2019).

TR Warszawa od lat wspiera rozwój nowych talentów artystycznych, prowadząc takie projekty jak np. Teren Warszawa, TR/PL, Teren TR, Młody TR, Debiut TR, rezydencje artystyczne, gościnne pokazy prac dyplomowych i spektakli, czy przedstawienia repertuarowe, do realizacji których zapraszane są nowi twórcy i twórczynie, a wybrane projekty są rozwijane we współpracy z partnerami zagranicznymi. TR Warszawa pełni rolę artystycznego schronu, w którym artystki i artyści mogą eksperymentować i realizować swoje pomysły na teatr. W ramach Linii nowych talentów w ostatnich sezonach artystycznych swoje spektakle zrealizowali m. in.: Anna Karasińska (“Ewelina płacze”, “Fantazja”), Piotr Trojan (“Grind/r”), Magda Szpecht (“Możliwość wyspy”, “Wracać wciąż do domu”), Wojciech Blecharz (“Soundwork”), Katarzyna Kalwat (“Holzwege”, “Rechnitz. Opera – Anioł Zagłady”, “Maria Klassenberg. Ekstazy”, “Staff Only” – koprodukcja Biennale Warszawa i TR Warszawa), Małgorzata Wdowik (“Piłkarze”, “Strach”), Jędrzej Piaskowski (“Puppenhaus. Kuracja”, “Dawid jedzie do Izraela” – koprodukcja Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i TR Warszawa), Klaudia Hartung-Wójciak (“Chinka”), Grzegorz Jaremko (“Woyzeck”) oraz Katarzyna Minkowska (“Stream”).

Partnerzy

Zobacz również

Patroni